Opavská rozhraní – projekt upozorňuje na objekty nacházející se na hranici zániku a obnovy

Dílčí část Opavská rozhraní se v tomto roce stala součástí celoročního projektu Cena J. M. Olbricha spojená s cyklem odborných přednášek. Cílem projektu je realizace takových aktivit, které pomohou poznat, představit a upozornit na vybraná místa opavského veřejného prostoru, která jsou předmětem dlouhodobého problému, a to ať už z hlediska vlastnictví, využití, nedostatku financí, nezájmu či jiné příčiny.  

Projekt plánuje volenými formami reflektovat současný nepříznivý stav souboru osmi objektů na území města Opavy. Jedná se o budovu České pošty na ulici Masarykova, historické silo na Husově ulici u západního nádraží, kapli sv. Tadeáše u cesty z Opavy do Otic, kapli sv. Alžběty na Rybím trhu, židovský hřbitov při Městském hřbitově na Otické ulici, textilní továrnu Karnola na Zámeckém okruhu, obchodní centrum Slezanka na Horním náměstí a obchodní dům Breda na náměstí Republiky.

Projekt je zároveň založen na spolupráci spolku Za Opavu a Střední odborné školy umělecké a gymnázia v Ostravě. Její studenti se právě v minulém týdnu zúčastnili prvního terénního mapování vybraných objektů. Při tomto fotografickém workshopu je čekaly nejen komentované prohlídky a přednáška, ale rovněž doprovod profesionálního fotografa Romana Poláška. 

Mezi další aktivity projektu budou patřit diskuse a setkávání,  studenti pak své závěry budou prezentovat na společné výstavě v září tohoto roku.

Projekt byl podpořen statutárním městem Opavou, Ministerstvem kultury ČR a Nadací české architektury.

Komentáře jsou vypnuty.