Zahradní slavnost s Expedicí Apalucha

Konec léta a začátek podzimu. Dřívější a dřívější stmívání, chlad i při modré obloze. Červená rajčata a sklízení úrody. Podzimní rovnodennost.

S létem jsme se v Matiční zahradě rozloučili Zahradní slavností (26.9.), na kterou jsme si pozvali také Expedici Apalucha. Dny se krátí a tak jsme věděli, že budou dohrávat za tmy. Ale nepředbíhejme.

Zahrada byla připravena, guláš voněl, pivo vychlazené a po 17 hodině se začali scházet lidé. Zpočátku na SWAP rostlin* a byl připraven táborák. Ideální čas na popovídání s kamarády. Akci jsme se snažili udělat v šetrnějším stylu – kelímky si lidé mohli přinést své, případně si mohli umýt a znovu použít ty zálohované. Stejně tak misky na guláš.

Kapela začala hrát o půl sedmé a zahrada se zaplnila do optimálna. Jura Bosák zde vystupoval již potřetí – předtím zde byl s Dobrozdáním a jako host u Jarem být. A jako vždy nezklamal – koncert ve své denní fázi jakoby zakončil léto a s příchodem noci jakoby přivítal podzim.

Zahradní slavnost vnímáme jako populární způsob sdílení komunitní zahrady v centru města s veřejností, jako prostor k potkávání a sdílení. Těšíme se tímto i na příští rok.

*SWAP rostlin neboli výměnný obchod vedoucí k šetrnosti a udržitelnému rozvoji, se v Opavě uskutečnil vůbec poprvé. Jeho cílem bylo vytvořit fórum pro výměnu rostlin s ostatními zahradníky. Ke sdílení byla semena, řízky a transplantace z vlastních zahrad, oken a balkonů.

Komentáře jsou vypnuty.