K tématu nových sochařských prací v Opavě

Autor: o.s.Za Opavu - Tomďż˝ Skalďż˝k <skalik(at)zaopavu.cz>, Téma: Umění ve veřejném prostoru, Vydáno dne: 26. 07. 2007

Hned v úvodu nového tématu je možno konfrontovat různá vnímání sochařských počinů a to díky článku paní Ivany Harazimové, uveřejněného na stránkách serveru morava24 dne 17. 7. 2007, pod názvem: Další monstrum se valí na Opavu, na který reagoval Tomáš Skalík.
 I vy máte možnost se k tématu vyjádřit v komentářích k tomuto článku, který níže citujeme...


Další monstrum se valí na Opavu
17.7.2007
Autor / zdroj: Ivana Harazimová, Listy moravskoslezské
Přes Veselého věhlas by si měli představitelé města Opavy uvědomit, že na relativně malý prostor jedné z nejrušnějších křižovatek a pár kroků od kostela svatého Jana se obří dělo opravdu nehodí. Obrázek je přílohou důvodové zprávy ze 9. prosince 2005.
Přes Veselého věhlas by si měli představitelé města Opavy uvědomit, že na relativně malý prostor jedné z nejrušnějších křižovatek a pár kroků od kostela svatého Jana se obří dělo opravdu nehodí. Obrázek je přílohou důvodové zprávy ze 9. prosince 2005.

OPAVA – Kovová plastika Špiona, za kterou město zaplatilo jejímu stvořiteli Františku Skálovi bezmála milion korun a která se zabydlela na opavském Dolním náměstí, vzbudila v obyvatelích protichůdné reakce. Lidem se nelíbila pořizovací cena a většinou ani dílo samo respektive jeho umístění v historické části města. Nyní se na Opavu valí další monstrum, proti němuž je Špion levné a roztomilé zvířátko.

Pohyblivý Bábel je dělo na kolech, vysoké deset metrů a někdo z vedení města, kdo asi v dětství toužil být sochařem, v něm našel zalíbení během sochařského sympozia, které v Opavě proběhlo v roce 2004. Socha byla vybrána jako dílo možné pro realizaci s tím, že bude umístěna na křižovatce Nádražní okruh – Praskova – Jánská v místě, odkud až do revoluce na dopravu dohlížel Klement Gottwald od autora Vincence Havla. Bábela navrhnul akademický sochař, profesor Aleš Veselý, jeden z nejvýznamnějších českých sochařů druhé poloviny 20. století. Od konce šedesátých let se zabývá převážně monumentálními díly určenými pro exteriéry. Jeho sochy jsou ve sbírkách Národní galerie v Praze, S. Guggenheim Museum v New Yorku nebo Centre Georges Pompidou v Paříži a jeho realizace najdeme například v Bochumi a v Hammu v Německu, v Soulu v Jižní Korei nebo v Tachikawě v Japonsku. Po světových velkoměstech má tedy Veselý šanci, aby byl jeho návrh realizován i v typickém maloměstě.

Na posledním zasedání městského zastupitelstva byla socha Pohyblivého Bábela zařazena do seznamu projektových dokumentací roku 2007 s předpokládanými náklady půl milionu korun. Na dotaz jednoho ze zastupitelů, kolik bude socha stát ve fi nále, odpověděl náměstek primátora Pavel Mališ, že asi 12 až 16 milionů korun. „Jelikož se jedná o kontroverzní projekt, nechali jsme hlasovat o jeho vyřazení ze seznamu, ale byli jsme přehlasováni,“ uvedla Pavla Brady, zastupitelka za sdružení Chcete změnu? Volte Mladé! S Bábelem už v minulém volebním období nesouhlasila většina zastupitelů a proto se vlastně jeho realizace na zastupitelstvu nikdy neřešila. Rada města se však koncem roku 2005 usnesla, že nechá vyrobit model o rozměrech 105 x 80 x 80 centimetrů za více než půl milionu korun. Peníze půjdou z rozpočtu odboru prezentace a zahraničních vztahů města z položky Sochařské sympozium s tím, že model zůstane ve vlastnictví Aleše Veselého a městu bude zapůjčován jen na prezentace.

Zda transakce proběhla, jsme se zeptali mluvčího opavské radnice Jana Šindlera, který odpověděl takto: „Město zaplatilo profesoru Veselému půl milionu korun nejen za model díla, ale také za přípravné práce na díle samotném. Je to podobné, jako když město platí architektům za přípravu studií a následně projektovou přípravu investiční akce. Profesor Veselý již návrh díla představil i veřejnosti, například v obsáhlé a pochvalné recenzi v Hospodářských novinách.“ Škoda jen, že tento titul Opavané pravidelně nepročítají. Pak by možná mohli být v obraze. Zda je model sochy hotov, nám už mluvčí neprozradil. Pokud ano, pak jej ale in natura asi ještě nikdo neviděl, to redakci potvrdil například zastupitel a poslanec za ČSSD Václav Klučka, který byl dvě volební období radním.

Vzhledem k tomu, že Pohyblivý Bábel bude pro Opavany nejspíš hodně silné kafe a k jeho realizaci z tohoto důvodu nemusí ani dojít, je investice do metrového modelu plus náklady na realizační dokumentaci dohromady v hodnotě jednoho milionu a padesáti tisíc korun počinem, nad kterým zůstává rozum stát.



Monstrum nebo umění?
Tomáš Skalík, skalik@zaopavu.cz, 26.7.2007 12:36:00

Vážená paní Harazimová, dovoluji si s vámi zásadně nesouhlasit a polemizovat. V článku uvádíte, že se jedná o kontroverzní dílo, to jistě ano, ale na jaké bázi stavíte tvrzení, že se dílo na vybrané místo nehodí. Jsem právě opačného názoru. Také bych Vás rád opravil, nejedná se o žádné dělo a neměří deset metrů. Výška sochy by měla dosahovat cca 9 m, jedná se o bábel, stavbu na kolech pod kterou je možno procházet a vzhlížet vnitřkem k nebi. Zda jsou uvedené částky vysoké je věc názoru, ale mohu-li hodnotit práci a počiny vedení města v uplynulých letech, tak mezi pozitivní a zdařilé akce stavím podobné počiny jako zakoupení Skálova Špiona, umístění Gebauerových Ptáčků na ptačí vrch nebo přípravu Veselého realizace na přední příčky. Některým z nás obyvatel Opavy to možná připadá nepatřičné nebo zbytečné, ale je třeba rozlišovat a kvalitní věci podporovat, protože ty jsou pak akcenty genia loci města. Jsme-li pak někdy v roli návštěvníků, turistů, obvykle vyhledáváme podobná neobvyklá řešení, která přitahují široký zájem, jsou-li zdařilá, nelitujeme pak ani dlouhé cesty k nim. Myslím, že povědomí o tom, že Opava je stále bílá, že je zde podporováno umění, kultura, sport a vzdělání je pro všeobecné povědomí o městě velmi podstatnou složkou. A mimo jiné, zrovna případ sochařského symposia a postupné realizace vybraných děl by mohly být příkladem toho, jak by se v podobných případech mělo postupovat, když se jedná o úpravy exponovaných veřejných prostor. Soutěž byla mediálně dostatečně prezentována, návrhy vystaveny na samostatné výstavě, probíhala řada diskuzí, braly se v potaz názory všech občanů, kteří byli ochotni se vyjádřit…

Jistě se jedná o kontroverzní projekt, ale projekt vyžadující notný kus odvahy, který je třeba a  v dnešní době zvlášť, podporovat.