Dům umění v Opavě - historie, současnost - budoucnost?

Autor: o.s.Za Opavu - Tomďż˝ Skalďż˝k <skalik(at)zaopavu.cz>, Téma: OKO a Dům umění, Vydáno dne: 06. 11. 2007

HistorieHistorie
Dům umění v Opavě, jako instituce, byl založen v roce 1974. Jeho historii bychom však měli začít vnímat již o něco dříve. Vrátit se o šest století zpět do doby založení dominikánského kláštera a sledovat jeho vývoj, stavební úpravy, obnovy, přes radikální barokní přestavby, poválečné záchranné práce až po šedesátá léta, kdy se začalo vážně diskutovat o tom, k čemu budovy využít (o celé historii existuje bohatá literatura). Záměr využití byl počátkem 70.let 20.stol. jednoznačný, tehdejšími slovy, cit:  "jelikož se jedná o historickou stavbu, která svědčí o stavitelské dovednosti a uměleckém cítění našich předků, …bylo vzájemně dohodnuto" dát objektu takové poslání, "které umožňuje širšímu okruhu obyvatelstva přístup do vnitřních prostor zvláště historicky cenných a to jako stánek kultury a umění v Opavě", tedy "jako Dům umění s možností budoucího napojení prostorů bývalého kostela sv. Václava pro účely kultury a umění". V průběhu let 1972-1975 došlo tedy k posledním zásadním stavebním úpravám a dnes je to právě členění historické architektury, co vytváří "pozadí" vystavovanému umění, dílům dnešních autorů. V opavském domě umění tak dochází ke konfrontacím historie a současnosti, které jsou často na úkor jednoho nebo druhého, často k dobru oběma, vždy pak přínosem pozorovateli.

Další podrobnosti k historii viz např. odkazy:
Pavel Šopák, Dvacet pět let Domu umění města Opavy, Parnas Trading, Opava, 1999   (zdroj: Bludný kámen)
Historie pekařské ulice   (zdroj: www.staraopava.cz)
Opava - významné události  (zdroj: www.opava-city.cz)
Katalog 10 let Domu umění v Opavě (zdroj: dokument pdf ke stažení


Současnost
Současnou podobu mnozí z nás znají. V Domě umění jsou pravidelně, zhruba v měsíčním cyklu, pořádány vernisáže výstav umění, konají se zde přednášky, pořádají koncerty a jiné kulturní akce. Takto je činnost domu umění nejčastěji vnímána z pohledu návštěvníka. Málokdo však zná situaci v zákulisí provozu nebo v širším kontextu v rámci podobných institucí v  ČR.
Provozovatelem Domu umění je od roku 1999 občanské sdružení Bludný kámen, jehož předseda Martin Klimeš je zároveň ředitelem a kurátorem Domu umění. Je to on, kdo má na starosti zajišťování dramaturgie a koncepce výstav a dalších akcí a jejich organizaci od oslovení umělců, přes organizaci dopravy a instalace uměleckých děl, občerstvení při vernisážích až po rozesílání pozvánek a vydávání katalogů. Veškerá tato činnost by ale nebyla možná bez finančního zajištění. Ačkoliv je Bludný kámen  pravidelně úspěšný při získávání  nejrůznějších grantů,  základní část rozpočtu tvoří příspěvek Magistrátu města Opavy. Jedině díky podpoře města je provoz Domu umění vůbec možný. Výše příspěvku je rok od roku různá, v posledních letech se pravidelně pohybuje okolo 600 000 Kč, dalších cca 300 000 pak stojí energie a zajištění chodu budovy (tak tomu bylo také v roce 2006). Je-li to hodně nebo málo, je věcí názoru. Provozovateli to umožňuje určitým způsobem prezentovat umělecká díla a to je podstatné. Jen pro představu - na festival Bezručova Opava, který je pravidelně pořádán v průběhu září každého roku, přispěl MMO v roce 2006 částkou 900 000 Kč.
A jaké ohlasy vzbuzují výstavy a akce pořádané Domem umění? Odpovědi budou různé, podle toho, koho se ptáme. Někdo výstavy nenavštěvuje a jsou mu lhostejné, jiní jsou pravidelnými hosty. Někdo jednu výstavu odsoudí, jiný tu stejnou bude vynášet do nebe, na jednotném úsudku se asi těžko shodneme. Podíváme-li se ale na věc s odstupem, můžeme určité závěry zobecnit. Především je Dům umění jedinou institucí, která v Opavě a širokém okolí zprostředkovává přímý kontakt veřejnosti se současnou vizuální tvorbou nadregionálního významu. Dále pak přináší ojedinělé hodnoty v rámci ČR v souvislostech a v kontextu, kdy je vizuální umění prezentováno se soudobou experimentální hudbou, netradičním divadlem, avantgardním filmem... Do Opavy se tak dostávají díla a myšlenky autorů, kteří zásadně ovlivňují podobu současného umění nejen v rámci ČR, ale i daleko za jejími hranicemi. V odborných kruzích je opavský Dům umění pokládán za významnou instituci s jasným programem a vysokou úrovní dramaturgie výstav. Možnosti vystavovat zde patří pozvolna, ale stále více k těm prestižním. Za všechna hodnocení a ohlasy citujme alespoň jedno: "Opavský Dům umění. Důležitá spojka. Jedno z mála míst, kde se dá něco prezentovat, kde lidé vždy přijdou a jsou upřímně zvědaví, jestli se to odehrává ve vinárně, v galerii, v továrně nebo v kostele. Ocenila jsem otevřenost, i přes případné obavy, zkusit něco nového, experimentovat, riskovat"  Jennifer de Felice, Brno.
O rozsahu a současných aktivitách Bludného kamene a Domu umění v Opavě si čtenář může udělat obrázek např. návštěvou jeho www stránek, viz odkaz: http://www.sca-art.cz/duopava/index.php

Budoucnost?Budoucnost
Budoucnost Domu umění je zastřena závojem neznáma. Můžeme se pouze domýšlet a dohadovat, něco si přát a někam směřovat. Tajemnou roušku okna do budoucnosti se v dnešním tisku pokouší poodhalit Pavel Kubný  článkem "Bude v Domě umění hotel?".
Autor zde zmiňuje zadání architektonické studie, kterou MMO zadalo ateliéru Doc. Akad. arch. Mikuláše Hulce. Magistrát na studii vyčlenil částku cca 731 tis. Kč. Dům umění a budovy bývalého dominikánského kláštera mají v budoucnu projít rekonstrukcí.
Potud by  tato zveřejněná informace znamenala pro opavský Dům umění velkou naději do budoucna. Současná podoba výstavních prostor ze sedmdesátých let je již určitým způsobem přežilá, zmiňme kované zábradlí, které se velmi nevhodně esteticky uplatňuje, osvětlení galerijních prostor je nedostatečné a provizorní, zabezpečení budovy problematické, mnohé prostory nejsou a nemohou být využity (suterén, půda). Velkým problémem je také vstupní parter budovy a ochoz kolem atria. Vybraný architekt patří k významným osobnostem s bohatými zkušenostmi s historickou architekturou a jejími citlivými úpravami. Není třeba zmiňovat úspěšnou a ceněnou rekonstrukci vedlejšího bývalého kostela sv. Václava....
Pozornost však článek vzbuzuje něčím jiným. Jde o  otázku, kterou autor uvedl již v titulku, a kterou dále v textu rozvádí. Architektonická studie má totiž vypracovat i jiné varianty využití budov. Jednou z nich má být možnost přestavby na luxusní hotel. To, že je tato možnost součástí zadání potvrdil také architekt Mikuláš Hulec, primátor Zbyněk Stanjura a Irena Šindlerová, která má stanout v čele příspěvkové organizace Oko. Všichni zároveň dodávají, že se jedná pouze o studii a proto jsou různá variantní řešení žádoucí. Primátor Zbyněk Stanjura ujišťuje, že budovy budou vždy sloužit kulturním účelům, Irena Šindlerová si nemyslí, že by Dům umění měl zaniknout, naopak je přesvědčena, že by se měl dále rozvíjet, ale lze předpokládat, že město se bude snažit hledat také co nejefektivnější variantu využití.
Další podstatnou novinkou je skutečnost, že správa Domu umění přejde pod příspěvkovou organizaci Oko, v jejímž čele má stanout právě Mgr. Irena Šindlerová.
Ať už si čtenář z uvedeného  článku  vyvodí jakékoliv závěry, můžeme už teď říci, že budoucnost Domu umění v Opavě čekají velké změny. To jestli budou k lepšímu nebo k horšímu ve vztahu k prezentaci umění v Opavě, se teprve ukáže. Věřme, že město Opava, jeho představitelé i jeho občané jsou si vědomi hodnot, které tato instituce pro ně přináší a zprostředkovává, a že také s tímto vědomím uvedenou architektonickou studii MMO zadává. Pro opavský Dům umění to může být počátek nové kapitoly.
O vývoji  budeme čtenáře průběžně informovat. A abychom se vyhnuli hned v počátku dohadům a dezinformacím, podalo o.s. Za Opavu na Odbor přípravy a realizace investic MMO dne 5. 11. 2007 Žádost o informaci jejíž plné znění cituji:

-----------------------------------------------------------------------------------
č.j. 54/2007 V Opavě dne 5.11.2007
Věc : Žádost o podání informace
 
 
Na základě Usnesení ze 16.zasedání Rady Statutárního města Opavy ze dne 17.7.2007, č.526/16 RM 07 písmeno g, týkající se chválení smlouvy o dílo na zhotovení studie č.49/2007/PŘI (MMOPP003107V) mezi Statutárním městem Opava a Doc.Akad.arch. Mikulášem Hulcem, Dětská 2442/43, 100 00 Praha 10, na zakázku malého rozsahu „Dům umění-studie“ za cenu 731.850,- Kč vč.DPH.

Tímto si vás dovolujeme požádat o zodpovězení otázky, čeho se výše uvedená studie týká, tj. co je jejím obsahem, z jakého důvodu, v jakém rozsahu a k jakému záměru je studie vypracovávána.     

Za brzkou odpověď předem děkujeme.

-----------------------------------------------------------------------------------