Černý kříž u Ohroziny

Autor: o.s.Za Opavu - Tomďż˝ Skalďż˝k <skalik(at)zaopavu.cz>, Téma: Umění ve veřejném prostoru - sochy Opavska, Vydáno dne: 15. 03. 2008

Lokalita : Mokré Lazce, u potoka Ohrozina při cestě z Mokrých Lazců do Lhotky, č. parc. 605/1
Objekt :  Kamenný kříž u Ohroziny
Autor: neznámý
Datace: 2. pol.  18. stol.
Materiál: pískovec
Rejstříkové číslo kulturní památky : 101500
Datum vložení : 15. 3. 2008





obr 1: aktuální stav listopad 2007


U břehu potoka Ohroziny, na cestě z Mokrých Lazců do Lhoty, stojí starý kamenný kříž, pro který se vžilo místní lidové označení „Černý kříž“. Toto pětimetrové dílo stojící dosud na svém původním místě, tak jak jej jeho stavitelé pro nás zanechali, patří mezi významnější památky svého druhu v kraji. Typově odpovídá jiným barokním křížům v oblasti a přestože neznáme letopočet jeho vzniku, můžeme jej datovat do druhé poloviny 18. století. Jeho význam je nově potvrzen také tím, že byl v roce 2005 zapsán do Státního seznamu kulturních památek a odborně restaurován.
O památce existuje jen velmi málo historických záznamů. Nejpřínosnějším textovým pramenem je zápis v kronice obce Mokré Lazce z let 1924-1945.[1] Je to cenný pramen díky němuž například víme, že do kříže uhodil kolem počátku 20. stol. blesk a poškodil jej.[2] Dovídáme se také o opravách kříže roku 1932.[3] Pozdější poválečné kroniky se o kříži nezmiňují a tak jsme odkázáni především na informace pamětníků. Cenným historickým pramenem jsou dvě dochované fotografie kříže z roku 1941 nebo 1942, kde je možné rozeznat některé detaily i charakter okolního terénu. Částečně je vidět také kamenný erb, zavěšený na čelní straně kříže, který se již ztratil.[4] Podstatné informace o památce v ústním podání poskytl pan Miketa ze Lhoty.
Památka až dosud stála na původním místě a nebyla kompletně nikdy demontována.[5] Podle pramenů je toto místo určeno historickou hranicí pozemků Kravařského panství. Ke vzniku památky se váže legenda citovaná v kronice.[6] Přesnou dataci vzniku díla neznáme.[7] Nemůžeme ani souhlasit se záznamem ve zmíněné kronice, kde kronikář odvozuje dataci vzniku na základě kamenného erbu umístěného na čelní straně kříže.[8]
Po 2. sv. válce v roce 1945 proběhla další oprava památky.[9] Tuto opravu prováděl pan Oto Hál ze Lhoty.[10] Mezi lety 1984-1986 proběhly opravy provedené panem Miketou.[11] V roce 2000 byl kolem památky veden výkop přípojky zemního plynu. Na jaře roku 2005 byla památka zapsána do Ústředního seznamu kulturních památek ČR.
V rámci restaurátorského průzkumu v roce 2005 bylo provedeno rozměrové grafické rozkreslení památky, dokumentace dochovaného stavu,[12]  určení relativní nasákavosti povrchů metodou Karstenových trubic,[13] určení obsahu vodorozpustných solí v kameni,[14] zkoušky metod čištění, určení druhů a složení historických tmelů.
Na základě průzkumu, odborného vyjádření památkového ústavu a závazného stanoviska MMO, proběhlo pod vedením restaurátora BcA. Petra Glásera v roce 2005 restaurování památky. Kříž byl demontován a zatímco na původním místě byl zhotoven nový základ, v  ateliéru proběhly další práce. Kámen byl v degradovaných partiích nejprve předzpevněn. Dále byly odstraněny korodované kovové prvky, proběhlo čištění kamene,[15] odsolení spodních částí památky, zpevnění kamene,[16] lepení odlomených částí,[17] injektování prasklin,[18] tmelení chybějících detailů.[19] Celá památka byla opatřena závěrečným ochranným biocidním a hydrofobním nátěrem.
V průběhu dokončovacích prací, po osazení kříže zpět na původní místo, se rozšířila mezi místními obyvateli diskuze na téma, na kterou stranu má být kříž natočen čelem.[20] Na základě svědectví jednoho staršího občana bylo také několik drobných mechanických poškození severní strany kříže ponecháno bez oprav. Pravidelné důlky v kameni podle tohoto svědka pocházejí od kulek z bojů 2. sv. války a jsou na památce trvalým svědectvím válečné fronty.[21]
Kříž u Ohroziny nemá pouze ten význam, že je ozdobou a dominantním sochařským akcentem v krajině. Je také živou duchovní památkou, u které se zastavují místní občané s modlitbou. Ale je i svědkem více než dvou staletí historie místa vybízejícím nás k zastavení a uvědomění si mnohem širších souvislostí přesahujících za obvyklé každodenní starosti.

(Tomáš Skalík: Černý kříž u Ohroziny. Region Opavsko 12. února 2008)

    

obr 2-3: historické fotografie.[4]  obr 4: detail erbu

     
obr 5-8: průběh restaurování 2005, zleva: stav před restaurováním, transport, lepení, tmelení po osazení zpět na původní místo


[1] Pramen č. 1: Státní okresní Archiv Opava, fond: Archiv obce Mokré Lazce, i.č. 14: Pamětní kniha obce Mokrých Lazec 1924-1945, str: 113-117.
[2] Cit: "Kříž jest už velmi sešlý a bez brzké opravy mohl by se k zemi zřítiti. Před 20 lety uhodil už jednou blesk do tohoto kříže a značně jej poškodil."
[3] Tamtéž Cit: "Obec dala jej opraviti a nyní usnesli se zástupcové obce, že má se tento památný Kříž opět důkladně opraviti. Což jest velice chválihodno. Tato oprava se už skutečně stala r. 1932". Z jedné z těchto dvou oprav pravděpodobně pocházely kovové kramle spojující tělo a patu kříže umístěné po stranách, dále množství tmelů. a kamenný schodek obepínající sokl. Napovídá tomu způsob provedení práce a rozbor dochovaných fotografií.
[4] Viz historické fotografie. Fotografie zhotovil pan Leopold Pavera. (foceno měchovým fotoaparátem Kodak, negativ 6x9 cm). Fotografie zapůjčil pan Miketa ze Lhoty.   
[5] Na tuto skutečnost poukazuje druh a stav dochované původní spárovací malty mezi jednotlivými bloky a způsob osazení kříže. Bloky byly osazeny na čistě vápennou maltu a proti smyku a vyvrácení zajištěny kovovými čepy. Tyto čepy různých délek, od 20 do 70 cm a stran průřezu 4x4 cm, byly vloženy do vysekaných otvorů styčných ploch jednotlivých bloků na středové ose a zatmeleny vápennou maltou. Poměrně mělký základ pod památkou sestával z volně ložených plochých kamenů do vápenné malty.
[6] Viz pramen č. 1: cit.: "Páni z Kravař a na Štítině prohřešili prý se velmi těžce, buď utýráním některého ze svých poddaných a neb ze vlasti zrady. Pro tento těžký zločin odsouzen byl dotyčný pán z Kravař k mrzkému trestu. Mělo tedy jemu býti uříznuto ze živého těla 3 libry masa.
Tomuto hroznému trestu nechtěl se odsouzený podvoliti a několikráte opakoval svoji prosbu o zmírnění až k písaři samému. Konečně byla jemu udělena milost a trest krutý zmírněn následovně. Měl postaviti tři kamenné kříže na hranicích svého panství a sice tak, aby všechny tři obráceny byly tváří k sobě a aby od jednoho bylo pozorováti všechny tři. Jinak, že trest první jemu prominut nebude.
Splnění tohoto nového rozsudku bylo sice možné, ale dosti namáhavé. Páni z Kravař konečně vyzkoumali na svých hranicích místa, kde mohli ony kříže postaviti aby vyhověly kladeným podmínkám.

První kříž postavili u hranice Ohrozinky neboť potok Ohrozinka činil hranici mezi majetkem pánů Kravařských a pánů na Hrabyni, kteří též drželi i majetek Smolkovský, a sice tváří k západu, tak jak dosud ještě nezměněn stojí..."

[7] Podle podání pana Mikety byly v minulosti na zadní straně soklu patrny stopy po nápisu s letopočtem, které se do současnosti nedochovaly. V kronice se zmiňují v souvislosti s křížem ještě další dva obdobné kříže v okolí. V tomto smyslu by bylo zajímavé podniknout pátrání po těchto dalších památkách. Jejich nalezení by mohlo napomoci při dataci památky.
[8] Podle kroniky se jedná o erb pánů z Kravař, podle kterého kronikář usuzuje na autorství a dobu vzniku památky, kterou tak nesprávně datuje do období gotiky, mezi lety 1250-1350. (Tamtéž cit: "Dle znaku na umístěném erbu lze s jistotou souditi, že jej postaviti dali páni z Kravař na zámku Štitině též bydlící, kteří vládli v našem kraji od polovice věku třináctého až do polovice věku čtrnáctého 1250 až 1350. Jest tedy nesporné, že náš starožitný kamenný kříž pochází z této doby a může se čítati, že stojí na tomto místě už po celých šest set let. 600.")
[9] Uvedeno na základě informací pana Mikety.
[10] Pravděpodobně při této opravě byly slepeny odlomené části ramen a tato ramena fixována k tělu kříže pomocí kovové kulatiny se šroubovatelnou maticí procházející středem obou ramen. Pro lepení odlomených částí a dotmelení chybějících fragmentů kamene byla použita cementová malta.
[11] Části kříže byly dotmeleny a natřeny a figura Krista s nápisovou tabulkou byla opatřena nátěrem stříbrné barvy.
[12] BcA Petr Gláser: Restaurátorská dokumentace 2005. Cit: „Památka až dosud stála na původním místě vedle komunikace z Mokrých Lazců do Lhoty. Tato komunikace je ale v současnosti zvýšena nad původní terénní základnu a rozšířena. Kříž se tak ocitl v nepřirozené situaci "utopen" bezprostředně vedle silnice. Povrch kamene je pokryt nečistotami a prachem. Kámen je z velké části pokryt tzv. biokrustou, nejvíce se zde uplatňuje zelená řasa a lišejníky, na plintu a spodní části podstavce také mechy. V dešťových stínech jsou zčernalé sádrovcové krusty, pod nimiž je kámen narušen, má sníženou pevnost a drolí se. Na povrchu kamene jsou ojedinělé drobnější praskliny a trhliny. Plošně je povrch kamene narušen, chybí několik fragmentů. Jedná se především o drobné úbytky vlivem zvětrání povrchů, dále mechanického poškození. Na spodních částech památky, včetně římsy podstavce došlo vlivem neodborného zásahu k plošnému poškození povrchu. Povrch byl v minulosti (kol. roku 1985) kompletně přetřen tvrdým cementovým šlikrem. Kříž s korpusem Krista je vyztužen na povrchu ze tří stran železnými skobami, fixně spojujícími díl paty kříže s jeho tělem, které korodují, zvětšují svůj objem a trhají kámen. Tělo kříže je ve spodní části staženo vázacím drátem. Asi v polovině výšky těla kříže, v úrovni kolen Krista je kamenný blok přelomen, přičemž praskliny jsou vidět ze všech čtyř stran. Korpus Krista a nápisová tabulka byli v minulosti opatřeny nátěrem stříbrné barvy. Tento nátěr nevhodného složení má bezprostřední vliv na poškození kamene pod nátěrem. Bylo nalezeno množství starších tmelů. Jedná se o vysprávky, z nichž některé mají nepříjemný charakter a nevhodný tvar. Na několika místech se tyto vysprávky oddělují od kamene.“
[13] Podle zjištěných hodnot bylo možno prohlásit, že vyjma spodního plintu jsou jednotlivé díly památky málo nasákavé. Nasákavosti jednotlivých kamenů nejsou velmi odlišné. Díly umístěné níže, případně byli-li zahrnuty zeminou, mají mírně zvýšenou nasákavost v porovnání s ostatními částmi památky. Dramaticky velké rozdíly nebyly zjištěny ani mezi nasákavostí čistých, znečištěných, původních a nebo poškozených povrchů. Znečištěné povrchy mají mírně sníženou nasákavost, poškozené naopak mírně zvýšenou. Na základě těchto výsledků je možné říci, že degradace kamene není hloubková, znečištěné povrchy nejsou zcela uzavřeny. Tato situace je za daných okolností pro památku příznivá.
[14] Vzhledem k výsledkům stanovení obsahu vodorozpustných solí v kameni bylo provedeno odsolování památky v omezené míře a to především spodních částí díla.
[15] Nátěry stříbrné barvy byly odstraňovány metodou odzkoušenou v rámci restaurátorského průzkumu. Mechanické odstranění skalpelem po naměkčení odstraňovačem starých nátěrů P05 s dočištěním pomocí rozpouštědla C6000. Čištění sádrovcových krust a částečné zesvětlení tmavého nerozpustného filmu bylo dosaženo pomocí zábalu s aktivní látkou a oplachem teplou vodou.
[16] Veškeré degradované partie povrchu památky (jednalo se o více než 70 % povrchu) byly opakovaně napouštěny zpevňovacím prostředkem na bázi organokřemičitanů (prostředek Ifest OH 100%, fa Imesta), potud pokud nedošlo k požadovanému zpevnění materiálu.
[17] odlomené části památky byly lepeny pomocí epoxidové pryskyřice a nerezových čepů. Jednalo se především o odlomenou část dříku kříže a obě ramena kříže.
[18] Praskliny a trhliny v kameni byly injektovány injektážní směsí (VAPOinjekt, fa Aqua – Bárta).
[19] Chybějící části a detaily, u kterých byl zřejmý negativní dopad na celkové estetické vnímání památky, byly doplněny modelováním. Pro zhotovení doplňků byl použit komerční tmel na minerální bázi. Povrch tmelů byl následně mechanicky upraven a barevně retušován anorganickými pigmenty. Jako pojivo byl použit zpevňovací prostředek.
[20] Lhotští mylně tvrdili, že kříž stál od počátku čelem ke Lhotě, zatímco mokrolazečtí si byli jisti, že byl vždy orientován čelem k Mokrým Lazcům.
[21] Svědek událost komentoval slovy: „ To bylo tak… Tu stáli naši a tam odtud šli Rusi…“