Obnova kapličky v Brumovicích

Autor: o.s.Za Opavu - Kateřina Skalíková <kontakt(at)zaopavu.cz>, Téma: Obnova památek - Kaple Brumovice, Vydáno dne: 21. 07. 2008

Osada Brumovický mlýn u Brumovic se nachází asi 15 km severozápadně od města Opavy. Brumovice jsou poprvé připomínány v roce 1377. Ves byla nazývána Bronsdorf (později německy Braunsdorf), což znamená ves lidí Brunových, Brunova ves. V rámci knížectví Krnovského zůstaly Brumovice až do zrušení patrimoniální správy v polovině 19.století, poté spadaly k okresu Krnov, a to až do územní reorganizace v roce 1960, odkdy jsou součástí okresu Opava. V 19. století se obec Brumovice v důsledku úspěšného rozvoje místního podnikání změnila ve vyspělé sídlo s místním průmyslem. V obci fungoval pivovar se sladovnou, továrna na jemné pečivo, výrobna mazadel a obuvi. Dominantou obce je jednolodní barokní farní kostel Narození Panny Marie z roku 1784, který je doplněn dalšími církevními objekty – souborem kapliček, z nichž jedna je situována právě v osadě Pustý Mlýn.
V těchto místech stával v období třicetileté války mlýn, který patřil loděnickému panství. Za války byl mlýn zpustošen a zůstal dlouho v troskách, kterým lidé začali říkat pustý mlýn. Toto jméno přešlo i na novou osadu, kterou založil v roce 1787 Karel, rytíř Topfer, majitel loděnického panství. Ještě před založením osady zde však stával hostinec, jehož majitelem byl Jan Ditel. Proto se nové osadě též říkalo Ditelovo. Po zřízení státní silnice z Krnova do Opavy stal se jmenovaný hostinec zájezdním a byl často navštěvován formany, kteří tam často i přenocovali. Když byla v roce 1872 vybudována železnice z Krnova do Opavy, ztratil hostinec na svém významu. Pustý Mlýn pozůstával ze 14 čísel popisných a v roce 1930 při sčítání lidu měl 52 obyvatel, z toho 12 české národnosti. V roce 1970 bylo v osadě evidováno celkem 106 obyvatel.



Kaple je volně stojící sakrální stavbou pocházející z přelomu 18. a 19. století s prvky doznívajícího barokního klasicismu. Stavba je příkladem drobné venkovské architektury a také významným krajinotvorným prvkem. Jedná se o kapličku tzv. výklenkového typu, sestávající ze samotného prostoru kapličky - výklenku a na něj přiléhajícího širokého štítu vystavěného ve dvou výškách a ukončeného sedlovou stříškou. Ve spodní části štítové zdi byl patrně v minulosti ještě jeden výklenek přibližně oválného tvaru.
Stavba je situována na velmi pohledově exponovaném místě přímo u hlavního dopravního tahu Opava-Krnov. V její bezprostřední blízkosti se nachází železnice i silnice, které jsou spojnicí obou měst. Původně byla sakrální stavba lemována lipami, dle informací místního pamětníka minimálně dvěma vzrostlými stromy. Předpokládáme však, že jich bylo více, a to minimálně tři, symetricky osazené kolem kaple. K dnešnímu dni se dochoval pouze jediný vzrostlý strom na její pravé straně. Lípa v zadní části byla již v minulosti odstraněna, její přesnou polohu lze určit podle přetrvávajícího pařezu.
Z nejstaršího dochovaného mapového podkladu z let 1780-1783 je patrné, že na stávajícím místě stával drobný sakrální objekt. Podle zjištěných skutečností se domníváme, že  se jednalo o tuto stavbu,  která byla počátkem 19. století radikálně přestavěna (podle nalezených dochovaných datací v letech 1806-1809). Nejstarší jádro kaple se  pak dochovalo v její spodní části, zhruba po výšku parapetu stávajícího výklenku.
Poměrně hluboká půlkruhová nika je flankována dvěma pilastry s římsovou hlavicí, které nesou zalamující se vlys s profilovanými římsami. Na korunní římsu nasedá trojúhelný štít taktéž ohraničený profilovanými římsami.
Stavba je postavená z klasických pálených cihel. Na fotografii je patrné datování - rok 1809.  

Současný stav kaple je velmi vážný. Stávající zdivo je narušeno, a to především ve spodních partiích, v ostatních místech cihly degradují vlivem působení povětrnostních vlivů. Přes rozsáhlá poškození jednotlivých architektonických článků fasády lze stále rozpoznat jejich původní profilaci i formu jednotlivých částí a detailů fasády. V nice lze vysledovat stopy dochovaných historických omítkových vrstev ve světlých odstínech od bílé až po světle modrou. Stejně tak na obou sedlových stříškách se nacházejí zbytky několika vrstev keramických krytin kladených na vápennou maltu – bobrovky jsou nejmladší vrstvou, obdélné tašky s vějířovým vymazaným vzorem se nacházejí ve dvou starších vrstvách.
Před započetím samotné obnovy a průzkumů v terénu předcházelo zpracování co nejpodrobnější dokumentace památky. Návrh obnovy jsme zpracovávali v září roku 2007.         
V dubnu roku 2008 jsme zahájili nezbytné průzkumy. Od počátku bylo cihelné zdivo kaple omítané. Ke dnešnímu dni se původní omítkové historické vrstvy dochovaly pouze ve fragmentech. Z fasády objektu byly odebrány vzorky dosud dochovaných omítkových vrstev, které byly následně podrobeny dalšímu zkoumání v laboratoři. 
Fasádní omítky byly podrobeny stratigrafickému průzkumu, jehož výsledky budou sloužit jako výchozí podklad k samotné obnově. Na fotografii jsou označena místa odběrů jednotlivých vzorků omítek.  
Dále byly zdokumentovány a odebrány dochované profilace říms. Podle  vyrobených šablon budou následně doplněny chybějící části profilovaných prvků fasád.
Pod lípou jsme našli kovový kříž, který byl původně umístěn v hřebeni střechy. Částečně zkorodovaný kříž byl odvezen do laboratoře a odborně  konzervován. Bude osazen zpět na původní místo.


























   

22.7. 2008
Dnešního dne byly zahájeny práce na výstavbě vápenné pece, a to přímo v Pustém Mlýně.  Výsledkem pálení vápence bude kvalitní vápno, které bude použito na obnovu památky.

O DALŠÍM POSTUPU PŘI OBNOVĚ KAPLIČKY VÁS BUDEME RÁDI INFORMOVAT.