Samolepky ve městě

Autor: o.s. Za Opavu <administrator(at)zaopavu.cz>, Téma: OKO a Dům umění, Vydáno dne: 10. 12. 2008

V posledních dnech se ve veřejném prostoru města objevilo značné množství samolepek s otázkou " Koho tlačí Bludný kámen?" a s apelem "Vylep si svůj Bludný kámen!" (viz foto)  Bludný kámen s touto iniciativou nemá nic společného. K iniciativě se přihlásil Slezský kulturní klub Opava. Níže čtěte tiskovou zprávu SKC Opava Samolepky "Vylep si svůj Bludný Kámen!" a "Koho tlačí Bludný kámen?" v Opavě - tisková zpráva 5. 12. 2008
Dne 5. 12. 2008 vydal Slezský kulturní klub Opava - nezávislé kulturní hnutí dva druhy samolepek k oslavě působení Bludného kamene v Opavě v uplynulých deseti letech. Slezský KC Opava vytiskl a distribuoval mezi občany celkem 3000 ks samolepek o velikosti 10 x 10 cm. Na samolepkách je obrázek bludného kamene, který je doprovázen texty "Vylep si svůj Bludný kámen!" a nebo v druhé variantě "Koho tlačí Bludný kámen?" Každá samolepka je rovněž doplněna o upozornění, že výlep ve veřejných prostorách města není oficiálně povolen.
Samolepky byly rozdány občanům s komentářem, že si je mohou nalepit např. doma na ledničku nebo rozdat přátelům jako poctu a připomínku působení občanského sdružení Bludný kámen v Opavě. Slezský KC Opava sdílí názor, že činnost Bludného kamene, ať už se jedná o vedení opavského Domu umění, či pořádání nejrůznějších dalších akcí má zásadní vliv na formování kulturního povědomí v Opavě i o Opavě.
Hlavním motivem k vydání oslavných samolepek je současná situace okolo Domu umění v Opavě, kde jak známo činnost Bludného kamene ke konci letošního roku skončí. Bludnému kameni byla vypovězena smlouva z nájmu a přestože oficiálním důvodem ukončení činnosti je malá rekonstrukce Domu umění, je všeobecně známo, že hlavní příčinou je politický tlak, krátce řečeno, Bludný kámen je městu trnem v oku.
Slezský KC Opava se dále distancuje od samolepek, které se objevili ve veřejných prostorách města a prohlašuje, že s jejich vylepením nemá nic společného, ačkoliv nemůže popřít, že podobné aktivity jednotlivých anonymních občanů Opavy jsou mu sympatické a chápe je jako manifestaci podpory názoru, že Bludný kámen jim není lhostejný, ba naopak, že jej aktivně podporují.

zdroj: Slezský KC OpavaSouvisející články jinde:
Opavu zaplavily samolepky na podporu Bludného kamene
(9. 12. 2008 - www.opavsky.denik.cz)