Týrání zvířat

Autor: o.s.Za Opavu - Kateřina Skalíková <kontakt(at)zaopavu.cz>, Téma: Živočichové v ohrožení, Vydáno dne: 12. 06. 2009

Týrání zvířat je souborné označení pro lidskou činnost, během které je cíleně či nevědomky ubližováno zvířeti, je poškozováno jeho zdraví, dochází ke zhoršování životních podmínek, fyziologickému strádání, nemožnosti žít plnohodnotný život a podobně. Různé skupiny obyvatelstva chápou pojem týrání zvířat rozdílně a záleží na konkrétní situaci a kultuře, jak tyto projevy vůči zvířatům vyhodnotí. Většinou převládá názor, že týrání zvířat je označení pro pochody, které mohou vést k trvalému poškození zdraví zvířete či v extrémních případech až k jeho usmrcení, a to buď následkem přímého útoku na zvíře a nebo ke smrti vlivem zanedbání základní péče.

 


Ačkoliv jsou zvířata z právního hlediska pojímána v právních řádech mnoha států jako movité věci, zároveň se začíná od posledních desetiletí 20. století objevovat názor na jejich ochranu jako živé bytosti. Týrání zvířat se tak stává v mnoha zemích trestným činem, za který hrozí pachateli trest odnětí svobody v různé délce v závislosti na státě. V dalších zemích se jedná o přestupek, kde pachatel je povinen uhradit pouze škodu či pokutu. V dalších zemích nejsou zvířatům přisouzena žádná práva, a tak se při špatném chování k nim nejedná o žádný přestupek. Legislativní pohled na tyto činy vůči zvířatům jsou závislé na kulturním prostředí a aktivitám obyvatelstva, které se zasadilo o zavedení práv zvířat na základě mediálně známých případů.

Zvířata v Česku jsou chráněna na základě zákona na ochranu zvířat proti týrání (zákon č.246/1992 Sb.), který byl vydán na popud mezinárodních předpisů Rady Evropy a Evropského společenství, který zakazuje jakoukoliv formu týrání divoce žijících i chovaných zvířat a současně i formu propagace jejich týrání pro všechny fyzické i právnické osoby na území státu. Ve smyslu tohoto zákona se rozumí zvíře jakýkoliv obratlovec vyjma člověka, nikoliv však plody nebo embrya těchto zvířat. Zákon ukládá všem osobám chránit zvířata před týráním. Ochranu zvířat zákon nařizuje provádět ministerstvu zemědělství a dalším příslušným orgánům jako je například Státní veterinární správa ČR či místní úřady obcí. Tyto orgány provádějí kontroly při chování zvířat, přepravě, na jatkách či při laboratorním využívání zvířat. Koordinaci mezi jednotlivými orgány zajišťuje Ústřední komise na ochranu zvířat.

Utrpení zvířete dle zmiňovaného zákona je jakýkoliv stav způsobený podnětem nebo zákrokem, kterého se nemůže zvíře samo zbavit a který zvířeti způsobuje bolest, zranění,   zdravotní poruchu anebo smrt (jedná se o zákroky způsobující nepřiměřenou bolest prováděného zákroku, u smrti zvířete se rozlišuje usmrcení a utracení, které se provádí pokud možno bezbolestně).

V Česku jsou zvířata částečně chráněna i v rámci dalších zákonů, kdy usmrcení zvířete může být např. považováno za poškození cizí věci. V případě zjištění porušování práv zvířat je kontrolní orgán schopen zahájit správní řízení, které může vést k udělení pokuty, odebrání zvířat, či k podání podnětu k trestnímu stíhání zodpovědné osoby. Při správním řízení může být pachateli uložena pokuta ve výši 50 000 Kč či při opakovaném provinění 200 000 Kč. Od roku 1992 do roku 2004 bylo v Česku za týrání zvířat odsouzeno celkem 221 osob.
zdroj: Wikipedie


Výše uvedený text zde není uveden náhodně. Žijeme v době, kdy by již měl být automatický humanistický přístup nejen mezi námi lidmi navzájem, ale měl by existovat přiměřený respekt i ke všemu živému. Že tato představa stále neplatí, jsme se mohli přesvědčit při nedávném drastickém zabití mladého srnce, který se zatoulal do centra města, ke škole na Mařádkově ulici. Zvíře se ničím neprovinilo a snad možná jen potřebovalo od nás lidí pomoct vrátit se zpátky do volné přírody. Se zlou se ale potázalo. Patrně mělo stejně naivní představy o humánní společnosti jako já. Na celé věci je alarmující skutečnost, že jeho zabití, kterou lze bez nadsázky nazývat popravou, vykonali zástupci odborných složek, kteří mají zajišťovat nejen naši ochranu, ale také ochranu těch, kteří se nemohou sami bránit, ochranu zvířat. Utracení vitálního a nikoho neohrožujícího jedince proběhlo za souhlasu městské policie, myslivců i odboru životního prostředí. Především s ohledem na nevídanou brutalitu útoku ne na člověka, ale na zvíře, které si dovolilo vstoupit za brány města, jsme se obrátili na příslušné orgány pověřené kontrolou plnění zákonů chránících živočichy. Ptáme se: Byl zásah oprávněný? Byl způsob zabití přiměřený? Jedná se o týrání zvířat? Kdo bude potrestán nyní?

Chcete se postavit za život zvířat? Chcete je chránit?
Můžete buď sami nebo s pomocí orgánů státní správy.
V našem městě a kraji:

Krajská veterinární správa pro MSK
Inspektorát Opava
U cukrovaru 12
747 05 Opava

Česká inspekce životního prostředí
Oblastní inspektorát Ostrava
Oddělení ochrany přírody
Valchařská 15
702 00 Ostrava

Magistrát města Opavy
Odbor životného prostředí
Horní náměstí 69
746 26 Opava

Související legislativa:
Zákon na ochranu zvířat proti týrání
online furniture shops modern office supplies