Kostel Nejsvětější Trojice v Raduni

Autor: o.s. Za Opavu - Ondřej Hložek <(at)>, Téma: Historie krajiny Opavska, Vydáno dne: 05. 09. 2009

Raduňský kostel, který byl vybudován na přelomu 16. a 17. století, nebyl první církevní stavbou v obci.



Vůbec první církevní stavbou v Raduni byl kostel sv. Mikuláše. Byl vystavěn v polovině 14. století, kdy byla Raduň společně s Vršovicemi vyňata z hradecké farnosti a přifařena ke Komárovu. Kostel nejspíš patřil k dominikánskému klášteru. V roce 1541 však již nesloužil svému účelu a je dnes těžké určit, kde stál.

Další církevní stavbou byla dřevěná kaple sv. Anny, kterou dal kolem roku 1507 postavit Jiří Tvorkovský z Kravař. Za majitele panství Pertolda Tvorkovského však kaple ještě více zchátrala a tak byla v 90. letech 16. století zbourána.
 
V roce 1598 začala na popud Pertolda výstavba kostela. Budování však zdržela morová epidemie, a tak byla budova dokončena až v roce 1603. Slavnost svěcení kostela byla velkolepá a konala se dne 10. května 1603. Dělo se tak v době třicetileté války, kdy byla Opava silně protestantská, avšak Raduň byla považována za baštu katolicismu. Páni Tvorkovští dostali slib vysvěcení kostela od biskupa, olomouckého kardinála Dietrichsteina. Ten se sice při svém příjezdu ubytoval v Opavě, ale ze strany místních protestantských vyznavačů mu bylo vyhrožováno, a tak utekl do Raduně. Nový kostel dostal i faru, ta ale existovala pouze 11 let a v době třicetileté války zanikla.
 
Architektura kostela plně odpovídala svým pánům. Kostel zvenku působí spíše stroze, až „pevnostně“ svou rozložitostí. Ta však v důsledku doby působí jako progresivní prvek. Interiér kostela je ale díky novogotickým tribunám, kazatelně a oltářům krásným kontrastem a působí malebně. O to se zasloužila rodina Blücherů z Wahlstatu, kteří ve 2. polovině 19. století vtiskli právě interiéru kostela novogoticko-romantický ráz. V kostelní kryptě se hojně pohřbívalo. Naposledy zde byl v roce 1929 pohřben Lothar hrabě Blücher. Od té doby se do krypty již žádné ostatky neukládaly.
 
Poslední farář, který v Raduni i žil, byl Vincenc Kubač. Po jeho smrti roku 1952 již fara nebyla obsazena a byla administrována správcem z Komárova. U příležitosti oslav 400 let od vysvěcení kostela byla dne 11. května 2003 u zadního traktu symbolicky vysazena lípa.