Boží muka Melč - Závěrečná zpráva z obnovy památky

Autor: o.s.Za Opavu - Tomďż˝ Skalďż˝k <skalik(at)zaopavu.cz>, Téma: Obnova památek - Boží muka Melč, Vydáno dne: 01. 01. 2010

Lokalita :   Melč
Okres / kraj :   Opava / moravskoslezský
Objekt :   boží muka
Lokalizace :   parcela č. 1060 v k.ú. Melč
Rejstříkové číslo kulturní památky :   46688/8-3075



Úvod:
Obec Melč leží severním směrem od města Vítkova. Název obce byl odvozen od německého slova Malz – slad, neboť zde byl pro zužitkování velké úrody ječmene pivovar a výrobcům piva se říkalo „malceři“ – německy Mälzer. Melč se rozkládá u severního okraje přírodního parku Moravice, který je součástí pohoří Nízký Jeseník. Řeka Moravice, která vymezuje území přírodního parku protéká jižním směrem od obce. Nedaleko obce se zvedají vrcholky kopců, jejíchž svahy jsou většinou pokryty lesním porostem. Severovýchodním směrem od obce najdeme město Opavu, východně se rozkládá Hradec nad Moravicí a jihozápadním směrem od obce se rozkládá vodní nádrž Kružberk. Dominantou obce je farní kostel sv. Antonína Paduánského (1889-1890) a areál zámku, který byl postaven počátkem 18. století. Obec náležela po roce 1850 střídavě k okresům Vítkov a Opava. Osvobozena byla ve dnech 4. - 5. května 1945. V roce 1979 byly k Melči připojeny obce Moravice, Radkov a Mikolajice, které se v roce 1990 opět osamostatnily.
Boží muka jsou situována ve volné krajině při staré cestě vedoucí z Melče do Mikolajic. Objekt patrně pochází z 19. století. Z nejstaršího dochovaného mapového podkladu z roku 1852 je patrné, že na stávajícím místě stával drobný sakrální objekt.
Existenci památky nepodložené prameny spojují s generálem Laudonem (1717-1790) a jeho slavnou bitvou v nedalekých Guntramovicích, kde armáda generála Laudona přemohla Prusy. Bitva u Guntramovic spadá do období sedmileté války (1756-1762). Armáda se měla vracet směrem na Opavu právě touto cestou a dochovaná památka pak měla být postavena na počest jejich vítězství.

Stručný popis stavu památky před obnovou:

Samotný objekt je svým atypickým tvarem v rámci regionu poměrně unikátní záležitostí. Válcová stavba o celkové výšce cca 3,2m byla vyzděna z cihel a z lomového kamene. Omítky se dochovaly jen z části. Mohutný sloup je osazený na čtvercové patce – soklu, přičemž těleso sloupu – dřík, se mírně kónicky zužuje směrem vzhůru. Lucernu, nebo-li kaplici, vytváří předsazený osmihranný prstenec, na jehož horní část nasedá čtveřice mělkých čtvercových nik rámovaných předsazenou špaletou ústící v horní části do půlkruhového oblouku. Vrchol kaplice je vejčitě zaoblen a v minulosti jej dotvářel kovový kříž s rozšiřujícími břevny. Památka je příkladem drobné venkovské architektury a také významným krajinotvorným prvkem.

Před obnovou se památka nacházela ve velmi špatném stavu. Kovový kříž chyběl, stejně jako většina omítek a smíšené zdivo značně degradovalo. Boží muka byla zarostlá v divoké zeleni a ze zdiva památky rovněž vyrůstaly nálety zeleně.

Popis postupu obnovy kaple :
1) Přípravné práce




 2) Sanace zdiva



3) Vrcholová hlavice






4) Omítky




5) Repase kříže



6) Reliéfy



7)  Ukončení

     •  V sobotu 5.12. 2009 se uskutečnilo slavnostní ukončení letošních oprav. Setkání cca 25 lidí proběhlo, jak jinak, u opravené památky. Úvodem byla pronesena řeč zahrnující počátek a průběh obnovy a poté zapáleny svíce vzpomínek. Přítomným byly rozdány letáky, ve kterých byly zachyceny základní informace z historie a obnovy památky. Nakonec v mrazivém odpoledni nikdo neodmítl nabídnutý čaj a kávu, ke kterým se zakusovaly předvánoční perníky.





Závěr: 

Stávající objekt božích muk je bezesporu cennou památkou místního významu dotvářející  kolorit obce a krajiny. S ohledem na to, že degradace památky postupovala velmi rychle, rozhodli jsme se přistoupit k její obnově, a to v intencích platných zásad památkové péče. S ohledem na výjimečnost stavby samotné bylo v rámci technologických postupů preferováno konzervační ošetření objektu. Předpokládá se, že nyní bude v areálu zajištěna pravidelná údržba vlastníkem objektu božích muk i vlastníkem pozemku. 



Realizaci stavebních úprav božích muk hodnotíme z našeho pohledu jako zdařilou. Dozvěděli jsme se mnohé o historii objektu i obce, seznámili jsme se s místními občany. Byla zvládnuta náročná složka konzervace stávajících omítek, jež zůstaly zachovány. Na závěr bylo uskutečněno setkání veřejnosti se slavnostním osazením kříže a reliéfů do nik hlavice. Realizace obnovy byla zaznamenána v regionálním tisku i občasníku sdružení v prosinci 2009.  
Po výčtu těchto pozitivních postřehů zůstává už jen jediný – z původně zchátralé drobné památky se stala opět plnohodnotná součást venkovské krajiny. Podařilo se památku zachovat dalším generacím, pro něž zůstane odkazem a výzvou k jejímu dalšímu poznávání. Snad se nastupujícím podaří odkrýt její původ a funkci.

Také touto cestou bychom chtěli poděkovat všem, kteří se účastnili při záchraně této drobné památky.
Zvláštní poděkování patří:

  1. Nadace VIA - poskytnutí dotace a psychická podpora
  2. Obec Melč – poskytnutí dotace, pomoc při zajištění vody pro stavbu, odstranění odpadu
  3. p. Jan Světlík - zhotovení repase kříže  
  4. p. Jiří Skalík - zapůjčení vozíku
  5. p. Jedlička – předání původního kříže

... a všem ostatním, kteří při stavbě pomáhali pomocí v rámci svých možností, ať už fyzickou či psychickou.