Zpráva z 27. zasedání zastupitelstva města Opavy dne 21.6.2010

Autor: host - Pavla Brady <kontakt(at)zaopavu.cz>, Téma: Ostatní nezařazené, Vydáno dne: 25. 06. 2010

Vážení přátelé,
první letní den, v jehož odpoledni se opavští zastupitelé tentokrát sešli, byl podle meteorologů vůbec nejchladnějším za posledních deset let. Ovšem u nás v Opavě bylo docela dusno. Očekávalo se totiž s napětím projednávání bodu za několik stovek miliónů.

Pan primátor Zbyněk Stanjura (ODS) byl na konci května zvolen do poslanecké sněmovny a s nabyvší imunitou zřejmě nabyl dojmu, že už si může dovolit cokoliv. Nová poslanecká sněmovna zasedala poprvé v úterý 22. června, což byl původně plánovaný termín zastupitelstva. Pan primátor a poslanec termín zasedání změnil šmahem na pondělní odpoledne… jakoby si nepamatoval své vlastní argumenty, že tento den a čas „je naprosto nevhodný“, ale tenkrát to přece chtěla opozice J. Termí ;n posunul, ale materiály k jednání poslal pozdě. Na mé upozornění na porušení jednacího řádu, nereagoval… omluva je zřejmě pod úroveň pana primátora, krajského zastupitele, krajského předsedy strany, poslance a 1. místopředsedy poslaneckého klubu ODS… že by chyběl na víkendovém sjezdu ODS, kde se mluvilo o nové a slušnější straně?

Také dlouholetý poslanec Miroslav Opálka (KSČM) napomenul svého nového kolegu a upozornil ho, že ve sněmovně bude muset jednací řád dodržovat i on: „Pan primátor zvládá diskusi bez přihlášení, ovšem v poslanecké sněmovně to tak nepůjde.“

Dostali jsme se k prvnímu bodu programu, schválení Závěrečného účtu za rok 2009, tedy hospodaření města. Tentokrát výsledky nebyly moc veselé, město skončilo ve ztrátě -394.399.446 Kč!!! Celkové výdaje za rok 2009 činily 1.782.336.442 Kč. A jak upozornil poslanec Miroslav Opálka (KSČM) záporný výsledek nebyl způsoben světovou hospodářskou krizí, jak bylo uvedeno v předloženém materiálu, ale hlavně díky neuváženým investicím. Spolu s 300 milionovým úvěrem, který si město vzalo na odkup Slezanky, dosáhl celkový dluh Opavy výše 476 milionů Kč, tj. 8000 Kč na každého občana. Zastupitel Vojtěch Turek (KDU-ČSL) a dlouholetý bankéř nazval takovéto hospodaření města katastrofálním…

Přestože se z městského rozpočtu rozdávalo plnými hrstmi, zdaleka ne všichni občané dostávali stejně či alespoň podle zásluh. Upozornila jsem na to, že jsme v loňském roce dotovali veškeré sporty ve městě (a že jich je!) celkovou částkou 38,3 mil. Kč, ovšem z toho 15 mil. Kč (tj. 39 %) dostal pouze Slezský fotbalový club!!!  Avšak výsledky opavských fotbalistů neodpovídají tak značné finanční podpoře a SFC se propadl až do 3. ligy! Zatímco ve stejném roce (2009) musel z finančních důvodů ukončit svou činnost Volejbalový klub Opava a.s., přestože hrál nejvy&scaron ;ší soutěž, měli kvalitního trenéra i hráče, kteří bojovali mezi čtyřmi nejlepšími družstvy ČR. I přes takovéto výsledky financovalo město volejbal „pouze“ částkou 3,9 mil. Kč a z finančních problémů klub nezachránilo…

Dále bylo schváleno zapojení výtěžku z výherních hracích přístrojů za rok 2009 do rozpočtu 2010. Částkou 788.293,-Kč byla rozdělena mezi dva příjemce: TJ Slezan 400.000,-Kč na stavební úpravy a vybavení náhradních prostor; HALA OPAVA a.s. 388.293,-Kč na sportovní činnost basketbalových družstev.

V následujícím bodě vyšli zastupitelé vstříc Matici Slezské v její tíživé finanční situaci a schválili oddálení splátek půjčky, kterou jí město ve výši 1,2 mil. Kč poskytlo na opravu fasády v roce 2008.

V Dotacích ostatních obdrželi finanční podporu: Tělocvičná jednota Sokol Opava – na III. Sokolské tělovýchovné slavnosti v Trenčíně 15.000 Kč a na Mistrovství světa v estetické skupinové gymnastice 50.000 Kč; Středisko volného času (Taneční soubor Puls) – 30.000 Kč; společnost Silagra CZ, a.s. - 222.638,-Kč, což je polovina nákladů na změnu vjezdu do svého objektu z ulice Otické na ulici Hradeckou (požadavek města z důvodů snížení hluku na Otické a Hobzíkové); Svět techniky – Science and Technology Center – celokrajné technické centrum pro popularizaci technických oborů v Ostravě Vítkovicích - 1.500.000 Kč ve třech ročních splátkách;  Základní umělecká škola na pronájem prostor v průběhu rekonstruk ce Domu umění – 180.000 Kč; Mendelovo gymnázium do výše 150.000 Kč po dobu 10 let na organizaci festivalu pěveckých zborů OPAVA CANTAT.

Majetkové záležitosti neboli převod nejrůznějších pozemků mezi městem a občany proběhl tentokrát poměrně hladce. Jen v jednom z bodů nebylo přijato usnesení – Rada města navrhovala neschválit bezúplatný převod příjezdové cesty do garážiště mezi ul. Otická a Purkyňova z Moravskoslezského kraje na město; já jsem dala protinávrh tuto cestu do majetku města přijmout. Ani jeden z návrhů neměl dostatečný počet hlasů ke schválení (23) a bod byl tímto odročen.

K odročení došlo v průběhu několika minut podruhé, když se opět neshodlo potřebných 23 zastupitelů na žádném z návrhů. Jednalo se o směnu pozemků mezi městem a již všeobecně (nechvalně) známým Aloisem Hadamczikem. Klasická situace, kdy pan Hadamczik vlastní náhodou pole u Stříbrného jezera zrovna v místě, kde potřebuje město vybudovat dešťovou kanalizaci. Vlastníci okolních polí pozemky městu odprodávají, Hadamczik trvá na směně za pozemek v centru města, hned vedle parkoviště u Koruny, které od města vydražil. Za tuto transakci měl dokonce ještě dostat 417.000 Kč doplaceno! Ptala jse m se, jestli se jednalo o zřízení věcného břemene, jelikož pole pro kanalizaci vlastnit nemusíme. Údajně ano, vlastník nesouhlasil a navíc prý město odkupuje už okolní pozemky. Vladimír Javorský (KSČM) uváděl podobnost s pohádkou „jak dědeček měnil, až vyměnil“ a navrhoval odročení. Rudolf Chamráth (KDU-ČSL) navrhoval směnu neschválit a prodat pozemek v centru dražbou stejně jako parkoviště. Přestože měl ten den svátek Alois, opavští zastupitelé panu Hadamczikovi tentokrát žádný další dárek nedali… zítra má svátek Pavla…

Mělo nastat projednání zásadního bodu dnešního dne, na který čekalo nejen několik desítek občanů, ale také týmy dvou zainteresovaných developerských firem… ale pan Karel Bureš (ODS) požádal primátora jménem klubu ODS o přestávku na poradu… po ukončení živých debat napříč politickým spektrem oznámil primátor Zbyněk Stanjura (ODS), že na základě podnětných připomínek jak ze stran opozice, tak i koalice bod schválení smlouvy o budoucí kupní smlouvě na prodej pozemků pod Slezankou firmě Crestyl z jednání stahuje. Překvapení, úleva i rozčarování… sál byl plný emocí. Většina zastupitelů si oddechla. Jednatel firmy Crestyl pan Omar Koleilat odcházel ze sálu naštvaně, asi počítal s tím, že dnes pozemky získá. Develonu asi svitla naděje, že pozemky může získat pro sebe.

Předkládaná smlouva by pro město znamenala obrovské závazky. Příštích dvacet let se nemuselo se Slezankou nic dít a město by s tím nebylo schopno nic udělat. Primátor Zbyněk Stanjura (ODS) celou dobu proklamoval, že město Slezanku koupilo, aby zvelebilo centrum a teď přišel se smlouvou, na základě které by se mohlo vše zablokovat. Navíc hrozilo, že bychom jako město dotovali soukromý subjekt bezúročnou půjčkou téměř dvě stě milionů korun na třináct let a to přestože jsme si na nákup Slezanky půjčili peníze a platíme úroky. Vyčíslená finanční ztráta pro město -340 mil. Kč!

Arogance moci zosobněná panem primátorem Zbyňkem Stanjurou (ODS) a jeho pravou rukou náměstkem Pavlem Mališem (ODS) narazila na silný odpor opozice, občanů a tentokrát i koaličních partnerů z ČSSD i oni byli totiž ušetřeni informací z několikaměsíčních jednání kolem smlouvy s Crestylem a dozvěděli se o této megatransakci až před zastupitelstvem. Poskytli jsme materiály médiím i právníkům Transparency International, kterým se mj. nelíbila snaha vedení města uzavřít dlouhodobý závazek těsně před volbami.

Speciální dík patří všem, kteří se tentokrát přišli na zastupitelstvo osobně podívat. Takováto účast občanů na jednáních nebývá obvyklá, jsem přesvědčena, že i tlak voličů přispěl ke změně názoru primátora Zbyňka Stanjury (ODS).

Po bloku odboru majetku přišel blok méně hmotný, odbor školství, kde jsme vzali na vědomí změnu zřizovatele Střediska volného času, neboť byl konečně dokončen převod z kraje na město a informaci o zápisu 954 dětí do MŠ na příští školní rok. Po všech rušeních a slučováních škol v posledních letech, byl překvapením záměr zřízení nové základní školy 1. stupně s alternativní Montessori vyučovací metodou. Pan Jan Mrázek (SNK-ED) se podivoval také nad tím, že má být tato škola umístěna v budově S lezského gymnázia na Komenského ulici, o které právě opavští zastupitelé před několika lety rozhodli, že není vhodná pro školu. Ředitelka gymnázia paní Milada Pazderníková, iniciátorka myšlenky, vysvětlila, že ne každý pedagog je schopen způsobem Montessori učit. Podle ní jde o velmi specifickou výuku, „lidé musí mít srdíčko otevřené… člověk se musí v tomto duchu narodit a spolupracovat s dětmi“. Speciální pomůcky školy budou financovat také rodiče dětí. Zastupitelé záměr zřízení školy schválili, pokud půjde vše hladce, zasednou do lavic první prvňáčci 1. 9. 2011.

Jednání se chýlilo rychle ke konci. Zastupitelé schválili harmonogram a zásady dotací na poskytování sociálních a souvisejících služeb na rok 2011; Rámcovou smlouvu o spolupráci na realizaci stálé expozice o historii města Opavy v Obecním domě mezi městem a Slezským zemským muzeem.

Na řadu přišel Návrh zadání Změny č. 11 a 12 územního plánu města. Změna č.11 se týká území za Opavou směrem na Slavkov, kde je změna na návrhovou plochu občanské vybavenosti a její rozšíření jižním směrem, do plochy dnešní orné půdy. O změnu požádal majitel pozemků Alois Hadamczik. Změna č.12 se týká ploch, kde bývala průmyslová zástavba a dnes je záměrem města zklidnění území a vytvoření ploch pro bydlení, ale také úprava regulačních podmínek pro plochu městské památkové zóny. Na můj dotaz, kdo tyto změny bude financovat, o dpověděl hlavní architekt Zdeněk Bendík, že č. 12 bude platit částečně město a spolufinancovat zúčastněné firmy a č. 11 zaplatí developer Hadamczik.

Do územního plánu města se pokusili zasáhnout také kolegové zastupitelé Rudolf Chamráth a Jan Kovář (KDU-ČSL). Předložili k jednání změnu zadání územního plánu týkající se štěrkovny na území Kylešovic, kde chtěli nechat znovu přehodnotit možnost těžby. Argument náměstka Pavla Mališe (ODS) pro zachování možnosti těžby štěrku – využití u stavby plánovaných obchvatů a následné využití pro rekreační zónu. Žádný z návrhů nedostal dostatečnou podporu a byl odročen jako již jiné předtím.

Primátor ukončil jednání s tím, že se setkáme nejpozději, na dalším zasedání zastupitelstva… jen doufám, že to nebude nějaké mimořádné a účelově svolané.

Přeji Vám všem úžasné léto plné krásných zážitků!
Vaše,
 
Pavla Brady
„SOS pro Opavu“