Osud info panelu na Dolním náměstí

Autor: o.s.Za Opavu - Kateřina Skalíková <kontakt(at)zaopavu.cz>, Téma: Proč ?, Vydáno dne: 22. 07. 2010

Počátkem měsíce listopadu 2009 jsme písemně požádali o podání informace, podle zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím, Magistrát města Opavy, Odbor majetku města. Náš dotaz se týkal dlouhodobě nefunkčního informačního panelu na Dolním náměstí. sonna.com.ua












 


Dolní náměstí prošlo v letech 2004-2005 celkovou rekonstrukcí. Nákladné stavební úpravy prostoru byly hrazeny ze státního rozpočtu a z dotačního programu Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Mezi hlavními podmínkami k získání dotace byla instalace prvků pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace. Informační panel, který snad fungoval jen těsně po rekonstrukci, byl jedním takovým prvkem. Požádali jsme tedy příslušné úředníky o sdělení informací k této věci a současně jsme apelovali na jeho konečné uvedení do provozu.               
S ohledem na skutečnost, že jsme neobdrželi žádnou odpověď, znovu jsme podali žádost o informaci v měsíci únoru 2010, která nám tentokrát v zákonné lhůtě přišla, a z níž citujeme:   
„Informační panel na Dolním náměstí byl uveden do provozu zároveň s ukončením rekonstrukce celého náměstí. Do panelu byl instalován informační software podle tehdejších standardů městských informačních center. Na zařízení se však brzy začaly vyskytovat hardwarové poruchy. V zimě docházelo k silnému ochlazování, zamrznutí, v létě k přehřátí PC umístěného uvnitř kiosku. Na rozdílné teploty rovněž reagovala dotyková obrazovka, a to ztrátou zobrazení v rozích obrazovky. Hardwarové potíže byly časté a kumulovaly se.
Panel byl rovněž poškozován lidmi, kteří ničili dotekové rozhraní (mechanické zásahy na panelu, sprejování obrazovky atd.). Nicméně tyto potíže se podařilo zčásti eliminovat po instalaci kamery na náměstí. Navíc nebyly hlavní příčinou poruch pro provoz panelu.      
Odbor informatiky se snažil všechny potíže odstranit, ale neúspěšně. Stejně tak odbor investic se snažil o zabezpečení například pomocí stříšky chránící obrazovku před deštěm či sněhem a dalšími prvky.
Při jednáních s dodavatelem vyšlo najevo, že tento projektantem navržený kiosek není vhodný do venkovního prostředí. Typ panelu nevybíralo město, ale byl vybrán projektantem. Výběr typu panelu byl součástí vítězného projektu a město nemělo právo jej měnit. Vzhledem k podmínkám soutěže nebylo možné panel nahradit jiným, odolnějším modelem. Takto to určují pravidla architektonické soutěže. Magistrátní odbory sice předem sdělily projektantovi své obavy a námitky, ale projektant žádnou změnu projektu nepřipustil. Poruchy na informačním kiosku byly natolik časté, že se magistrátní odbory rozhodly zastavit softwarový provoz. Vzhledem k tomu, že doba pro dotační podmínky již uplynula, nechá město panel demontovat.“ (vyjádření MMO, Odboru majetku města, ze dne 8.3.2010).

A tak se také v dubnu tohoto roku stalo.           
Předpokládáme, že někdo nese zodpovědnost za navržený typ panelu, za jeho pořízení i za jeho uvedení do provozu. Kolik zařízení stálo?  Kolik stály opravy a demontáž? Pokud byl skutečně infokiosek nevhodný a závadný, někdo měl povinnost zjistit a reklamovat jeho závady, někdo měl požadovat jeho výměnu.
Informační panel byl hrazen z dotací. Ty by město nezískalo, pokud by svou žádost nepostavilo na pomoci handicapovaným osobám. Jaké výhody je čekají na Dolním náměstí dnes?