Budova bývalé porodnice

Autor: o.s. Za Opavu <administrator(at)zaopavu.cz>, Téma: Ohrožené památky Opavska, Vydáno dne: 11. 09. 2010

Lokalita: Opava, ulice Olomoucká
Objekt: bývalá porodnice
Autor: Alfred Keller
Datace: 1911-1912
Materiál: zděná stavba
Rejstříkové číslo kulturní památky: nemá
Datum vložení: 12.9. 2010


Vila bývalé opavské porodnice se nachází nedaleko komplexu nemocnice, jež tvoří vzácný a architektonicky jednotně pojatý areál, jež byl nejprogresivnějším zařízením svého druhu ve Slezsku. Stavba nemocničního areálu byla zahájena dne 10.1. 1899 a ukončena 2.12. 1900. Podle projektu architekta F. Ruppela, stavebního inspektora z Hamburku provedla fa Josefa Hruschky z Opavy.


 

 Budovu bývalé porodnice nechal podle projektu vídeňského architekta Alfreda Kellera vybudovat jako soukromé sanatorium primář chirurgického oddělení a později i ředitel Slezské nemocnice Fritz Pendl. Stavbu sanatoria se 40 lůžky a 2 operačními sály realizovala firma opavského stavitele Julia Lundwalla v letech 1911 – 1912. Porodnice zde pak fungovala od roku 1948. Interiéry provedené ve stylu Art deco dodnes nabízejí pohled na řadu původních dekorativních i funkčních prvků, zejména vestavěných skříní, zábradlí, dřevěných obkladů a dveřních výplní. Původní jsou i okenní výplně s důmyslným klikovým ovládáním větracích okének.
 
V roce 2003 byla přesunuta opavská porodnice z historické budovy na rohu Vančurovy a Olomoucké ulice do nově zbudovaného pavilonu v rámci Slezské nemocnice. Od této doby je původní objekt nevyužíván, chátrá a je terčem neustálých nájezdů sběračů kovů a vandalů. Jde především o vytrhané elektrorozvody, ukradené mosazné kliky, vypáčené zámky u dveří či vyrvané radiátory. Dlouhodobá absence udržovacích prací a útoky vandalů tak významným způsobem znehodnocují interiéry stavby, která by si zajisté zasloužila lepší osud, a to nejen jakožto hodnotná architektonická památka, ale především jako místo, kde velká část občanů města Opavy poprvé spatřila světlo světa.Záměrem města Opavy, které je vlastníkem budovy, je vybudovat zde zařízení pro starší občany. Výhodou se jeví její poloha v blízkosti nemocničního areálu a také existence velké zahrady. Dne 28.3. 2010 uvedl Opavský a Hlučínský deník, že projektová dokumentace k rekonstrukci objektu a změně jeho využití je už hotová a bylo vydáno stavební povolení. Financování projektu by mělo být zajištěno z vnějších zdrojů. Do doby, než budou na objektu zahájeny stavební práce, se o jeho údržbu a zabezpečení stará magistrátní odbor majetku města.

Václav Hájek, Kateřina Skalíková, Adam Šťastný          


Jinde dostupné články k tématu:
 
http://opavsky.denik.cz/podnikani/co-bude-z-nemocnice-u-rytiru-byty20100326.html
 
http://opavsky.denik.cz/zpravy_region/opustena-mista-na-opavsku20081205.html
 
http://www.nemocnice.opava.cz/index.php?tlacitko=historie