Putovní výstava s názvem "Necháme to tak?"

Autor: o.s.Za Opavu - Kateřina Skalíková <kontakt(at)zaopavu.cz>, Téma: Výstava Necháme to tak?, Vydáno dne: 16. 01. 2011

Výstava s názvem „Necháme to tak?“ se ptá po důvodu, proč je tak velké množství sakrálních památek v České republice v havarijním stavu a řeší též otázku možné pomoci těmto objektům, stejně tak podává pomocnou ruku všem, kteří mají zájem své prostředí, ve kterém žijí, změnit k lepšímu.








 

 


Výstava byla předána občanským sdružením Zachraňme dominanty z Višňové do užívání opavskému sdružení Za Opavu poslední den v měsíci listopadu 2010. Hlavním hybatelem a osobou, jež celou koncepci výstavy vymyslela, je pan Bohumil Adámek, za což mu patří dík. Sám byl svědkem úmyslného ničení sakrálních památek i jejich chátrání díky lhostejnosti.
    
Hlavním tématem výstavy je obnovení vztahu lidí k sakrálním stavbám. Obrací se ke všem, v jejichž okolí se nalézá zchátralá památka, zdevastovaný sakrální objekt, jež by zasluhoval ochranu, péči, obnovu, využití, pozornost. Výstava je apelem pro všechny, kteří váhají, a podporou pro všechny, kteří již začali.
Občanské sdružení Za Opavu je prostředníkem, jež má jako jedno ze čtyř sdružení u nás možnost pohybovat výstavou především po celém Severomoravském kraji a případně i  dále za jeho hranice. Další výstavy jsou umístěny na Plzeňsku a ve Středočeském kraji.
Stále tvoříme časový harmonogram jejího putování, proto se obracíme i na vás, kdo byste měli o zapůjčení výstavy zájem či víte o místě, kde by mohla být instalována, obraťte se na nás! Výstavu je možné umístit i v exteriéru při příležitosti jednodenní akce.         

Součástí výstavy jsou drobné upomínkové předměty, brožura a také publikace, které je možné si zakoupit buď přímo na místě její instalace nebo u sdružení Za Opavu po zaslané žádosti na adresu: kontakt@zaopavu.cz.
  
„Necháme to tak?“ (Zachraňme dominanty o.s.)brožura kopírující obsah výstavy (texty i fotografie) doplněné o překlad do anglického a německého jazyka. Cena: 10,- Kč.

„Malý technický manuál pro péči o drobné historické stavby“
(J. Bárta, N. Belisová, J. Starý, M. Šerák) – publikace je příručkou, jak postupovat v případě obnovy drobné památky. Jsou zde podrobně popsány jak přípravné práce, tak také komentáře k jednotlivým stavebním úkonům, doporučení k postupům, upozornění na problematické stránky prací atd. Cena: 50,- Kč.

„Ohrožené památky“
(M. Valenčík) – jedinečná publikace zabývající se všemi ohroženými kostely, kaplemi a kapličkami v celé České republice. Kniha je rozdělena do jednotlivých kapitol, krajů, kde jsou pak abecedně řazeny obce, ve kterých v posledních 70-ti letech zanikla nebo zchátrala církevní stavba. Základní popis památky je vždy doplněn o její fotografii. Cena: 250,- Kč.
 
„Práce jako na kostele“ (Český západ – Místní partnerství) – kniha, jež vyšla již ve 2. rozšířeném vydání, získala prvenství v kategorii knižní layout European Design Awards 2010. Zabývá se příběhy těch, kteří věnovali svůj čas, energii i peníze na záchranu kostelů v Sudetech, v krajině Tachovska. Cena: 250,- Kč.
 
„Ohrožené kostely“ (L. Krčmář, J. Soukup)– publikace se zabývá ohroženými kostely v plzeňské diecézi. Texty jsou doplněny bohatou dokumentací, jež výmluvně vystihuje současný stav svatostánků. Cena: 250,- Kč.
             
„Občanské sdružení, které se snaží obnovit vztah lidí k sakrálním stavbám, spolupracuje se všemi, kterým není lhostejný osud kříží, kaplí a kostelů v naší zemi. Aby se vzbudil vztah ke zdevastovaným dominantám naší krajiny, pořádáme tuto putovní výstavu, která bude podpořena sdělovacími prostředky. Pokud se rozhodnete pro záchranu některého objektu, poskytneme Vám zde informace: jak postupovat, koho oslovit, kde získat finance a jakou formou. Předáme informace od těch, kteří již začali.“


katalogKatalog výstavy ke stažení ve formátu pdf