Evropský rok dobrovolných činností 2011

Autor: o.s.Za Opavu - Kateřina Skalíková <kontakt(at)zaopavu.cz>, Téma: Ostatní nezařazené, Vydáno dne: 07. 06. 2011

„Dobrovolníci jsou odvážní lidé, ochotní se za něco postavit. Jsou ochotni zasvětit své ruce, svou mysl a především svá srdce službě ostatním. Tím přinášejí lidem naději a dodávají jim sílu k překonávání jejich slabostí. Odměnou za to jim je vědomí, že jejich činnost má skutečný smysl. Jejich odvaha a odhodlání by měly být pro nás všechny inspirací k činům.“ (generální tajemník OSN Koffi Annan při zahájení Mezinárodního roku dobrovolníků 2011).











Dobrovolnictví je definováno jako činnost vykonávaná ve prospěch druhých, a to bez nároku na finanční odměnu. Může se jednat o věnování času, peněz, úsilí, snahy či věci pro druhé, pro jedince či společnost. Častým typem dobrovolnictví je zapojení se do činnosti neziskové organizace (formální dobrovolnictví).

Ze studie Eurobarometru z května 2010 vyplývá, že do dobrovolné činnosti jsou aktivně zapojeni tři z deseti Evropanů. Dobrovolnictví je definováno různě a různé bývají i tradice s ním spojené. Všechny činnosti však spojuje jedno: pokud se kdekoli sejdou lidé, aby si pomáhali a podporovali člověka v nouzi, je to ku prospěchu nejen společnosti jako celku, ale i dobrovolníků samotných. Při odvádění dobrovolné práce se lidé učí novým věcem, rozvíjí své dovednosti a rozšiřují si společenské zázemí, což je často přivádí k novým a lepším pracovním příležitostem a také k osobnímu a společenskému rozvoji.
V České republice patří mezi nejrozšířenější a nejstarší organizace spojené s dobrovolnictvím sbory dobrovolných hasičů, Český červený kříž, různé turistické a okrašlovací spolky (např. Klub českých turistů), spolky ochránců přírody (např. Brontosaurus, Český svaz ochránců přírody), humanitární organizace (např. Charita), sdružení zaměřené na práci s dětmi (např. Junák), tělovýchovné jednoty (např. Sokol) a různé sportovní oddíly.
V současné době rozeznáváme skupinu dobrovolnictví ve zdravotnictví, v sociálních službách, v kultuře a multikultuře, ve sportu, v práci s dětmi a mládeží, v ochraně životního prostředí, v mezinárodní a rozvojové spolupráci, v mimořádných a krizových situacích, firemní a komunitní dobrovolnictví, dobrovolnictví v církevních a náboženských organizacích.

Důvody k dobrovolnictví bývají většinou morální. Hlavní motivační faktory jsou pocit dobře vykonané práce a užitečnosti, potřeba ocenění, růstu, seberealizace a potřeba poznávat nové lidi, možnost získat osobní zkušenost a být součástí společenství, zvědavost, pocit dluhu, potřeba řádu a pravidelnosti, kompenzování komplexu méněcennosti, snaha řešit určitý problém či náboženské důvody.
 








Rok 2001 byl OSN
vyhlášen Mezinárodním rokem dobrovolníků a po deseti letech opět letošní rok 2011. Dne 5. prosince se navíc slaví každým rokem Mezinárodní den dobrovolníků.

Evropský rok dobrovolnýc
h činností na podporu aktivního občanství je tematickým rokem vyhlášeným Radou ministrů Evropské unie ve všech členských zemích na rok 2011. Jeho hlavním cílem je podpořit občanský sektor, a to zejména veškeré dobrovolné činností na celostátní, regionální i místní úrovni.    

Stěžejními cíli jsou úsilí o vytvoření prostředí příz
nivého pro dobrovolnictví a tam, kde je třeba, řešit stávající překážky bránící dobrovolným činnostem; dále umožnění organizátorům dobrovolných činností, aby zlepšili kvalitu svých činností, tedy i dobrovolnických; ocenění a uznání dobrovolné činnosti ze strany tvůrců politik, organizací občanské společnosti, veřejných institucí a odvětví formálního a neformálního vzdělávání i zaměstnavatelů; zlepšení povědomí o hodnotě a významu dobrovolnictví.

"Dává mi to klid, pocit harmonie, učí mě to dokončovat věci, i drobnosti, uvědomovat si, že nic není v životě dané podle šablony," rekapituluje dobrovolnice svou čtyřletou praxi, "zní to asi jako hrozné klišé, ale dneska vím, že žít jenom pro sebe je málo."
(Kristýná Šnajdrová, článek: Povolání:dobrovolník, Respekt 22, květen 2011).