Opava vstoupila do Národní sítě zdravých měst

Autor: o.s. Za Opavu -Zdeněk Frélich <frelich(at)zaopavu.cz>, Téma: Ostatní nezařazené, Vydáno dne: 30. 06. 2011

Město Opava se stalo členem Národní sítě zdravých měst. Vstup odhlasovali zastupitelé města na svém červnovém zasedání.
 
V roce 1988 iniciovala OSN – Světová zdravotní organizace (WHO) mezinárodní Projekt Zdravé město (WHO Healthy Cities Project), ke kterému přizvala nejvý­znamnější evropské metropole. Během patnácti let se do projektu zapojilo 1300 Zdravých měst, obcí a regionů ve třiceti evropských zemích.
 




 






Po roce 1989 se myšlenky uvedeného projektu začaly realizovat i v České republice. V roce 1994 vytvořilo jedenáct aktivních měst asociaci s názvem Národní síť Zdra­vých měst České republiky (NSZM). Dnes tato mezinárodně certifikovaná asociace zastřešuje desítky měst, menších obcí, ale také kraje a mikroregiony. NSZM je v současné době jedinou municipální asociací v ČR, která má ve svém statutu syste­maticky podporovat praktickou realizaci hodnot: udržitelný rozvoj, zdraví a kvalitu života v podmínkách našich měst, obcí a regionů.
 
Členové NSZM – Zdravá města, obce a regiony – uplatňují principy místní Agen­dy 21. MA21 je mezinárodní program zavádění zásad udržitelného rozvoje na místní úrovni, cílem je rozvoj procesů, které příznivě ovlivní kvalitu života nejen současných obyvatel měst, ale také život generací jejich dětí, to vše ve spolupráci s veřejností. Udržitelný rozvoj je jedním z cílů EU a OSN.
 
„Zdravé město, obec, mikrore­gion, kraj“ je prestižní označení pro municipalitu, která je aktivně zapojena do mezinárodního Pro­jektu Zdravé město (obec, region) pod patronací OSN-WHO. V rámci jednotlivých států Evropy vznika­jí národní sítě, které mezi sebou spolupracují. Ačkoliv Zdravé město, obec, region má organizační zázemí úřadu, není pouhou „úřední aktivitou“. Je zejména projektem komunitním – otevírá prostor pro posilování aktivity a zájmu obyvatel. Zdravá města, obce a regi­ony systematicky podporují kvalitu veřejné správy, kvalitu strategické­ho plánování a řízení s ohledem na udržitelný rozvoj a podporu zdraví, aktivně se ptají svých obyvatel na jejich názory.
 
Vize Zdravého města (obce, regionu):
• Udržitelné město
• Město pro děti
• Zdraví jako životní styl
• Město jako domov
• Město informací a technologií
• Prosperující město
• Naše město stojí za to vidět.
 
Národní síť zdravých měst má v současné době 96 členů. Jedná se o 4 kraje, 18 mikroregionů a 74 měst a obcí. Má tedy regionální vliv na 2231 měst a obcí, ve kterých žije 4,2 milionu obyvatel (41 % populace ČR). V okrese Opava jsou zdravými obcemi Hlučín a Bolatice.
 
Pověřeným zastupitelem za město Opava se stal náměstek primátora Dalibor Halátek, který vstup do NSZM také inicioval. „Posláním asociace je podporovat kvalitu veřejné správy na místní a regionální úrovni, posílí se tím navíc možnosti města při získávání finančních zdrojů z některých druhů dotací,“ myslí sil Dalibor Halátek. „Navíc se jedná o dobrou vizitku města.“ Koordinátorem činnosti za Magistrát města Opavy se stala Ing. Hana Tvrdá z odboru rozvoje města.  
 
Vstup do sítě navíc umožňuje jejím členům sdílet vzájemně své zkušenosti a dobrou praxi v nejrůznějších oblastech svého rozvoje. „Není tak třeba složitě přemýšlet o věcech, které byly už jednou promyšleny a úspěšně uskutečněny.“ myslí si Zdeněk Frélich.
 
Kromě výše uvedeného vnímáme v rámci sdružení Za Opavu ve vstupu mezi Zdravá města také velký potenciál pro zlepšení komunikace mezi městem, magistrátem, podnikateli, neziskovými organizacemi a veřejností a tento krok podporujeme.
 
Podrobnější informace je možno najít na http://www.nszm.cz .

деньги в кредит где взять кредит