Situace na staveništi bytového domu Rohlík v Opavě

Autor: o.s.Za Opavu - Kateřina Skalíková <kontakt(at)zaopavu.cz>, Téma: Městské prostředí, Vydáno dne: 15. 11. 2011

V posledních dnech bedlivě sledujeme kauzu poškozování archeologické lokality na staveništi bytového domu Rohlík v Opavě - Kateřinkách na ulici Hálkova. Snažíme se získat všechny dostupné informace a materiály, obrátili jsme se s dotazy na dotčené orgány státní správy. Co si o věci myslí? Bylo postupováno v souladu se zákonem? Došlo k nevratnému poškození nálezů a tím také kusu historie Opavy? Opravdu nešlo škodám zabránit? 


Obě strany, jež jsou ve sporu, hájí svou pravdu. Národní památkový ústav v Ostravě, útvar archeologie, podal na stavebníka trestní oznámení a podle posledních informací k vymáhanému zastavení stavby dosud nedošlo. Stavebník se v podstatě zdržuje komentářů, památkový ústav hájí archeologickou lokalitu všemi dostupnými prostředky. Níže uvádíme v celém znění  jeho tiskovou správu a aktuální fotografie ze stavby.

Na základě podnětů památkového ústavu tedy vstoupil do řízení stavební úřad v Opavě, Krajský úřad v Ostravě a Policie ČR. Z důvodu, že se jedná o situaci dosti závažnou a alarmující, budeme ji dále sledovat a informovat vás. 



Tisková zpráva k poškozování archeologických nálezů v Opavě, 10.11. 2011, NPÚ Ostrava
 
V Opavě jsme nyní svědky jednoho z vážných útoků na archeologické dědictví České republiky posledních let. Již čtvrtý den jsou zde zemními a výkopovými pracemi ničeny cenné archeologické nálezy na staveništi developerského projektu „Bytový dům Rohlík“, jehož stavebníkem je ostravská společnost SB Development. Vzhledem k tomu, že záchranný archeologický výzkum zde mělo zajistit opavské archeologické pracoviště Národního památkového ústavu, považujeme za potřebné obsáhleji seznámit veřejnost s vývojem celé kauzy, ukazující na nefunkčnost mechanismů, kterými by mělo být archeologické dědictví chráněno.
(Praha, 10.11.2011)

Historie projektu:
Stavba bytového domu byla povolena Magistrátem města Opavy v roce 2008. Protože se jedná o prostor za hranicemi městské památkové zóny, nebyly zde ze strany památkových orgánů stanoveny žádné podmínky. Investor byl nicméně písemně upozorněn ze strany NPÚ, že se jedná o území s archeologickými nálezy a je zde třeba dle zákona o státní památkové péči před vlastní stavbou provést záchranný archeologický výzkum, kterým budou stavbou ohrožené nálezy dokumentovány, vyzvednuty a uloženy do příslušného muzejního depozitáře. K jeho zajištění byl v rámci regionální koordinace oprávněných organizací pověřen Národní památkový ústav (dále jen NPÚ). V závěru roku 2008 bylo zahájení zemních prací oznámeno Archeologickému ústavu AV ČR v Brně, NPÚ přitom zajišťoval archeologický dohled při skrývkách recentních navážek. V úrovni přibližně 1,5 m pod současným povrchem se objevil povrch archeologického souvrství souvisejícího se středověkým a raně novověkým osídlením opavské předměstské vsi Kateřinky. Následoval zjišťovací výzkum objednaný investorem a provedený Archeologickým ústavem AV ČR v Brně, spočívající v realizaci 8 sond o velikosti zhruba 1,5 m2. Jedná se o obvyklý postup, jehož cílem je přesně specifikovat charakter naleziště a tedy i podmínky vlastního záchranného výzkumu. Zjišťovací sondy prokázaly přítomnost kulturní vrstvy a zahloubených objektů obytného a hospodářského charakteru, které v 13. - 19. století fungovaly v rámci zdejších předměstských usedlostí. Z movitých nálezů byly identifikovány mj. fragmenty keramických nádob, zvířecí kosti a železné předměty.
 
Na základě písemné zprávy z tohoto výzkumu zpracoval v souladu se zákonem o státní památkové péči NPÚ návrh Dohody o provedení záchranného archeologického výzkumu, který byl předán investorovi v lednu roku 2009. Kromě metodiky výzkumu zde byly specifikovány časové nároky a náklady výzkumu, které měl hradit dle platné právní úpravy investor, neboť je právnickou osobou a nutnost výzkumu vznikla v souvislosti s jeho podnikáním. Navržený limit nákladů byl nižší, než ve své zprávě navrhoval brněnský Archeologický ústav. Jednotková cena 3500,- Kč za krychlový metr zpracovávaného terénu se pohybovala na spodní hranici obvyklých nákladů, odpovídající byla též doba výzkumu stanovená na 3 měsíce. Investor v následné korespondenci čas i náklady rozporoval, nicméně nikdy se nevyjádřil v tom smyslu, že Dohodu uzavřít nechce. Komunikaci ovšem zakrátko přerušil s tím, že projekt zasáhla ekonomická krize a není jisté, zda bude vůbec realizován. Uzavření Dohody se tak stalo bezpředmětné.
 
NPÚ svoji zákonnou povinnost zpracovat a předat kvalifikovaný návrh dohody splnil. Na investorovi bylo, aby výzkum na základě této dohody umožnil, anebo sdělil, že znění Dohody neakceptuje. Možnost rozhodnout o provedení výzkumu a jeho podmínkách by v takovém případě měl Krajský úřad. Další možností investora bylo sjednat realizaci výzkumu s některou jinou oprávněnou organizací.

Aktuální stav:
Namísto toho byly po delší době na staveništi bez předchozího upozornění dne 4.11.2011 zahájeny výkopové práce, kterými byly ihned v úvodní fázi zničeny dvě odpadní jímky s původně velmi dobře dochovanou dřevěnou konstrukcí, odbagrována byla kulturní vrstva s nálezy a ve dně stavební jámy zůstávají již jen pozůstatky archeologických objektů. Situace je o to smutnější, že staré Kateřinky zanikly z větší části ve 2. polovině 20. století při výstavbě zdejších panelových sídlišť a archeologické relikty zdejšího osídlení v dosud nezastavěných plochách tak představují nenahraditelné doklady historického vývoje.
 
Za této situace NPÚ ihned kontaktoval Oddělení kultury a památkové péče Krajského úřadu Moravskoslezského kraje s výzvou, aby bylo neprodleně zahájeno správní řízení, kterým bude dle § 22 památkového zákona chybějící dohoda nahrazena úředním rozhodnutím, a aby bylo vydáno předběžné opatření zajišťující ochranu archeologických nálezů na staveništi. Současně byl vyzván Stavební úřad Magistrátu města Opavy, nechť vhodným způsobem zajistí veřejný zájem na tom, aby stavba neohrožovala archeologické nálezy, jak je uvedeno v § 132 stavebního zákona. Stavební úřad může dle § 176 v takových případech provést kontrolní prohlídku stavby a ve spolupráci s dotčeným orgánem státní památkové péče, kterým je v tomto případě Krajský úřad, nařídit přerušení prací a stanovit opatření k ochraně nálezu. K tomu do dnešního dne nedošlo a výkopové práce dále pokračují. NPÚ proto podal na Policii ČR trestní oznámení pro podezření z úmyslného trestného činu poškozování cizí věci, neboť archeologické nálezy jsou dle zákona majetkem kraje.
 
Situace kolem ničení archeologického naleziště na staveništi bytového domu Rohlík je tedy zjevně v rozporu se zákonem. V současné době stále na staveništi zůstávají zbytky archeologických situací. Mělo by být tedy v zájmu všech zainteresovaných subjektů pokusit se o jejich záchranu. K tomu ostatně Českou republiku a tedy i její správní orgány zavazuje také mezinárodní úmluva o ochraně archeologického dědictví Evropy.

Zdroj: http://www.npu.cz/prurezove/novinky-nejdulezitejsi/news/8620-tiskova-zprava-k-poskozovani-archeologickych-nalezu-v-opave/


 

Foto: archív o.s. Za Opavu


Další odkazy: 

http://www.dumrohlik.cz/o-projektu-dum-rohlik.html

http://opavsky.denik.cz/zpravy_region/bagr-nicil-pamatky20111109.html


http://ostrava.idnes.cz/bagry-v-opave-nici-archeologicke-nalezy-cennosti-konci-na-skladce-pyf-/ostrava-zpravy.aspx?c=A111109_1682406_ostrava-zpravy_jog

http://opavsky.denik.cz/zpravy_region/bagr-nicil-pamatky20111109.html

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/152702-stavebnik-nici-archeologicke-nalezy-npu-podal-trestni-oznameni/

http://opavsky.denik.cz/zpravy_region/archeologove-se-zlobi-urady-podle-nich-zaspaly.html