Péče sdružení Za Opavu o kostel v Deštné pokračuje

Autor: o.s. Za Opavu - Hana Pavelková <pavelkova(at)zaopavu.cz>, Téma: Benefiční akce, Vydáno dne: 12. 12. 2013

Na konci kalendářního roku se stalo již tradicí provádět závěrečné celoroční shrnutí veškerých aktivit kolem kostela Navštívení Panny Marie v Deštném. Cílem je seznámit širokou veřejnost s tím, co se v minulém roce podařilo uskutečnit pro záchranu gotického kostela a jaká úskalí je třeba  překonávat. зеленый кофе для похудения

Mnohým se na první pohled může zdát, že aktivity zcela utichly. Ale není to tak zcela pravda. V tomto roce sice došlo k utlumení společenských aktivit, které se každoročně v kostele prováděly, ale síly organizátorů byly nasměrovány jinam.




















Z počátku roku jsme se pustili s podporou Biskupství ostravsko – opavského do realizace projektové dokumentace, která v sobě zahrnovala  kompletní obnovu elektroinstalace, obnovu obou zdemolovaných přístřešků před hlavním a bočním vstupem, provedení nové podlahy v sakristii a omítnutí stěn v lodi i v presbytáři kostela. Dokumentaci zpracoval Ing. Petr Pfleger z Opavy a částka na její provedení se vyšplhala na téměř 25 tis. Kč. Tuto částku nefinancovala farnost, ale biskupství. Zároveň byla dokumentace předána na stavební úřad do Litultovic a bylo zažádáno o vydání stavebního povolení k dané akci. Podklady měly sloužit k žádosti o dotaci z dotačního programu OKD, který upřednostňuje žádosti z oblasti Moravskoslezského kraje a který byl vypisován do konce března. I přesto, že projekt byl dobře připraven, nebyla naše žádost nakonec podpořena. I přes zklamání nás může alespoň trochu hřát pocit, že projekt je na světě a lze ho využít pro jiné žádosti z jiných dotačních titulů, takže v žádném případě nelze mluvit o promarněných silách.

Do poloviny prázdnin bylo zpracováno zaměření krovové konstrukce, které taktéž zpracoval Ing. Petr Pfleger z Opavy. Částku 20 tis. Kč získalo občanské sdružení Za Opavu na konci roku 2011 z Purkyňovy nadace sídlící ve středních Čechách. Pan předseda Černý koncem školního roku navštívil kostel v Deštné a měl zájem se osobně seznámit nejen se stavbou, ale i s ostatními aktivitami, které se kolem kostela dějí. Byl velmi mile překvapen pestrostí a různorodostí aktivit, kostel si ho doslova podmanil svou strohou krásou a stáří krovu mu vyrazilo dech (1495). Možná právě toto byl důvod, proč se rozhodl občanské sdružení Za Opavu v aktivitách kolem kostela podporovat i v následujících letech, kdy přislíbil finance na projekt sanace dřevěného krovu.
Protože krov je vskutku velký unikát, co se stáří týče, je nezbytné provést specializovaný průzkum specializovanými metodami. Bez nich sanace takto významného krovu není možná. Cílem je zmapovat jednotlivé dřevěné prvky tak, aby se zodpovědně mohlo říci, nakolik jsou poškozené a v jaké míře a jakým způsobem se budou měnit. Protože krov je v kraji téměř ojedinělou gotickou konstrukcí,
nelze se odvolat pouze na vizuální nebo mechanický průzkum a naopak je třeba z hlediska památkové péče provést počáteční specializované průzkumy. O finance na tento průzkum ve výši necelých 35 tis. Kč bude ještě do konce letošního roku 2013 Purkyňova nadace písemně požádána.

Jedinou společenskou  benefiční akcí, která se pro kostel v letošním roce uskutečnila byla premiéra divadelního představení O podivuhodné kavárně, kterou jako svou druhou divadelní hru představila opavská ochotnická společnost Nechutné Tajemství. Představení se mělo původně uskutečnit na místním fotbalovém hřišti, ale pro nepřízeň počasí a nepříliš dobré akustické podmínky se nakonec rozhodlo, že představení se uskuteční v místním kulturním domě. Tímto se ještě jednou omlouváme všem, kterým jsme způsobily větší či menší nepříjemnosti a naopak děkujeme všem, kteří se akce zúčastnili. Hra byla uváděna jako premiéra a v Deštném ji navštívil také její autor, který dorazil až z dalekých Strakonic. Celková vybraná částka činila 3 960 ,- Kč. Peníze byly předány farnosti a byl z nich částečně sanován poplatek na stavebním úřadě pro vydání již zmíněného stavebního povolení.

 

Na závěr bych pak chtěla poděkovat za morální i faktickou podporu vedení obce Jakartovice a Římskokatolická farnosti Jakartovice. Stejný dík patří také paní Špiláčkové z Deštné,  která se dlouhou dobu svědomitě starala o čistotu a výzdobu kostela. Postupující nemoc ji však nedovoluje  nadále pečovat, a proto předala štafetu mladším – rodině Korbelů z Bohdanovic, kterým bych také touto cestou chtěla poděkovat za jejich nesmírně dobrotivé srdce a pomoc. V neposlední řadě bych chtěla také zmínit rodinu Lhotzkých z Deštné, kteří přijali do svého opatrování klíče od kostela. Jako jedni z mála pochopili, že je důležité, aby byl v obci někdo, kdo bude mít v případě potřeby nebo nutnosti k dispozici klíče a bude moci zajišťovat přístup do kostela. Kostel totiž nepatří církvi, patří lidem. Církev kostel pouze fakticky spravuje, i když v případě Deštné je toto tvrzení dosti diskutabilní.

Na závěr ale zanechme trochu truchlivějších témat a dovolte mi, abych Vám všem popřála krásný, klidný a ničím nerušený adventní čas provoněný vanilkou, svařeným vínem a očekáváním příchodu narození Spasitele.