Bývalá opavská porodnice bude opět otevřena

Autor: o. s. Za Opavu - Patrik Dominec <>, Téma: Ohrožené památky Opavska, Vydáno dne: 28. 08. 2013

Pomyslné brány bývalé porodnice v Opavě na ulici Vančurové, se otevřou už v listopadu letošního roku (2013). Budova, kterou vyměnil Moravskoslezský kraj v roce 2008 s městem Opava za budovu školy Dvořákovy sady a doplatek 2,8 mil Kč, se po několika letech proměňuje k nepoznání. Zásluhu na ní má podnikatel Miroslav Glos, za kterým stojí známé realizace, opavská Rezidence Elizabeth v Popské ulici a Medical Centra v ulici Ostrožné.Ne jinak to bude u bývalé porodnice. Ta se mění na dům pro seniory pod názvem Senior Centrum. Její novodobá historie se datuje od roku 2011, kdy město Opava vypsalo výběrové řízení. Do konkurzu se přihlásil jako jediný zájemce Miroslav Glos, který musel počítat s minimální kupní cenou dvacet milionů a jedno sto tisíc korun i s kaucí na dva miliony. V listopadu 2012 vyhrál výběrové řízení a od 1. ledna 2013 se v bývalé porodnici začalo s pracemi. Od února byly prováděny řemeslné práce, v letních měsících se přešlo na úpravu venkovního prostředí a v zimě se opět řemeslníci vrátí do vnitřních interiérů budovy.

Podle posledních mediálních zpráv se v listopadu chystá otevření prvních dvou pater pro soběstačné klienty. Plán využitelnosti čtyřpatrové stavby je rozvržen do tří zón. Veřejnost bude moct využívat přízemí s wellness, rehabilitacemi a cvičebním sálem. Pro snazší orientaci a kontrolu do objektu se zde bude nacházet recepce. Jak bylo výše uvedeno, první dvě patra poslouží soběstačným osobám ubytovaným v bytech s kuchyňkou a sociálním zázemím, druhé dvě klientům, kteří se neobejdou bez odborné zdravotní péče.

Skutečnost, že se jedná o soukromý zdravotní ústav, potvrzuje informaci o vyšších nárocích na placení ubytování a služeb. Senior si bude muset měsíčně připravit minimálně osm tisíc korun. Samotný majitel nezastírá, že bydlení v Senior Centru je zaměřeno na skupinu střední a vyšší třídy. Rozpočet projektu byl stanoven na 150 mil. korun.

    

Foto: archív Za Opavu

Více z médií zde:   

http://opavsky.denik.cz/zpravy_region/porodnice30093012.html

http://opavsky.denik.cz/zpravy_region/porodnice13112012.html

http://opavsky.denik.cz/zpravy_region/oprava-byvale-porodnice18012013.html

http://www.msstavby.cz/z-byvale-porodnice-v-opave-vznikne-senior-centrum-23-01-2013/

http://www.mgseniorcentrum.cz/

http://www.ceskatelevize.cz/zpravodajstvi-ostrava/zpravy/167936-z-porodnice-se-stane-domov-pro-seniory/

http://opava.5plus2.cz/25730/v-opave-roste-luxusni-dum-pro-seniory

http://www.denik.cz/moravskoslezsky-kraj/byvala-porodnice-seniorcentrum-uhqa.html