Přednáška o permakultuře vzbudila velký zájem

Autor: o.s. Za Opavu -Zdeněk Frélich <frelich(at)zaopavu.cz>, Téma: Ekomapa, Vydáno dne: 24. 10. 2013

V úterý 15. října proběhla v Opavě v čajovně Harmonie v Opavě přednáška na téma "Jak si vytvořit přírodní/permakulturní zahradu".

Přednášející byla paní Beáta Bláhová, která v Opavě žije a permakulturou a navrhováním zahrad se zabývá již desátým rokem.

 "Když se podíváte na zahrady dnes, vidíte kolem plotů túje a místo záhonů krátký golfový trávník, který je potřeba každých 14 dní sekat a nic na něm neroste. Taková zahrada vás pak stojí více času a peněz a nemáte z ní žádný užitek," uvedla na úvod Beáta Bláhová. "Přírodní nebo permakulturní zahrada vám naopak přinese více užitků z ovoce a zeleniny, méně námahy, bude zajímavější pro děti a současně zde bude větší prostor pro přírodu," doplnila zahradní architektka.

Přednášející poté mluvila o principech permakultury a o možnostech, co vše se dá na naší zahradě využívat. "Permakultura využívá zákoutí a okrajů. Zahrada je totiž velkým prostorem, který můžeme využít jak plošně, tak i do výšky v jednotlivých patrech. Je normální, že si pod stromy pěstujeme vhodnou zeleninu. Můžeme si vytvořit také lesní zahradu," zmínila arch. Bláhová. 

Účastníci besedy, jichž byly čtyři desítky, se také dozvěděli, které druhy ovocných stromů, keřů a dalších rostlin jsou nejvhodnější, které z nich jsou pouze okrasné a které užitkové.

Akce byla uspořádána jako součást projektu Ekomapa města Opavy, který podpořilo město Opava.
V úterý 29. října proběhne v čajovně opět od 19. hodin odborná přednáška, tentokrát na téma "Domy ze slámy, dřeva a hlíny aneb jak si postavit dům z místních a přírodních materiálů za přijatelnou cenu".