Domy ze slámy, dřeva a hlíny

Autor: o.s. Za Opavu -Zdeněk Frélich <frelich(at)zaopavu.cz>, Téma: Ekomapa, Vydáno dne: 15. 11. 2013

V úterý 29. října proběhla v Opavě v čajovně Harmonie přednáška na téma "Domy ze slámy, dřeva a hlíny". Přednášejícím a diskutujícím byl tentokráte Viktor Karlík, stavitel z obce Hostišová na Zlínsku a autor a realizátor řady přírodních domů a jiných zajímavých staveb, například rozhledny."Lidé odjakživa používali ke stavbě domů přírodní materiály, především hlínu, dřevo a kámen. Většinou museli použít materiál dostupný ve svém okolí," řekl na úvod Viktor Karlík. "Dnes se většina materiálů vyrábí průmyslově a dováží se, což není příliš šetrné. Navíc lidi vůbec neřeší, co bude s materiálem, až domy dožijí, " doplnil Viktor.  

Sláma jako jeden z hlavních stavebních materiálů se začala používat v Americe v 19. století a postupně se tento postup začal rozšiřovat dále do světa. Dnes existuje řada možností, jak slámu použít. "Můžete stavět z malých i velkých balíků slámy. Balíky mohou tvořit nosnou stěnu nebo pouze vyplňovat dřevěnou kostru domu. Dnes se už také dají sehnat přímo stavební kvádry s připravenou slámou – je to dražší, ale výrazně jednodušší na práci," popisoval Viktor Karlík. „Výhodu slaměných domů je také jejich cena – pokud si stavbu řešíte svépomocí, můžete mít menší domek i za méně než milión korun. A nemusíte se pak zadlužovat.“


Po ukončení přednášky následovala řada dotazů a lidé se mohli pobavit o domech i poté u čaje. Akce byla uspořádána jako součást projektu Ekomapa města Opavy, který finančně podpořilo Statutární město Opava. V pondělí 11. listopadu proběhne v čajovně další přednáška na téma „Chytře a šetrně v domácnosti“.