Chytře a šetrně v domácnosti

Autor: o.s. Za Opavu -Zdeněk Frélich <frelich(at)zaopavu.cz>, Téma: Ekomapa, Vydáno dne: 14. 12. 2013

V pondělí 11. listopadu proběhla v rámci projektu Opavská Ekomapa již třetí přednáška, tentokráte na téma "Chytře a šetrně v domácnosti".
Z názvu je patrné, že životní prostředí nebylo jediným tématem, nýbrž jsme se snažili také postihnout dopady ekonomické, tedy na náklady různých opatření v domácnosti.


 
 
 Přednášejícím a diskutujícím byl Mgr. Petr Ledvina, ekoporadce z Brněnského sdružení Veronica a autor jihomoravské ekomapy. Petr se tímto tématem zabývá již řadu let a mimo jiné pomáhal zavádět i v Opavě projekt Zeleného úřadování. 

Přednáška probíhala tím způsobem, že každý člen publika položil jeden dotaz na to, co ho nejvíce zajímá. "Jaký byste doporučil prací prášek?" „Čím mám doma začít jako první, abych zlepšil své působení na životní prostředí a zároveň ušetřil?“ „Jak nejlépe zateplit panelový dům, aby to bylo funkční?“ Takové dotazy a řada dalších zaznívaly z publika a Petr Ledvina si nad nimi lámal hlavu, diskutoval a vysvětloval.     

„Nesmíte porovnávat jen cenu, ale především účinnost pracího prášku. Třeba prací ořechy jsou zcela šetrné, ale při druhém vyprání už nemají účinnost,“ zněla by ve stručnosti obsáhlá odpověď. „Deseticentimetrové zateplení panelového domu je málo. Musí to být alespoň dvacet nebo i více. Protože cena materiálu hraje pouze menší roli v celkové ceně.“

Večer to byl zajímavý, neboť každý se mohl dozvědět konkrétní věci, které ho zajímají a které jsou především ihned prakticky využitelné.   

Akce byla uspořádána jako součást projektu Ekomapa města Opavy, který podpořilo Statutární město Opava.