Nízkoenergetický dům z přírodních materiálů

Autor: o.s. Za Opavu <administrator(at)zaopavu.cz>, Téma: Ekomapa, Vydáno dne: 23. 10. 2014

Nízkoenergetický dům z přírodních materiálů

Ve čtvrtek 9. října proběhla v Opavě v čajovně Harmonie přednáška na téma "Přírodní stavění".

Přednášejícím a diskutujícím byl tentokráte Jakub Wihan, stavitel a projektant ze Žamberka, realizátor řady přírodních domů a jiných zajímavých staveb. Jakub staví a projektu domy ze slámy nejen v Čechách, ale také v Anglii a v České republice patří k předním expertům na toto téma.

 "Procestoval jsem několik zemí a hledal způsob, jak stavět domy šetrnějším způsobem." popisoval svou cestu ke své profesi na úvod Jakub Wihan. "Nakonec mě nadchlo stavění ze slámy, které jsem se naučil v Dánsku a v Anglii“.  

Sláma jako jeden z hlavních stavebních materiálů se začala používat v Americe v 19. století a postupně se tento postup začal rozšiřovat dále do světa. Dnes existuje řada možností, jak slámu použít.

"Můžete stavět z malých i velkých balíků slámy. Balíky mohou tvořit nosnou stěnu nebo pouze vyplňovat dřevěnou kostru domu." popisoval Viktor Karlík. „Jedná se navíc o jeden z nejvíce ekologických materiálů z hlediska emisí CO2 a ochrany klimatu.“

Účastníci měli na přednášce možnost vidět celou řadu ukázek různých domů z Čech a Anglie, od jednoduchých zahradních domků po dvoupatrové stavby a řadu jiných alternativ. „Stavění ze slámy je jednou z nejjednodušších metod a je to mimo jiné příležitost i pro ženy, které se jinak do této mužské příliš nedostanou.“ uzavřel na závěr Jakub Wihan.  


Akce byla uspořádána jako součást projektu Ekomapa města Opavy, který podpořilo město Opava. Ve středu 22. listopadu proběhne v čajovně v 18 hodin další přednáška na téma „Rok permakulturního zahradníka“.

 

Více informací najdete na www.opavska-ekomapa.cz