První přednáška v tomto roce se věnovala dřevěné sakrální architektuře

Autor: o.s.Za Opavu - Kateřina Skalíková <kontakt(at)zaopavu.cz>, Téma: Přednášky, Vydáno dne: 16. 02. 2015

První přednáška Mgr. Romany Rosové v tomto roce byla zaměřená na specifickou část kulturního dědictví - dřevěné kostely nacházející se na území Těšínska a severovýchodní Moravy.

Tato oblast je výjimečná tím, že zde postupně od středověku vznikala hustá síť dřevěných kostelů, z nichž mnohé byly dochovány dodnes.  Bylo to dáno především tím, že zde dřevo bylo tradičním materiálem, proto i v případě poškození či dokonce zániku kostela, byl tento nahrazen nikoliv zděným, ale opět dřevěným svatostánkem.




Romana Rosová naplněnou místnost Slezského zemského muzea provedla stavebním i historickým vývojem od nejstarších staveb vzniklých v 15. století až po nejnovější, ale neméně pozoruhodné objekty 20. století. Na konkrétních příkladech staveb upozornila nejen na historické souvislosti, ale také architektonické zvláštnosti, detaily a často pozoruhodné příběhy, které se ke kostelům vážou.

Přítomní se tak mohli blíže seznámit se skupinou velmi starých kostelů se štenýřovou věží v Hodslavicích (kostel sv. Ondřeje), Ostravě Hrabové (kostel sv. Kateřiny, jež téměř vyhořel v roce 2002), v Gutech (kostel Božího těla), v Nýdku (kostel sv. Mikuláše), v Sedlišti (kostel Všech svatých, kolem kterého se nachází pěkný hřbitov se souborem litinových křížů lemovaný parkánovou zdí) a v Dolních Marklovicích (kostel Nanebevstoupení Páně s pozoruhodnou výmalbou).

Dále byly představeny tradiční kostely bez štenýřové věže v Řepišti (kostel sv. archanděla Michaela), v Albrechticích (kostel sv. Petra a Pavla) a v Prašivé (kostel sv. Antonína Paduánského, významné poutní místo Těšínska).

Přednášku Romana Rosová ukončila výčtem novodobých dřevěných svatostánků, ke kterým patří unikátní stožárový kostel v Bílé (zasvěcený sv. Bedřichovi, inspirovaný norskou architekturou, jeden z největších stožárových kostelů v Evropě), kostel v Gruni (zasvěcený Panně Marii), v Bystřici nad Olší (kostel Povýšení sv. Kříže) a v Hrčavě (zvenčí tradiční a uvnitř moderní kostel sv. Cyrila a Metoděje).     

 

Zcela nová publikace „Dřevěné kostely Těšínska a severovýchodní Moravy“, kterou Romana Rosová na místě představila, vznikla na základě dlouholetého výzkumu památek, který přinesl množství nových informací a výrazně posunul znalosti o dřevěné sakrální architektuře. Bylo tak možné nově a podrobně rekonstruovat stavební vývoj objektů a veškeré jejich důležité přestavby a opravy, z nichž některé byly teprve nyní přesně datovány pomocí dendrochronologických průzkumů.

Více o knize zde:

http://www.npu.cz/books/drevene-kostely-tesinska-a-severovychodni-moravy/