Za Opavu, z.s. - Ovocná 43, 746 01 Opava
    č. účtu: 226684142/0300 / IČO: 270 53 644 / tel: 777 187 823 / kontakt@zaopavu.cz

O nás Kontakty Podpořte nás Chcete se stát členem o. s. Za Opavu? E-shop sdružení Sdružení na Facebooku
   0 - 15    15 - 30     Zobrazené články   30 - 36  

Opava v polovině tabulky Měst, kde se žije nejlépe

 
o.s.Za Opavu - Tomáš Skalík - Ostatní nezařazené - 07. 03. 2008 - 2352 přečtení  
V lidových novinách byl dne 26. 2. 2008 zveřejněn článek s výsledky průzkumu, ve kterém bylo hodnoceno 71 českých měst. Podle 11 kritérií  zkoumali, ve kterém městě se žije nejlépe a kde nejhůře. Vyhrál Beroun, na poslední příčce se ocitla Karviná, Opava obsadila 35. pozici v celkovém hodnocení.
Zobrazit celý článek... | Komentáře: 21 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Investiční akce města Opavy na rok 2008

 
o.s. Za Opavu - Dalibor Halátek - Ostatní nezařazené - 12. 01. 2008 - 1367 přečtení  
Při četbě nového čísla Hlásky jsem si s gustem nalistoval stránku s městskými investičními plány (s. 8-9), protože to je jediné místo, kde se normální občan může dozvědět, kde mizí peníze z městského rozpočtu. Nad článkem bylo upozornění, že seznam není kompletní a zbytek akcí najdu na stránkách www.opava.cz. Ať jsem hledal sebevíc, málem jsem se uklikal, nikde žádný odkaz nebyl, zkusil jsem tedy vyhledávač (akce, akce 2008, investice, investice 2008, investiční akce, atd.) a pořád nic. Zřejmě redaktor zapomněl, že na stránkách města Opavy nejde najít nic a slibované nové (snad už fungující) jsou stále ještě v nedohlednu, byť se neustále intenzivně dokončují (slyšeli jsme to posledního půl roku kdykoliv na ně přišla řeč). No nic, internet jsem tedy vypnul a začal si pročítat seznamy akcí v časopise.
Zobrazit celý článek... | Komentáře: 9 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Téma korupce v Opavě – veřejná debata – nezájem ?

 
o.s.Za Opavu - Tomáš Skalík - Ostatní nezařazené - 17. 12. 2007 - 1842 přečtení  

Ve čtvrtek 13. 12. 2007 jsem měl možnost být přítomen a zúčastnit se veřejné diskuze na téma korupce, kterou pro Opavany uspořádala Transparency International. Akce se konala v aule Slezské univerzity, začátek byl v 18:30. Zástupci TI zahájili diskuzi úvodním slovem v tom smyslu, že debatu spíše moderují a nechávají tak prostor pro otevřenou konfrontaci a přímé  výměny názorů mezi občany a zástupci vedení města. Složení fóra bylo relativně vyrovnané. Za vedení města byl přítomen primátor Zbyněk Stanjura, tajemník Tomáš Elis, několik zastupitelů a úředníků magistrátu. Protiváhou bylo několik občanů. Několik nestranných posluchačů tvořili novináři.

Otázky se od obecných témat (např. existence a přítomnost korupce vůbec, přes možnosti přístupu k informacím,  polemiku nad vnímáním povahy záležitostí co by veřejných versus interních) posouvaly ke konkrétnějším kauzám, jako třeba zadání architektonické studie na rekonstrukci budov Domu umění, prodej bývalé nemocnice U Rytířů na ulici Popská nebo záměr koupě pozemků od pana Hadamczika.

Podrobnosti průběhu diskuze máme možnost zjistit v médiích, proto zde pouze subjektivně shrnuji některé závěry, které pokládám za důležité.

Zobrazit celý článek... | Komentáře: 13 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

TRANSPARENCY INTERNATIONAL v Opavě - Veřejná diskuse "Braňte se korupci!"

 
o.s. Za Opavu - Dalibor Halátek - Ostatní nezařazené - 06. 12. 2007 - 2427 přečtení  

"Braňte se korupci!"

Témata diskuse:
- Hospodaření města s majetkem
- Transparentnost rozhodování
- Přístup k informacím
Zobrazit celý článek... | Komentáře: 23 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Architektura Jana Kaplického

 
o.s.Za Opavu - Kateřina Skalíková - Ostatní nezařazené - 25. 10. 2007 - 1627 přečtení  
Model Národní knihovnyAni my na druhé straně republiky se nemůžeme tvářit, že se nic neděje. Naší zemí otřásá kauza, která národ možná rozdělila na poloviny, možná na třetiny. Na ty, kteří souhlasí, neví nebo nesouhlasí. Možná se schyluje k další mezinárodní ostudě. Řeč je o odvážném návrhu architekta, kterého režim vyhnal tvořit do cizí země.
V době, kdy je kvalitní moderní architektury jako šafránu, odmítáme možná nejlepší návrh poslední doby v naší zemi. Jsme nejistí, vystrašení. Přitom stavba rozhodně nepostrádá odvahu a smysl pro humor. K obojímu má mnoho z nás dnes daleko. A přece - mít Kaplického stavbu v Praze znamená dlouhodobý vklad do budoucnosti. Výstavba knihovny by jistě byla méně krátkozrakým počinem než jednorázové pořádání olympijských her. Vklad pro architekturu, odkaz lidem a kultuře vůbec. Dění kolem vítězného návrhu mi připadá jako hon na čarodějnice. Jak praví přísloví: kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody. Nebo taky: když chceš psa bít ….
Zobrazit celý článek... | Komentáře: 4 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Nová soutěž – O nejdelší čekací dobu na odpověď úřadu

 
o.s.Za Opavu - Tomáš Skalík - Ostatní nezařazené - 25. 07. 2007 - 1872 přečtení  

Dne 31. 12. 2007 byla soutěž O nejdelší čekací dobu na odpověď úřadu ukončena.

Vítěz nebyl vyhlášen.
Vzhledem k situaci, kdy o.s. Za Opavu jako vyhlašovatel soutěže neobdržel ve stanovené lhůtě jediný návrh, byla tato soutěž uzavřena bez vyhlášení vítěze.


25. 7. 2007 Občanské sdružení Za Opavu vyhlásilo  soutěž, ve které byl hledán rekord – nejdelší čekací doba na odpověď na  písemnou žádost podanou úřadům.

Dne 24. 7. 2007 byl na titulní straně opavského a hlučínského Regionu otištěn článek Martiny Rybkové pod názvem Průzkum: opavští úředníci jsou poslední. Autorka v článku popisuje průběh a výsledky průzkumu, který učinila redakce opavského a hlučínského Regionu ve dnech 3.-4. července. Tento průzkum se soustředil na rychlost reakce úřadů, dále na kompetentnost a profesionalitu lidí, kteří městské úřady vedou. Úředníci několika obcí a městských úřadů měli reagovat  na identickou výzvu o zodpovězení několika otázek týkajících se parkovného. V článku jsou dále rozebírány podrobnosti a okolnosti doručení odpovědí dotázaných. Závěrem článek uvádí žebříček hodnocení, ze kterého vyplývá, že dotázaní reagovali v rozmezí několika hodin až deseti dnů.

Zobrazit celý článek... | Komentáře: 11 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 
  0 - 15    15 - 30     Zobrazené články   30 - 36  

Akce v Matičním domě  
 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server