Za Opavu, z.s. - Ovocná 43, 746 01 Opava
    č. účtu: 226684142/0300 / IČO: 270 53 644 / tel: 777 187 823 / kontakt@zaopavu.cz

O nás Kontakty Podpořte nás Chcete se stát členem o. s. Za Opavu? E-shop sdružení Sdružení na Facebooku
   Zobrazené články   0 - 15     15 - 30    30 - 39  

Den stromů v Matičním domě a v Alžbětině zahradě

 
o.s. Za Opavu - Ekologie - 25. 10. 2016 - 682 přečtení  


Spolek Za Opavu se i v letošním roce zúčastnil již tradiční opavské slavnosti Den stromů. Doprovodný program byl zaměřen na péči o prostředí, ve kterém žijeme, a tvůrčí stránku dětí i dospělých při pohodovém odpoledni v Alžbětině zahradě.

Za podporu děkujeme statutárnímu městu Opavě a Nadaci české architektury.
Zobrazit celý článek... | Komentáře: 16 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Za hřbitovem vznikla dubová alej

 
Milan Freiberg - Ekologie - 04. 11. 2014 - 1102 přečtení  
Deset nových dubů vysadili v pátek 24. října za městským hřbitovem v Opavě v rámci doprovodných akcí ke Dni stromů členové spolků Za Opavu, Ekolyceum a další příznivci a dobrovolníci. Výsadba navázala na čtyři stromy zasazené před několika lety a dohromady již tvoří pohlednou alej a nezbývá než doufat, že nové stromy odolají povětrnostním vlivům a jiným nástrahám.

 


 
 
 
sonna.com.ua/catalog/postelnoe-bele/
Zobrazit celý článek... | Komentáře: 44 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Den země se nesl ve znamení AZ kvízu

 
Milan Freiberg - Ekologie - 02. 05. 2014 - 1722 přečtení  
Trochu oblíbené televizní kultury do letošní oslavy Dne země vnesli členové Za Opavu, kteří pro návštěvníky akce připravili AZ kvíz s otázkami převážně z environmentální oblasti. Autorem myšlenky byl Zdeněk Frélich, realizace se ujala nová členka spolku Zuzana Prokešová s dětmi a na místě jim se soutěží pomáhal Milan Freiberg. Podporu všem poskytla i dlouholetá příznivkyně spolku Marie Třísková.

Zobrazit celý článek... | Komentáře: 7 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Pozvánka na ovocnářský kurz

 
o.s. Za Opavu - Ekologie - 20. 03. 2014 - 736 přečtení  
VITAREGIO o. s. pořádá za podpory Statutárního města Opavy "Opavský ovocnářský kurz".
Výuka bude probíhat v učebně Masarykovy střední školy zemědělské a Vyšší odborné školy v Opavě. Své přihlášky zasílejte na e-mail: ovocnarsky-kurz@centrum.cz nebo volejte na tel. 776 602 644776 602 644.

So 5. 4. 2014, 9–17 hod
Témata: úvod do pěstování ovocných stromů, řez ovocných stromů, roubování ovocných stromů, škůdci a choroby, šetrná ochrana, praktická ukázka řezu ovocných stromů – výchovný řez, průklest, zmlazovací řez, praktická ukázka roubování.

So, 1.11.2014, 9-17 hod
Témata: pomologie, staré a nové odrůdy, ochutnávka odrůd a ovocných produktů, zásady výsadby ovocných stromů a keřů, praktická ukázka výsadby ovocných stromů.Lektoři: Miroslav Přasličák, Ing. Ondřej Dovala, Mgr. Radim Lokoč, Ph.D.
Účastnický poplatek: 100,- Kč za každou část kurzu. Každý účastník obdrží vzdělávací materiály.
Komentáře: 1 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

V Opavě se zase oslavovaly stromy

 
o.s.Za Opavu - Kateřina Skalíková - Ekologie - 19. 10. 2013 - 1229 přečtení  

V neděli 13.října se v Opavě uskutečnila již tradiční oslava Dne stromů. Nutno podotknout, že je každým rokem více navštěvována veřejností, a to nejen zdaleka dětskými návštěvníky.  

Tento původně americký svátek vznikl již v 19. století jako „Arbor Day“. V prvním roce oslav byl 10. dubna 1872 v Nebrasce zasazen více než jeden milion stromů. Myšlenka oslav Dne stromů se rychle rozšířila z Nebrasky po celých Spojených státech a později i na další kontinenty.

Zobrazit více fotek ... | Komentáře: 11 | Přidat komentář | Informařný e-mail Vytisknout článek
 

Dobrovolnický víkend v Dubové, 16.8. – 18.8. 2013

 
o.s.Za Opavu - Kateřina Skalíková - Ekologie - 04. 09. 2013 - 2484 přečtení  
O víkendu v polovině srpna se do Dubové u Vítkova sjelo několik dobrovolníků, kteří měli nabitý program. Jednalo se o členy a příznivce občanského sdružení Za Opavu a Radkov, kteří ve spolupráci s místními obyvateli a vedením obce pomohli s rehabilitací veřejných prostranství.
Zobrazit celý článek... | Komentáře: 11 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Den Země 2013

 
o.s.Za Opavu - Kateřina Skalíková - Ekologie - 15. 06. 2013 - 1278 přečtení  

Den Země se poprvé konal v Americe 22. dubna 1970.
Od 90. let 20. století se k tomuto svátku přidávají další a další státy světa, včetně České republiky.
 
Oslava Dne Země má v Opavě již svou tradici. Letošní svátek se slavil v neděli 21. dubna na náměstí Osvoboditelů. Počasí oslavám opět přálo a lidé po dlouhé zimě trávili rádi svůj volný čas na sluníčku.

Zobrazit celý článek... | Komentáře: 26 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Den stromů v Opavě 2012

 
o.s.Za Opavu - Kateřina Skalíková - Ekologie - 12. 11. 2012 - 1337 přečtení  
Původně americký svátek oslavující stromy vznikl již v 19. století jako „Arbor Day“, Den stromů. V prvním roce oslav byl 10. dubna 1872 v Nebrasce zasazen více než jeden milion stromů. Myšlenka oslav Dne stromů se rychle rozšířila z Nebrasky po celých Spojených státech a později i na další kontinenty. Datum oslav se liší podle klimatických podmínek a toho, kdy je možné stromy vysazovat.

Zobrazit celý článek... | Komentáře: 15 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Návrat buku do sadu Svobody

 
o.s.Za Opavu - Kateřina Skalíková - Ekologie - 05. 09. 2012 - 1407 přečtení  
Je to již 2,5 roku, co byl pokácen červenolistý buk v sadech Svobody a více než rok, co byl na jeho místo vysazen buk nový. 120 let starý strom patřil k jedněm z nejkrásnějších v Opavě, bohužel jeho kořenový systém byl napaden nebezpečnou a agresivní dřevokaznou houbou.

Počátkem měsíce srpna tohoto roku byl mohutný kmen stromu přivezen ze skladu technických služeb, aby se stal připomínkou své existence a ještě nějakou dobu doplňoval místo svého života ve společnosti nás lidí a svého mladého nástupce. 

Zobrazit celý článek... | Komentáře: 0 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Sázíme stromy v Litultovicích

 
o.s.Za Opavu - Kateřina Skalíková - Ekologie - 26. 04. 2012 - 1663 přečtení  
Letošní jarní sázení stromů se dotklo dalšího málo udržovaného místa u drobné sakrální památky. Tentokrát se jednalo o kamenný křížek stojící u příjezdové komunikace před obcí Litultovice. Levou i pravou stranu kříže nyní chrání dvě krásné mladé lípy. 
Zobrazit celý článek... | Komentáře: 2 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Opavský Den Země 2012

 
o.s.Za Opavu - Adam Šťastný - Ekologie - 25. 04. 2012 - 2257 přečtení  
Rok 1970 nebyl jen tzv. silným ročníkem, ale 22. dubna se také poprvé v Americe konal Den Země.
Od 90. let 20. století se přidávají další a další státy světa, včetně České republiky.
 
Oslava Dne Země má v Opavě již svou tradici, která pokračovala i v tomto roce, kdy se připomněla v neděli 22. dubna na náměstí Osvoboditelů. Obavy se nenaplnily – počasí přálo a lidé přicházeli až do posledních okamžiků.
Zobrazit celý článek... | Komentáře: 1 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Den stromů 2011 v Opavě

 
o.s.Za Opavu - Kateřina Skalíková - Ekologie - 07. 12. 2011 - 1757 přečtení  
Nápad slavit Den stromů vznikl již v 19. století v USA, ve státě Nebrasca, který byl příchozími osadníky popisován jako místo bez stromů. Jeden z osadníků, J. Sterling Morton, se však s tímto stavem nechtěl smířit. Začal s podporou své manželky pěstovat v okolí svého domu stromy, keře a květiny. Morton nebyl zahradník, ale novinář a k tomu, aby rozšířil svou myšlenku a našel další pokračovatele, dělal to, co uměl – psal a vyzýval své spoluobčany k výsadbám. Předvedl před jejich zraky, že stromy a keře brání větrné erozi a poskytují ochranu před pálícím sluncem. Jeho příklad vzbudil nadšení.


 
Zobrazit celý článek... | Komentáře: 12 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Den bez aut 2011 také v Opavě

 
o.s.Za Opavu - Kateřina Skalíková - Ekologie - 24. 09. 2011 - 1603 přečtení  
Ve čtvrtek 22. září 2011 byla opět pro veřejnost otevřena měnírna elektrického proudu, která se nachází za budovou Slezanky, v blízkosti bývalého divadelního klubu v Opavě.

Otevření této významné technické památky bylo tentokrát zorganizováno v rámci akce „Den bez aut“, kterou měl pod svým patronátem Magistrát města Opavy.
Zobrazit celý článek... | Komentáře: 0 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Šumava aneb o schopnostech lesa a fanatických ekoteroristech

 
o.s. Za Opavu -Zdeněk Frélich - Ekologie - 18. 08. 2011 - 2052 přečtení  
Občanské sdružení Za Opavu se rozhodlo veřejně vyjádřit svůj nesouhlas se stávající situací v národním parku Šumava. Jsme přesvědčení, že v národním parku je především nutné brát na zřetel jeho prvotní poslání, a tím je ochrana přírody. Nesouhlasíme proto s tím, že současné vedení hájí hlavně hospodářské zájmy, nerespektuje názory a odborné argumenty vědců českých i zahraničních a nemá zájem vést na téma ochrany před kůrovcem dialog, který je teď především potřeba. Jsme přesvědčeni o tom, že současnou situaci je třeba vyřešit jednáním všech zúčastněných stran, bez emocí a nad odborně podloženými argumenty.


„Celou Šumavu sežere kůrovec! Bude tam jen mrtvý les a může za to Hnutí Duha.“ „Ze zelené ideologie mám větší strach než z Al-kajdy.“ „Aktivista se pozná podle toho, že má dredy, fláká se a kouří trávu.“


Zdají se Vám tyto výroky známé? Možná ano – v předešlých týdnech je totiž (v uvedeném pořadí) pronesli ředitel národního parku Šumava Jan Stráský, prezident ČR Václav Klaus a starosta obce Modravy Antonín Schubert. Ve zcela zjednodušené verzi je v nich popisován jednostranný pohled na problematiku kůrovce v národním parku. Tato slova jsou bohužel s oblibou přejímána médii a vytvářejí tak dojem, kterému se mi – vystudovanému krajináři – nechtělo věřit. Proto jsem se rozhodl, že se na místo vypravím osobně, abych poznal, jaká je situace doopravdy. Vezl jsem si s sebou také několik otázek, na které jsem chtěl nalézt odpovědi:
- Rostou pod suchými smrky nové nebo je třeba je vysázet?
- Jsou účastníci blokády opravdu tak fanatičtí a policie opravdu tak drsná?
- A je tedy nutné na Ptačím potoce kácet nebo není?


Zobrazit celý článek... | Komentáře: 30 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Místo starého vysadili buk nový

 
o.s.Za Opavu - Kateřina Skalíková - Ekologie - 11. 06. 2011 - 1627 přečtení  
Nový a asi 5 metrů vysoký červenolistý buk zdobí místo pod Ptačím vrchem v Sadech Svobody. Zasazen byl na místě mohutného stromu, jež byl pokácen po napadení dřevokaznými houbami v loňském roce. 

Zobrazit celý článek... | Komentáře: 3 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 
  Zobrazené články   0 - 15     15 - 30    30 - 39  

Akce v Matičním domě  
 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server