o.s. Za Opavu
-
Ekologie - 25. 10. 2016
- 1198 pøeètení
Spolek Za Opavu se i v letošním roce zúèastnil již tradièní opavské slavnosti Den stromù. Doprovodný program byl zamìøen na péèi o prostøedí, ve kterém žijeme, a tvùrèí stránku dìtí i dospìlých pøi pohodovém odpoledni v Alžbìtinì zahradì.
Za podporu dìkujeme statutárnímu mìstu Opavì a Nadaci èeské architektury.
Deset nových dubù vysadili v pátek 24. øíjna za mìstským høbitovem v Opavì v rámci doprovodných akcí ke Dni stromù èlenové spolkù Za Opavu, Ekolyceum a další pøíznivci a dobrovolníci. Výsadba navázala na ètyøi stromy zasazené pøed nìkolika lety a dohromady již tvoøí pohlednou alej a nezbývá než doufat, že nové stromy odolají povìtrnostním vlivùm a jiným nástrahám.
Trochu oblíbené televizní kultury do letošní oslavy Dne zemì vnesli èlenové Za Opavu, kteøí pro návštìvníky akce pøipravili AZ kvíz s otázkami pøevážnì z environmentální oblasti. Autorem myšlenky byl Zdenìk Frélich, realizace se ujala nová èlenka spolku Zuzana Prokešová s dìtmi a na místì jim se soutìží pomáhal Milan Freiberg. Podporu všem poskytla i dlouholetá pøíznivkynì spolku Marie Tøísková.
o.s. Za Opavu
-
Ekologie - 20. 03. 2014
- 1097 pøeètení
VITAREGIO o. s. poøádá za podpory Statutárního mìsta Opavy "Opavský ovocnáøský kurz".
Výuka bude probíhat v uèebnì Masarykovy støední školy zemìdìlské a Vyšší odborné školy v Opavì. Své pøihlášky zasílejte na e-mail: ovocnarsky-kurz@centrum.cz nebo volejte na tel. 776 602 644776 602 644.
So, 1.11.2014, 9-17 hod
Témata: pomologie, staré a nové odrùdy, ochutnávka odrùd a ovocných produktù, zásady výsadby ovocných stromù a keøù, praktická ukázka výsadby ovocných stromù.
Lektoøi: Miroslav Pøaslièák, Ing. Ondøej Dovala, Mgr. Radim Lokoè, Ph.D.
Úèastnický poplatek: 100,- Kè za každou èást kurzu. Každý úèastník obdrží vzdìlávací materiály.
V nedìli 13.øíjna se v Opavì uskuteènila již tradièní oslava Dne stromù. Nutno podotknout, že je každým rokem více navštìvována veøejností, a to nejen zdaleka dìtskými návštìvníky.
Tento pùvodnì americký svátek vznikl již v 19. století jako „Arbor Day“. V prvním roce oslav byl 10. dubna 1872 v Nebrasce zasazen více než jeden milion stromù. Myšlenka oslav Dne stromù se rychle rozšíøila z Nebrasky po celých Spojených státech a pozdìji i na další kontinenty.
O víkendu v polovinì srpna se do Dubové u Vítkova sjelo nìkolik dobrovolníkù, kteøí mìli nabitý program. Jednalo se o èleny a pøíznivce obèanského sdružení Za Opavu a Radkov, kteøí ve spolupráci s místními obyvateli a vedením obce pomohli s rehabilitací veøejných prostranství.
Den Zemì se poprvé konal v Americe 22. dubna 1970.
Od 90. let 20. století se k tomuto svátku pøidávají další a další státy svìta, vèetnì Èeské republiky.
Oslava Dne Zemì má v Opavì již svou tradici. Letošní svátek se slavil v nedìli 21. dubna na námìstí Osvoboditelù. Poèasí oslavám opìt pøálo a lidé po dlouhé zimì trávili rádi svùj volný èas na sluníèku.
Pùvodnì americký svátek oslavující stromy vznikl již v 19. století jako „Arbor Day“, Den stromù. V prvním roce oslav byl 10. dubna 1872 v Nebrasce zasazen více než jeden milion stromù. Myšlenka oslav Dne stromù se rychle rozšíøila z Nebrasky po celých Spojených státech a pozdìji i na další kontinenty. Datum oslav se liší podle klimatických podmínek a toho, kdy je možné stromy vysazovat.
Je to již 2,5 roku, co byl pokácen èervenolistý buk v sadech Svobody a více než rok, co byl na jeho místo vysazen buk nový. 120 let starý strom patøil k jednìm z nejkrásnìjších v Opavì, bohužel jeho koøenový systém byl napaden nebezpeènou a agresivní døevokaznou houbou.
Poèátkem mìsíce srpna tohoto roku byl mohutný kmen stromu pøivezen ze skladu technických služeb, aby se stal pøipomínkou své existence a ještì nìjakou dobu doplòoval místo svého života ve spoleènosti nás lidí a svého mladého nástupce.
Letošní jarní sázení stromù se dotklo dalšího málo udržovaného místa u drobné sakrální památky. Tentokrát se jednalo o kamenný køížek stojící u pøíjezdové komunikace pøed obcí Litultovice. Levou i pravou stranu køíže nyní chrání dvì krásné mladé lípy.
Rok 1970 nebyl jen tzv. silným roèníkem, ale 22. dubna se také poprvé v Americe konal Den Zemì. Od 90. let 20. století se pøidávají další a další státy svìta, vèetnì Èeské republiky.
Oslava Dne Zemì má v Opavì již svou tradici, která pokraèovala i v tomto roce, kdy se pøipomnìla v nedìli 22. dubna na námìstí Osvoboditelù. Obavy se nenaplnily – poèasí pøálo a lidé pøicházeli až do posledních okamžikù.
Nápad slavit Den stromù vznikl již v 19. století v USA, ve státì Nebrasca, který byl pøíchozími osadníky popisován jako místo bez stromù. Jeden z osadníkù, J. Sterling Morton, se však s tímto stavem nechtìl smíøit. Zaèal s podporou své manželky pìstovat v okolí svého domu stromy, keøe a kvìtiny. Morton nebyl zahradník, ale novináø a k tomu, aby rozšíøil svou myšlenku a našel další pokraèovatele, dìlal to, co umìl – psal a vyzýval své spoluobèany k výsadbám. Pøedvedl pøed jejich zraky, že stromy a keøe brání vìtrné erozi a poskytují ochranu pøed pálícím sluncem. Jeho pøíklad vzbudil nadšení.
Ve ètvrtek 22. záøí 2011 byla opìt pro veøejnost otevøena mìnírna elektrického proudu, která se nachází za budovou Slezanky, v blízkosti bývalého divadelního klubu v Opavì.
Otevøení této významné technické památky bylo tentokrát zorganizováno v rámci akce „Den bez aut“, kterou mìl pod svým patronátem Magistrát mìsta Opavy.
o.s. Za Opavu -Zdenìk Frélich
-
Ekologie - 18. 08. 2011
- 2605 pøeètení
Obèanské sdružení Za Opavu se rozhodlo veøejnì vyjádøit svùj nesouhlas se stávající situací v národním parku Šumava. Jsme pøesvìdèení, že v národním parku je pøedevším nutné brát na zøetel jeho prvotní poslání, a tím je ochrana pøírody. Nesouhlasíme proto s tím, že souèasné vedení hájí hlavnì hospodáøské zájmy, nerespektuje názory a odborné argumenty vìdcù èeských i zahranièních a nemá zájem vést na téma ochrany pøed kùrovcem dialog, který je teï pøedevším potøeba. Jsme pøesvìdèeni o tom, že souèasnou situaci je tøeba vyøešit jednáním všech zúèastnìných stran, bez emocí a nad odbornì podloženými argumenty.
„Celou Šumavu sežere kùrovec! Bude tam jen mrtvý les a mùže za to Hnutí Duha.“ „Ze zelené ideologie mám vìtší strach než z Al-kajdy.“ „Aktivista se pozná podle toho, že má dredy, fláká se a kouøí trávu.“
Zdají se Vám tyto výroky známé? Možná ano – v pøedešlých týdnech je totiž (v uvedeném poøadí) pronesli øeditel národního parku Šumava Jan Stráský, prezident ÈR Václav Klaus a starosta obce Modravy Antonín Schubert. Ve zcela zjednodušené verzi je v nich popisován jednostranný pohled na problematiku kùrovce v národním parku. Tato slova jsou bohužel s oblibou pøejímána médii a vytváøejí tak dojem, kterému se mi – vystudovanému krajináøi – nechtìlo vìøit. Proto jsem se rozhodl, že se na místo vypravím osobnì, abych poznal, jaká je situace doopravdy. Vezl jsem si s sebou také nìkolik otázek, na které jsem chtìl nalézt odpovìdi:
- Rostou pod suchými smrky nové nebo je tøeba je vysázet?
- Jsou úèastníci blokády opravdu tak fanatiètí a policie opravdu tak drsná?
- A je tedy nutné na Ptaèím potoce kácet nebo není?
Nový a asi 5 metrù vysoký èervenolistý buk zdobí místo pod Ptaèím vrchem v Sadech Svobody. Zasazen byl na místì mohutného stromu, jež byl pokácen po napadení døevokaznými houbami v loòském roce.