Za Opavu, z.s. - Ovocná 43, 746 01 Opava
    č. účtu: 226684142/0300 / IČO: 270 53 644 / tel: 777 187 823 / kontakt@zaopavu.cz

O nás Kontakty Podpořte nás Chcete se stát členem o. s. Za Opavu? E-shop sdružení Sdružení na Facebooku
 Co se srnci skutečně stalo?

 
o.s.Za Opavu - Kateřina Skalíková - Živočichové v ohrožení - 27. 10. 2009 - 2361 přečtení  

V červnovém článku jsme popsali událost zabití mladého srnce, který se zatoulal do areálu základní školy na ulici Mařádkova. S ohledem na nejasnosti v této kauze a s podezřením, že bylo jednáno nehumánním a protiprávním způsobem, jsme se obrátili na Český inspektorát životního prostředí - oblastní inspektorát Ostrava a na Krajskou veterinární správu pro MSK. Naše podněty byly následně postoupeny k vyřízení Krajskému úřadu MSK. V nedávné době jsme obdrželi odpověď, kterou si můžete přečíst níže a stejně jako my si udělat úsudek sami.

 

 

 

 

Zobrazit celý článek... | Komentáře: 57 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Týrání zvířat

 
o.s.Za Opavu - Kateřina Skalíková - Živočichové v ohrožení - 12. 06. 2009 - 2929 přečtení  
Týrání zvířat je souborné označení pro lidskou činnost, během které je cíleně či nevědomky ubližováno zvířeti, je poškozováno jeho zdraví, dochází ke zhoršování životních podmínek, fyziologickému strádání, nemožnosti žít plnohodnotný život a podobně. Různé skupiny obyvatelstva chápou pojem týrání zvířat rozdílně a záleží na konkrétní situaci a kultuře, jak tyto projevy vůči zvířatům vyhodnotí. Většinou převládá názor, že týrání zvířat je označení pro pochody, které mohou vést k trvalému poškození zdraví zvířete či v extrémních případech až k jeho usmrcení, a to buď následkem přímého útoku na zvíře a nebo ke smrti vlivem zanedbání základní péče.

 
Zobrazit celý článek... | Komentáře: 17 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Bobr evropský

 
o.s. Za Opavu -Zdeněk Frélich - Živočichové v ohrožení - 12. 03. 2009 - 5202 přečtení  
(Castor fiber) Bobr evropský je zařazen mezi kriticky ohrožené druhy v České republice. V naší přírodě nemá přirozeného nepřítele, kromě člověka. Dříve se vyskytoval běžně po většině území ČR, avšak byl pronásledován jakožto zdroj kožešiny i pro škody způsobené na hrázích rybníků tak intenzivně, že byl v 19. století vyhuben.
(Foto: Eduard Studnička)
Zobrazit celý článek... | Komentáře: 6 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Plch zahradní

 
o.s.Za Opavu - Kateřina Skalíková - Živočichové v ohrožení - 24. 02. 2009 - 5664 přečtení  
Plch zahradní (Eliomys quercinus) Tento živočišný druh patří mezi kriticky ohrožené druhy hlodavců v České republice. Jedná se o jednoho ze zdejších nejvzácnějších savců. U nás se vyskytuje ještě plch lesní (Dryomys nitedula), který je také ohroženým druhem.
Zobrazit celý článek... | Komentáře: 3 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Zvíře v ohrožení - Rorýs obecný

 
o.s.Za Opavu - Kateřina Skalíková - Živočichové v ohrožení - 08. 09. 2008 - 5401 přečtení  
Rorýs obecný (lat. Apus apus) je stěhovavý pták z řádu svišťounů, čeleď rorýsovitých, která čítá přes 80 druhů. Ze zimovišť v jižní Africe se vrací na sklonku dubna nebo počátkem května a odlétá velmi brzy – často již ve 2. polovině července nebo počátkem srpna. Párku rorýsů vydrží věrnost po celý život. Je zajímavé, že svého druha či družku vždy neomylně najdou. Z Afriky se totiž vracejí naprosto samostatně a setkávají se až na svém pravidelném hnízdišti. Při tahu dosahuje rorýsí let neuvěřitelné rychlosti v rozsahu 90-200 km/hod. Zvláštním fyziologickým přizpůsobením svalů je jejich malá unavitelnost. Denně nalétají až 900 kilometrů a jejich mláďata se do pohlavní dospělosti po celé dva roky nedotknou země.
Tvarem těla se rorýs podobá vlaštovce, je však o něco delší (asi 18 cm), rozpětí křídel má přes 40 cm. Jeho tělo má červenohnědé zbarvení a srpovitá úzká křídla. Zbarvení samců a samic je stejné. Rorýsi mají zakrnělé nohy, které mu neumožní vzlétnout z rovné plochy vzhůru. Pokud se jim tedy přihodí, že se ocitnou na zemi, potřebují naši pomoc, jinak uhynou.
Zobrazit celý článek... | Komentáře: 16 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Zvíře v nouzi

 
o.s.Za Opavu - Kateřina Skalíková - Živočichové v ohrožení - 07. 12. 2007 - 3588 přečtení  

Poraněná, zesláblá a jinak postižená zvířata potřebují vaši pomoc !Pokud naleznete zvíře v nouzi, kontaktujte prosím Národní síť stanic pro handicapované živočichy :


Severní Morava a Slezsko
ČSOP Stránské (dravci, sovy)
tel. 777 256 577
var.s.:6707, DMS ZVIREVNOUZI STRANSKE

ZOO Olomouc – Svatý Kopeček
tel. 585 385 348, 585 385 382

Zobrazit celý článek... | Komentáře: 19 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Akce v Matičním domě  
 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server