Za Opavu, z.s. - Ovocná 43, 746 01 Opava
    č. účtu: 226684142/0300 / IČO: 270 53 644 / tel: 777 187 823 / kontakt@zaopavu.cz

O nás Kontakty Podpořte nás Chcete se stát členem o. s. Za Opavu? E-shop sdružení Sdružení na Facebooku
 Zásadní rehabilitace Městských sadů v Opavě

 
o.s.Za Opavu - Kateřina Skalíková - Městské sady - 27. 10. 2011 - 2200 přečtení  
Městské sady se v blízkosti řeky Opavy začaly budovat již na konci 18. století v době, kdy ještě byly pastvinami pro ovce a dobytek. Zároveň byl prostor velkým cvičištěm armády a střelnicí. I když od těch dob uběhlo mnoho času, místo je stále velice oblíbeným relaxačním centrem.

Zobrazit celý článek... | Komentáře: 65 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Městské sady v Opavě čekají změny

 
o.s.Za Opavu - Kateřina Skalíková - Městské sady - 18. 09. 2009 - 2740 přečtení  

O veřejné projednání k revitalizaci Městských sadů v Opavě poprvé žádalo občanské sdružení Za Opavu Statutární město Opava v březnu roku 2008 poté, co se dozvědělo, že existuje návrh, podle kterého má být v parku káceno celkem 461 kusů stromů. Kácení schválil v lednu 2008 odbor životního prostředí opavského magistrátu. V tomto případě nám kancelář primátora odpověděla, že na základě několika předešlých podnětů z řad občanů uvažovalo město o prezentaci této akce. Předběžný termín veřejné prezentace celkové rekonstrukce a revitalizace opavských Městských sadů byl naplánován na polovinu měsíce května 2008. S projektem jsme se byli seznámit a protože jsme byli přesvědčeni o nesprávnosti navrhovaného řešení, uspořádali jsme v dubnu 2008 na místě happening, při kterém jsme stužkovali stromy určené ke kácení. Při označování dřevin jsme využili podkladů z vypracovaného projektu.  

Zobrazit celý článek... | Komentáře: 52 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Městské sady na počátku roku 2009

 
o.s.Za Opavu - Kateřina Skalíková - Městské sady - 26. 03. 2009 - 2284 přečtení  
Již je tomu rok, co jsme požádali Magistrát města Opavy o uskutečnění veřejného projednání k plánované komplexní rehabilitaci největšího opavského parku.
V odpovědi, kterou nám zaslal primátor města, bylo uvedeno, že i na základě jiných podnětů z řad občanů bylo uvažováno o prezentaci této akce. Termín veřejné prezentace byl následně naplánován na první polovinu měsíce května 2008.    
 
Zobrazit celý článek... | Komentáře: 16 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Z historie Městských sadů

 
o.s.Za Opavu - Kateřina Skalíková - Městské sady - 08. 05. 2008 - 3671 přečtení  

Vznik Městských sadů v Opavě sahá do doby, kdy město již pronikalo za rozpadávající se hradby a kdy se početná vrstva lidí snažila o podpory akcí, které by Opavu zařadily mezi kulturně vyspělá města. Typickým představitelem a podporovatelem těchto snah byl i vzdělaný právník Jan Josef Schősler, starosta města Opavy v letech 1797-1834. Mezi první počiny, když převzal vedení města, bylo založení městského parku.

 

Zobrazit celý článek... | Komentáře: 22 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Vyjádření Ing. Petra Ondrušky k happeningu v Městských sadech

 
o.s. Za Opavu - Městské sady - 26. 04. 2008 - 2344 přečtení  


V Opavě 23.4.2008
Vážená redakce,
Se zájmem jsem si přečetl v Opavském a Hlučínském deníku ze dne 22. dubna 2008 článek o plánovaném kácení v Městských sadech v Opavě.

Nápad označit dřeviny, které projekt navrhuje odstranit, mi připadá v celku zajímavý a pro veřejnost názorný. Sám bych podobnou metodu rád uplatňoval ve své práci, protože výběr dřevin ke kácení je vždy velmi obtížná a náročná disciplína a k dispozici bývají jen mapové podklady, které je neustále nutné srovnávat v terénu se skutečností.

Protože jsem projektant, který celý projekt s kolegy připravoval, se zájmem jsem se dnes zašel podívat, jakže jsme to tedy před dvěma roky vlastně pracovali.

A bohužel jsem musel také kroutit hlavou, co že se to má kácet. Zdravé stromy navržené ke kácení, vedle poškozené ponechané. Musím upřímně říct, že i mě docela zatrnulo. Že bych tehdy byl tak nedbalý? Vždyť jsem tu v různých obdobích strávil téměř celý rok, znovu a znovu prověřoval, dohadoval se s kolegy, přesvědčoval sebe i přijímal argumenty jiných odborníku. Výslednou variantu jsme ješte nekolikrát upravovali, znovu zvažovali. Co je pro tento park dobré rešení? Co je dobré rešení pro obyvatele tohoto mesta? Pro tyto, ale zejména pro ty budoucí?

A proto jsem rychle spěchal do kanceláře a znovu vytáhl plány a výkresy.

Velmi se mi ulevilo, když jsem zjistil, že stromy, které lidé z občanského sdružení označili, nejsou velmi často ty, které označil ke kácení projekt. Tedy zřetelně: v označení stromu jsou chyby a to někdy dost zásadní.
Ulevilo i znovu zatrnulo. Jakou zodpovědnost nesou oni za svou „práci“ pro veřejnost? Jakou hodnotu má jejich informace? Čemu to v důsledku pomáhá?

Jsem členem jiného občanského sdružení, které se také zabývá ochranou životního prostředí, znám tedy situaci „z obou břehů“.
Hájit přírodu je třeba. Není to lehké ani snadné.
Proto je škoda této nevyužité šance naučit se pravdivě informovat, vzájemně hledat společný zájem a skutečně posloužit dobré věci.

Tak tedy snad příště?

S pozdravem ing. Petr Ondruška
Komentáře: 39 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

20. 4. 2008 - Stužkovací happening v Městských sadech

 
o.s.Za Opavu - Tomáš Skalík - Městské sady - 18. 04. 2008 - 3843 přečtení  
o.s. Za Opavu uspořádalo  v neděli 20. 4. 2008 v odpoledních hodinách  v  Městských sadech v Opavě Stužkovací happening. 

Hlavní bod programu: stužkování (vytvoření landartové instalace za pomocí stužek z bílého krepového papíru, kterými budou zúčastnění v průběhu dne  označovat ty ze stromů v Městských sadech, které jsou v rámci navržených obnov určené k vykácení)
Jedním ze záměrů akce bylo vizualizovat v daném prostoru rozsah toho, co je dosud pouze na papíře v rámci připraveného projektu. Akce byla pořádána v souvislosti s oslavou Mezinárodního dne Země 22. dubna.Zobrazit celý článek... | Komentáře: 29 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Na procházce v Městských sadech - mapování prostoru

 
o.s.Za Opavu - Tomáš Skalík - Městské sady - 05. 04. 2008 - 3240 přečtení  
18. března jsem se byl projít v Městských sadech. Chtěl jsem se seznámit s prostorem, který se pravděpodobně bude  radikálně proměňovat na základě navrženého projektu obnovy parku.  Chtěl jsem se podívat na těch několik set stromů a keřů, které jsou nemocné, nevhodné nebo ohrožují naši bezpečnost a zdraví.

Zobrazit více fotek ... | Komentáře: 4 | Přidat komentář | Informařný e-mail Vytisknout článek
 

Projekt na obnovu Městských sadů

 
o.s. Za Opavu - Dalibor Halátek - Městské sady - 16. 03. 2008 - 3254 přečtení  
plán městských sadů, náhladJak už jsme na konci února informovali, Městské sady v Opavě čeká brzká rozsáhlá obnova. Změny spočívají ve vykácení více než 450 stromů, výsadbě nové zeleně, úprav komunikací atd. V rámci řízení o kácení dřevin rostoucích mimo les - Městské sady v Opavě, byl účastníkům řízení předložen projekt zamýšlených úprav. Vzhledem k tomu, že předmětné řízení je již ukončeno a rozhodnutí o povolení kácení nabylo právní moci, stává se tento projekt veřejným. Vzhledem k neopodstatněnému opavskému zvyku zveřejňovat na webových stránkách města většinou jen věci, které ze zákona musí být zveřejněny, stejně jako veřejně projednávat záměry, které musí být projednávány, jsme projekt na rekonstrukci Městských sadů zdigitalizovali a přinášíme tak jeho podstatnou část k nahlédnutí.
Zobrazit celý článek... | Komentáře: 15 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Čeká Městské sady letos obnova?

 
o.s.Za Opavu - Tomáš Skalík - Městské sady - 28. 02. 2008 - 2974 přečtení  
Opavský a hlučínský Region dne 26. února 2008 uvedl na straně 2, v krátkém článku s názvem "Městské sady čeká obnova", že omlazení Městských sadů ustoupí zeleň, která již nevyhovuje zdravotně ani z bezpečnostních hledisek a ohrožuje návštěvníky. V roce 2004 proběhla podrobná inventarizace a všechny stromy byly posouzeny odborníky. Plánované kácení bude poměrně rozsáhlé, stejně tak i následná výsadba.
Zobrazit celý článek... | Komentáře: 14 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Akce v Matičním domě  
 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server