Za Opavu, z.s. - Ovocná 43, 746 01 Opava
    č. účtu: 226684142/0300 / IČO: 270 53 644 / tel: 777 187 823 / kontakt@zaopavu.cz

O nás Kontakty Podpořte nás Chcete se stát členem o. s. Za Opavu? E-shop sdružení Sdružení na Facebooku
 Hrobky na prodej

 
o.s.Za Opavu - Tomáš Skalík - Městský hřbitov - 16. 11. 2013 - 2441 přečtení  
Kauza prodeje hrobek na Městském hřbitově v Opavě plní stránky novin již nějakou dobu. Je důvod k panice? 
Svým způsobem ano, tedy pokud nám není lhostejná historie města a jeho obyvatel.

Opavský městský hřbitov není pouze místem pietního odpočinku našich, vašich nebo jejich předků. Díky historickým souvislostem představuje také unikátní areál paměti města a vzhledem k významu i celého našeho regionu. 

Vhledem k neblahým událostem 2 sv. války došlo k tomu, že na městském hřbitově zůstaly stovky hrobek předválečných Opavanů bez pozůstalých, kteří by se o ně mohli postarat. Buďto zahynuli, anebo byli odsunuti.

Mezi těmito stovkami hrobů jsou pohřbeny také nejvýznamnější osobnosti své doby, lidé, kteří formovali tvář města, politici, umělci, významní vědci a další. Desítky hrobek zároveň představují i uměleckohistoricky cenné památky. Nicméně podle ustanovení zákona o pohřebnictví se již před lety rozběhl v tichosti proces, který v současnosti rozvířil diskuzi nad tím, čeho jsme nyní svědky a co trefně popsal historik Pavel Šopák v nedávné televizní reportáži, když mechanický prodej opuštěných hrobek nazval "výprodejem kulturního dědictví".

A to je právě problém celé kauzy. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) postupuje dle litery zákona a metodiky tak, jak má a v měsíčních cyklech nabízí k prodeji "nepotřebný" státní majetek, v tomto případě hrobky i s vybavením a zesnulými. To, že jsou mezi prodávanými i významné opavské osobnosti, je pro úřad věc irelevantní.

Dle dostupných informací by jistou nadějí mohla být existující možnost, že pokud by město Opava projevilo zájem, může některé nejvýznamnější zesnulé osobnosti s jejich hrobkami od ÚZSVM bezúplatným převodem získat do vlastnictví a postarat se o jejich zachování. Tady je ale druhý problém: Má město Opava zájem? A pokud ano, o kolik hrobek by se mělo jednat? Seznam nejvýznamnějších z nabízených cca 400 položek zatím neexistuje (oficiálně jeho vypracování zadáno nikomu nebylo - pokud víme, tak na něm dobrovolně pracuje několik "nadšenců" nebo chcete-li "zoufalců").

A prodej jede dál.

V této situaci je z našeho pohledu nepochopitelný postoj vedení města, který skrze vyjádření jednotlivých představitelů radnice působí schizofrenně a nejednotně. Zatímco významný historik a profesor Slezské univerzity Zdeněk Jirásek v pozici primátora sděluje, že na údržbu dalších hrobek nad rámec již udržovaných by město těžko nalézalo prostředky, tak historik umění a památkář, toho času v pozici náměstka primátora, Dalibor Halátek do médií vyjadřuje nutnost a potřebu "vychytat ty hrobky, které jsou pro město důležité. Aby hrobky lidí, kteří opravdu město formovali nebyly odstraněny. To se nám stalo na evangelickém hřbitově".

V měsíci listopadu mimo jiné držíme v rukou aktuální vydání Hlásky, která se na první straně a pak na str. 10-11 chlubí krásami - čeho jiného než - opavského Městského hřbitova.

A zatím - prodej jede dál.

Co můžeme udělat pro změnu této situace?
V prvé řadě je třeba apelovat na politické vedení města. Vyvinout tlak a úsilí k tomu, aby politická reprezentace pochopila a dostala mandát k tomu, aby se současný stav změnil. Pokud nebudeme k současnému výprodeji historie města lhostejní a vedení města to uzře, pak je pravděpodobné, že vznikne nějaký relevantní seznam a některé nejdůležitější osobnosti budou pro Opavu zachráněny (i s jejich náhrobky).
Dále mohou (ti z občanů, kteří jsou bohatí a zároveń kulturně uvědomělí) kupovat hrobky od ÚZSVM a starat se o ně sami (v podstatě něco takového navrhuje vedení města).

Pomoci však může každý z vás tím, že našemu sdružení pomůžete opavský městský hřbitov zmapovat a zdokumentovat, aby bylo možné vytvořit databázi se seznamy hrobek a pohřbených osobností (je to neuvěřitelné, ale nic takového stále neexistuje).

V případě, že by jste nám chtěli s dokumentací pomoci (dokumentace je metodicky jednoduchá), prosím kontaktujte nás na adrese: skalik(@)zaopavu.cz . I pomoc s dokumentací jediné položky nám pomůže v celkovém díle.Zobrazit celý článek... | Komentáře: 39 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Akce v Matičním domě  
 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server