Za Opavu, z.s. - Ovocná 43, 746 01 Opava
    č. účtu: 226684142/0300 / IČO: 270 53 644 / tel: 777 187 823 / kontakt@zaopavu.cz

O nás Kontakty Podpořte nás Chcete se stát členem o. s. Za Opavu? E-shop sdružení Sdružení na Facebooku
 Socha Jitro v Městských sadech v Opavě

 
o.s. Za Opavu - Romana Rosova - Ohrožené památky Opavska - 30. 01. 2008 - 3968 přečtení  
Lokalita : Městské sady, uprostřed aleje při vstupu do parku z ulice U Opavice
Objekt :  Socha Jitro
Autor: Johann Friedl
Datace: 1808
Materiál: socha - pískovec, sokl zděná stavba
Rejstříkové číslo kulturní památky : nezapsáno
Datum vložení : 30.1.2008

Kdo někdy navštívil opavské Městské sady, jistě si všiml hned na jejich začátku, při vstupu z ulice U Opavice v blízkosti fotbalového stadionu, sochy na vysokém podstavci. Jedná se o sochu zvanou Jitro, kterou vytvořil opavský sochař Johan Friedl ml. v r. 1808. Socha je zajímavá i tím, že se nejedná o originál. Friedl přetesal barokní sochu anděla, která původně zdobila opavský jezuitský kostel. Zde hrozila zřícením, proto byla při opravě kostela sejmuta a již nebyla na fasádu vrácena. Friedl dostal za svou práci 40 zlatých.
Socha na soklu, vysokém přes 2 m, představuje mužskou postavu-alegorii Jitra, ve výrazném kontrapostu, polozahalenou do zřasené drapérie. Levá ruka, která byla původně zřejmě zvednutá, dnes chybí, stejně jako některé menší části. Povrch sochy je zvětralý, otlučený, pokrytý krustami, mechem a nečistotami.Socha Jitro, 1808
Johan Friedl ml. byl opavským sochařem a štukatérem. Narodil se v Opavě 8. října 1780, zemřel 16. července 1839 v Paskově. Byl synem opavského sochaře Johana Friedla st. a jeho ženy Alžběty. V letech 1791-93 navštěvoval Normální školu v Opavě. V r. 1804 byl přijat za opavského měšťana jako sochař. R. 1806 se oženil s Marií Annou, dcerou prýmkaře Josefa Rottera. Jako sochař pracoval především pro kostely v okolí Opavy, s jeho pracemi se ale můžeme setkat také na Moravě, na Těšínsku i v Horním Slezsku. Z prací, které jsou mu připisovány, uvádíme hlavní oltář sv. Jana Nepomuckého ve Štramberku (1808), sochy sv. Petra a Pavla pro poutní kostel v Pszowě (1808), hlavní oltář farního kostela v Ropici (1810), kazatelnu a křtitelnici pro farní kostel v Jistebníku (1810), hlavní oltář farního kostela v Bílsku (1821), štukové hlavice sloupů a kazetový strop v evangelickém kostele v Biale (1833).
Socha Jitra byla do Městských sadů umístěna v souvislosti s jejich založením. Ještě před r. 1797 byl prostor za střelnicí pustý a holý. Protože na střelnici a v jejím okolí se často konaly slavnosti, hudební večírky, královské střelby, rozhodla se městská rada v čele s purkmistrem J. J. Schösslerem proměnit tento prostor na okrasný park. V r. 1797 poslali statkáři z okolí Opavy sazenice stromů, z městských lesů ve Skřipově byly dovezeny jedle, borovice a modříny. Kníže Lichtenštejn daroval cizokrajné stromy a keře ze svého parku ve Valticích. V r. 1807 byl na konci lipové aleje vztyčen obelisk, v r. 1808 byla do parku umístěna socha Jitra. Kromě této sochy byly v parku umístěny i sochy bohyně Ceres a Neptuna z opavských zrušených kašen. Kamenná socha Neptuna se ztratila v průběhu času a litinová socha Ceres byla na počátku 21.století přesunuta do prostoru před bývalou Komerční bankou na Ostrožné ulici. Socha Jitra tak byla prvním a nyní i posledním pozůstatkem dříve bohaté sochařské výzdoby opavských Městských Sadů.


 
[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Zpět ... | Komentáře: 3 | Přidat komentář |  Informařný e-mail  Vytisknout článek
 
Akce v Matičním domě  
 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server