Za Opavu, z.s. - Ovocná 43, 746 01 Opava
    č. účtu: 226684142/0300 / IČO: 270 53 644 / tel: 777 187 823 / kontakt@zaopavu.cz

O nás Kontakty Podpořte nás Chcete se stát členem o. s. Za Opavu? E-shop sdružení Sdružení na Facebooku
 Za Opavu - výroční zprávy

 
o.s. Za Opavu - O nás - 01. 03. 2015 - 2790 přečtení  
  1 Úvod Výroční zprávy Občasný zpravodaj Poděkování

 
 
 
   
  Výroční zpráva 2014
Předkládáme vám výroční zprávu občanského sdružení Za Opavu za rok 2014. Tak jako v minulých letech se v ní dočtete o projektech, které se nám podařilo realizovat. Z jejich zaměření je vidět cesta, kterou se náš spolek ubírá.
Každoročními stálicemi jsou přednášky a Opavská cena J. M. Olbricha, literární cyklus Básnické hlasy, ekologické aktivity a benefiční akce vedoucí k záchraně jednoho venkovského kostelíku. Tentokrát mohu za již tradiční činnost označit i výborně se vyvíjející edukační programy, se kterými jsme měli úspěch nejen v základních školách, ale nově rovněž u dětí předškolního věku.
Co není z výroční zprávy patrné, jsou projekty, které připravujeme na příští rok a lidé, kteří je chystají. Jsou to nejen členové spolku Za Opavu, ale také příznivci našich aktivit, kamarádi a dobrovolníci, bez jejichž pomoci bychom se neobešli.
Otevřít výroční zprávu...
   Výroční zpráva 2013
Předkládáme vám výroční zprávu občanského sdružení Za Opavu za rok 2013, ve které se snažíme zachytit nejvýznamnější části naší činnosti. Při vytváření sumáře postupně zjišťujeme, že výčet aktivit nemůže být nikdy dokončen, neboť pozadí všech projektů je tvořeno často mravenčí prací a navíc se každým rokem zabýváme řadou jiných menších kauz.
Zahájili jsme tvorbu Opavské ekomapy - online nástroje, který ukazuje Opavanům praktické možnosti pro ekologicky šetrný životní styl. Vyzkoušeli jsme i nový projekt nesoucí název Město jako na talíři, v rámci něhož jsme zorganizovali dvě báječné akce – Svátek sousedů a Opavské noční kupé. V edukačních aktivitách vznikly dva nové programy pro děti základních škol – Procházka po hradbách a Život na hradě. V září jsme také zahájili roční výukový program pro děti 5. třídy základní školy na Otické ulici v Opavě.

Otevřít výroční zprávu...
Výroční zpráva 2012

Výroční zpráva 2012
Půlkulaté výročí fungování občanského sdružení Za Opavu je za námi. Rokem 2012 sdružení zamířilo do dalšího období svého vývoje, posiluje svou členskou základnu a upevňuje svou pozici v činnosti sloužící zachovávání kulturního dědictví v regionu.
Členové sdružení se během uplynulých měsíců znovu zapojili do desítek akcí, které Za Opavu pořádalo samo nebo se na nich podílelo jakožto spolupořadatel.
Sdružení mimo jiné realizovalo další pomoc kostelu v Deštné, organizovalo Cenu Josefa Marii Olbricha s výstavou nominovaných v galerii Cella. Opravy se dočkala Roderichova kaple u hradu Vikštejna v Radkově-Dubové, vysvěcena byla druhá opravená kaple v Nových Těchanovicích, na jejíž záchraně se Za Opavu podílelo.

Otevřít výroční zprávu...

 

Výroční zpráva 2011
Po pročítání předešlých výročních zpráv se zdá téměř neskutečné kolika aktivitami se sdružení v průběhu předešlých let zabývalo a na kolika akcích se přímo podílelo. Skoro se zdá až nemožné uvěřit, že rozsah aktivit by se mohl ještě rozšířit. A přece je tomu tak.
V roce 2011 se sdružení více zaměřuje na prezentaci ve vztahu k veřejnosti. Souvisí to jednak s potřebou vtáhnout do dění širokou veřejnost a zároveň ukázat, že sdružení tu není pouze pro to, aby kritizovalo společenské dění, poměry v oblasti ochrany životního prostředí, památkové péče a soudobé kultury, ale aby se aktivně zapojilo a stalo se tvůrcem a hybatelem veřejných aktivit. Jak je vidno z dokončených zdařilých projektů, přináší to jejich autorům a organizátorům nejen radost z kreativní práce, při níž vyrůstají hmatatelné věci, ale i z pocitu možnosti svobody tvoření.
Otevřít výroční zprávu...

Výroční zpráva 2010
Rok 2010 byl v historii sdružení doposud tím nejplodnějším. Navazujeme na předchozí roky a aktivně se zapojujeme do velkých kauz týkajících se celého města (především obchodní centra za Slezankou, pivovar a Plaza) a současně rozvíjíme naše vlastní projekty.
S optimismem se pouštíme do oprav hned dvou památek, a to božích muk v Úvalně a kaple v Nových Těchanovicích. Teprve v průběhu prací zjišťujeme, kolik stovek hodin dobrovolné práce nás to stojí, přesto máme z podobných projektů radost, neboť na konci jdou vidět hmatatelné výsledky, na které je možno „si sáhnout“. Rovněž si ceníme i toho, že veřejnost a média, ve kterých se naši členové objevují poměrně často, tuto činnost vnímají pozitivně.
Otevřít výroční zprávu...

 
 Výroční zpráva 2009
Třetí rok existence přinesl našemu sdružení řadu událostí. Uvědomujeme si, že nouzi o náplň činnosti mít nikdy nebudeme, naopak, postupně se dostáváme do situace, kdy musíme pečlivě volit a vybírat, čemu se chceme a můžeme věnovat. Často je tato volba bolestná, když vidíme, že některá kauza by si vyžadovala více našeho času, který se ale nedostává. Naštěstí jsou tyto situace na druhé straně vyváženy v opačném poli, kdy lze s radostí sledovat, jak to málo, čím prostřednictvím našeho sdružení někde přispějeme, sklízí své ovoce a přináší radost.

Otevřít výroční zprávu... 
Výroční zpráva 2008
Přestože sdružení existuje již druhým rokem, cítíme se v některých činnostech stále jako nováčci. Naštěstí víme, koho požádat o pomoc a na koho se obrátit o radu. Spolupracujeme s jinými neziskovými organizacemi a úřady, studujeme vyhlášky a zákony, žádáme o první dotace a granty, učíme se zkrátka za pochodu. Je třeba brát tento postup za standardní, a to zvláště v případě, kdy spolek vzniká na základě čestných představ a smělých idejí a praktickou stránku potřeb a vedení organizace je nutné zajistit až teprve v průběhu jejího fungování, protože jedině tak mohou vznikat nové zkušenosti.
  Otevřít výroční zprávu...
Výroční zpráva 2007
Tak jako každé nové sdružení jsme v prvním roce své existence především hledali svůj směr. Prvotní impulz – zeď na náměstí Osvoboditelů, stojí i přes naše intervence a my teď jen můžeme čekat, zda si lidé na zeď zvyknou nebo jim bude dále vadit.
Sdružení Za Opavu však nevzniklo jen jako bojůvka proti zdi, ale především proto, aby nastavovalo zrcadlo současnému vedení města i obyvatelům samotným, a aby zprostředkovávalo výměnu názorů, seznamovalo veřejnost se záměry města, aby bylo aktivním činitelem na poli rozvoje města a hybatelem snažení posunout město k tomu lepšímu výše nad průměr.
Snaha o zvýšení architektonické kvality musí jít skrze pořádání architektonických soutěží, jež dosud nejsou konány a naopak jsou zatracovány jako ztráta času. Náš vklad do diskuse je shromažďování všech dostupných materiálů ke sledovaným kauzám, aktivní účast ve správních řízeních a předávání informací novinářům, a to takovým způsobem, aby se o stávající situaci dozvědělo maximum lidí a mohlo si na věc udělat vlastní názor.

Otevřít výroční zprávu...

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Zpět ... | Komentáře: 18 | Přidat komentář |  Informařný e-mail  Vytisknout článek
 
Akce v Matičním domě  
 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server