Spolek Za Opavu oznamuje, e na udlení Opavské ceny J. M. Olbricha za kvalitní architektonickou rekonstrukci realizovanou na území Opavska v letech 2014-2015 obdrel celkem 17 návrh. Z tchto došlých návrh splnilo formální poadavky a bylo nominováno celkem 13 realizací.
Odborná porota bude v následujících dnech hodnotit nominované stavby.
Výsledky a hodnocení budou zveejnny formou tiskové zprávy dne 2. kvtna 2016.
Nominované stavby si zájemci mohou prohlédnout od 8. dubna do 3. kvtna 2016 na výstav v Galerii CELLA na Matiní ul. v Opav.
Slavnostní pedání ocenní probhne v Galerii CELLA na Matiní ul. v Opav pi derniée výstavy dne 3. dubna 2016 od 18 hodin.
leny odborné poroty Ceny J. M. Olbricha v letošním roce jsou: Ing. arch. Milena Vitoulová, architektka Mgr. Martin Strakoš, historik umní a odborný pracovník památkové pée Ing. arch. MgA. Osamu Okamura, architekt, programový editel reSITE, pedagog ARCHIP a bývalý šéfredaktor ERA21 prof. akad. soch. Jan Ambrz, vedoucí ateliéru sochaství FaVU VUT v Brn Ing. arch. Lucie Langerová, architektka a vedoucí oddlení památkové pée MMO Ing. arch. Tomáš Pila, architekt Ing. arch. Martin Rosa, architekt
Status opavské ceny J. M. Olbricha
Cena je udlována za kvalitní architektonický poin nebo za kvalitní rekonstrukci nebo za kvalitní urbanistické ešení, které byly uskutenny na území Opavska v období mezi dvma rozhodováními o udlení ceny.
Cena za rekonstrukci se stídá s cenou za novostavbu vdy jednou za rok.
Cena je udlována jednou za rok s tím, e nemusí být udlena, nebo me být udleno cen více.
Cenu udluje Za Opavu, z. s.
O Cen rozhoduje výbor Za Opavu na základ návrhu poroty, která hlasuje o nominacích.
Podávat návrhy na nominace na udlení Ceny mou lenové Za Opavu, architekti, investoi a veejnost.
Z návrh jsou nominovány všechny, které splují formální poadavky na udlení Ceny.
Odborná porota je jmenována výborem spolku Za Opavu.
leny poroty Opavské ceny J. M. Olbricha jsou jmenovanými odborníky z oblasti architektury, ochrany památek a vizuálního umní.
Porota je 7 lenná, minimáln 2 lenové poroty jsou svým dlouhodobým psobením mimoopavští.
Porota je usnášeníschopná v minimálním potu 4 len osobn pítomných.
Porota je jmenována vdy na ti období, tj. porota ve stejném sloení bude o Cen rozhodovat tikrát.
Pi odchodu lena() poroty v dob jejího psobení, bude(ou) zvolen(i) náhradní len(ové).
Pi volb tí a více náhradních len se bude jednat o porotu nov jmenovanou.
Nov jmenovaná porota musí mít minimáln ti leny nové oproti sloení pedchozí poroty.
Statut Ceny me být zmnn výborem Za Opavu minimáln 75 procenty hlas a maximáln jednou za 5 let.
Cena J. M. Olbricha je postavena na etické a morální úrovni.
Také v letošním roce bude mimo hodnocení odborné poroty udlena Cena hlasující veejnosti.
Cena hlasující veejnosti - Pravidla hlasování
Hlasovat je mono do 30. dubna 2016 - hlasování bylo ukoneno.
Kadý me hlasovat pouze jednou.
Kadý hlasující me vybrat pouze jednu nominovanou stavbu.
Hlasovat je mono pouze prostednictvím mailu.
Svj hlas zašlete na mailovou adresu kontakt@zaopavu.cz, spolen s povinnými údaji - celé jméno a telefonní íslo.
Bhem následujících 24 hodin po vašem hlasování budete kontaktování pro ovení vašeho hlasování.
Po ovení bude váš hlas zapoítán do ankety o Cenu hlasující veejnosti.
V celém lánku pedstavujeme všech 13 nominovaných staveb.
Nominace na cenu J. M. Olbricha za rekonstrukci 2014 - 2015
01 - Sídlo firmy AVHB, Opava - Komárov Projekt - Ing. arch. Petr Mlýnek , 2011.
Realizace 2014.
Investor - AVHB - Hydraulika s. r. o.
Sídlo spolenosti AVHB - hydraulika s. r. o. prošlo celkovou rekonstrukcí interiéru a exteriéru. Modernizace plášt budovy probhla v souladu s grafickým manuálem firmy. Interiéry pak byly ešeny v kontextu s exteriérem budov. Výrazného lenní hmot bylo dosaeno nejen barevn odlišenými plochami, ale také prací se strukturami povrch. Progresivní výraz architektury podtrhují sklenné a ocelové doplky.
02 - Kostel Narození Panny Marie, Oldišov
Projekt a realizace - Obec Oldišov ve spolupráci s ímskokatolickou farností Oldišov,
2014 - 2015.
V Oldišov se nachází farní kostel Narození Panny Marie s farní budovou z roku 1808. V r. 1903 byl kostel významn rozšíen. Od doby postavení prošel kostel rznými úpravami a pístavbami. Bhem 2. sv. války úpln vyhoel, po válce dostala kostelní v prozatímní stechu a pozdji byla postavena nová v. Rekonstrukce v roce 2015 zahrnovala opravu fasády a vytvoení prostoru pro pobyt dtí v míst bývalého nevyuívaného pístavku. Okna presbytáe, zazdná po 2. sv. válce, byla znovu otevena a osazena replikami barevných vitráí. Rekonstrukce areálu zahrnovala také opravu nedaleké kapliky. Náklady na stavební práce byly hrazeny ásten z dotace, ásten z rozpotu obce a ásten
03 - Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Vítkov
Projekt - Ing. Dobroslav Janko, Ing. Lubomír Koraba, David Niklasch, 2011.
Realizace - H & B delta s. r. o., 2014.
Stavebník - ímskokatolická farnost Vítkov.
Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie je dominantou msta Vítkova. Novogotický chrám je nejvtší stavbou ve mst a okolí. Jeho vybudování se datuje do let 1910 – 1914. Od roku 1994 je kostel, socha sv. Marka a pilehlý mstský park prohlášen za kulturní památku.
Rekonstrukce, která byla realizována v roce 2014 a ásten 2015, zahrnovala kompletní opravy stech vetn krov, výmny bednní a nové pokrytí ze šablon imitujících bidlici v kombinaci s mdným oplechováním a okapovým systémem, zastešení sanktusníku a ve kostela vetn repasí poškozených zdobných prvk na stechách (kíe, fiály), dále celé fasády vetn restaurování ady kamenných prvk, obnovy omítek, ištní a spárování v místech poškození, oprav devných aluzií, demontáe sítí z oken, opravy kamenných schodiš, devných strop v prostoru ve a balkónového zábradlí na vi. Zárove byly repasovány ciferníky a ruiky vních hodin.
04 - Mateská škola Edvarda Beneše, Opava Projekt - Ing. arch. Jaroslav Chvátal, Ing. Zdenk Heinz a kolektiv projektant specialist, 2012.
Realizace - 2015.
Investor - Statutární msto Opava. Školní areál vetn mateské školy je integrován do sídelního útvaru Opava – Kateinky – Východ, který byl vybudován v letech 1970 a 1974. Objekty byly vybudovány v konstrukní soustav MS-OB, která z hlediska úspory tepelné energie dnešním poadavkm ji nevyhovuje. Revitalizací tchto objekt dojde meziron k úsporám tepelné energie v minimální výši 30%. Projekt byl spolufinancován Evropskou unií – Fondem soudrnosti a Státním fondem ivotního prostedí R, v rámci Operaního programu ivotní prostedí. Stavební innost byla zahájena 8. 6. 2015 a ukonena 31. 10. 2015.
05 - Chránné bydlení, Opava - Kylešovice
Projekt - Ing. Miroslav Geryk & Ing. Jií Géryk, 2013.
Realizace - Unicont Opava, s. r. o., 2014 - 2015.
Investor - Moravskoslezský kraj.
Rekonstruovaný objekt sociálního bydlení sestává ze dvou vzájemn propojených objekt: objektu jednopodlaního s bytem pro 6 osob a objektu dvoupodlaního, kde 1. NP je souástí bytu pro 6 ubytovaných a 2. NP je vzhledem k menší výme podlaí zízen byt pro 4 ubytované osoby.
Dm byl upraven pro poteby sociálního bydlení osob s mentálním nebo vícenásobným handicapem se zamením na základní bezbariérovost prostoru.
Z architektonického hlediska byl hlavní objekt ve 2.NP doplnn o francouzská okna a barevn byl odlišen objekt jednopodlaní od dvoupodlaního, a to jak v barv fasády, tak i u barvy výplní otvor. Dále nad pultovou stechu vystupuje ást nástavby pro umístní sociálních zaízení a podesty upravovaného schodišt. K umocnní modernjšího vzezení objektu oproti stávajícímu stavu s bízolitovou omítkou bylo pouito prosklených zábradlí na fasád s nerezovými doplky a pedokenními výsuvn sklopnými markýzami.
06 - Opavská jezírka, Mstské sady, Opava Projekt - Ing. arch. Andrea Jašková a Natura Opava, 2014.
Realizace - Natura Opava, 2015.
Investor - Statutární msto Opava.
tyi kruhová jezírka v Mstských sadech vyadovala revitalizaci, která spoívala v oištní od sedimentu a znovuobnovení jejich funkce osázením zelení a následném obydlení ivoichy. Cílem bylo také zatraktivnní jezírek pro návštvníky parku, kdy píjemný a funkní prostor doplnný vhodným infosystémem budí zájem o místní faunu a flóru a péi o své okolí.
Inspirací pro ešení opavských jezírek, které se nazývají také „oka“, jsou kruhy, které se pirozen vytváejí na vodní hladin. Samotná jezírka jsou racionálního kruhového tvaru. Do jejich prostoru se tak nabízelo umístit „plovoucí ostrovy“ kruhového tvaru, které fungují samostatn, nebo se vzájemn prolínají. Revitalizace jezírek probhla citlivým pístupem, šetrn vi zvíatm a rostlinám, a zárove oteven vi veejnosti.
07 - Rodinný dm, Malé Hoštice
Projekt - Ing. arch. Petr Mlýnek, 2013-2014.
Realizace 2014-2015. Rekonstrukce rodinného domu v Malých Hošticích pinesla zvýšení obytného komfortu, energetické úspory, rozšíení obytné plochy a estetické zhodnocení stavby. Pestoe byla kompletn pepracována fasáda a okenní výpln, zachovává si stavba pvodní proporce i charakter klasického venkovského domu, splujícího vysoké nároky souasného individuálního bydlení.
Nová hranolová pístavba se v pate zapouští do sedlové stechy, ale výrazným odlišením pomocí devného obkladu dosahuje odlehení a jasného vymezení vi pvodní hmot domu.
08 - Podkrovní byt, Opava Projekt - Ing. arch. Petr Herman, 2013-2014.
Realizace 2015.
Návrh vestavby podkrovního bytu s ateliérem se snaí vyuít specifika a netušený potenciál, který skrývá ulice Krnovská. Pro vtšinu Opavan jde o jednu z hlavních rušných mstských tepen rámovaných uliními frontami bytových dom. Za severní uliní frontou se však otevírají neekané prhledy a k hranici s Polskem, vnitrobloky poskytují soukromí i hlukový stín.
Bývalá pda v ešeném dom je rozdlena vestavným patrem na dva prostory. Spodní je obytný s uitnou plochou 125m2 a horní je pracovní s plochou 55m2. Otevením stešního plášt smrem na sever se podailo docílit dojmu loftu se severním galerijním osvtlením vhodným pro práci a s výstupem na terasu, která se nachází nad domovní schodišovou ví.
Celá pestavba je chápána jako proces definování, pemny a zabydlování prostoru. Byly pouívány tradiní postupy opravy s doplnním tesaských prvk krovu, materiály šetrné k ivotnímu prostení a zrealizováno je nízkoenergetické provozní schéma stavby. Odstraované prvky pvodního krovu byly v maximální míe znovu pouity. Z vyezaných ástí vazných trám je vytvoeno schodišt a pvodní kleštiny a krokve jsou pouity na nových místech nosné konstrukce krovu.
Tento koncept by ml být citlivý ke stávajícím kvalitám, které stoletý dm poskytuje a zárove odráet moderní zpsob ivota s ohledem na mnící se poteby uivatel.
09 - Rodinný dm - skanzen, Malé Hoštice
Projekt - Ing. arch. Petr Mlýnek, 2013-2014.
Realizace - WINRO s.r.o., 2014.
Na poátku rekonstrukce byla myšlenka na záchranu nevyuívané a chátrající usedlosti stojící pímo v centru obce. Nemovitost z 2. pol. 19. století byla delší dobu neobydlena, take se na ní neprojevily ádné moderní zásahy ani opravy. Jednalo se tak o poslední stavení v Malých Hošticích, které se uchovalo v pvodním stavu. Obec se rozhodla objekt odkoupit a zrekonstruovat, ím došlo také k celkovému zlepšení vzhledu malohoštické návsi.
Chalupa sestává ze dvou obytných místností a kuchyn v pední ásti stavení, zatímco zadní ást je vyhrazena pro chlév a hospodáské úely.
Po provedení stavebních úprav a uvedení budovy do provozu schopného stavu pistoupili nadšenci v Malých Hošticích k „zabydlení“ skanzenu. ást pvodního vybavení mohla být opt pouita, avšak velkou mrou se na oivení interiéru skanzenu podíleli obyvatelé Malých Hoštic, kteí vnovali ji nepouívané nástroje, nádobí a podobn.
Venkovní prostory u skanzenu jsou vyuity jako klasická venkovská zahrada osázená bylinkami, tradiními trvalkami a krajovými odrdami ovocných strom typickými pro Hluínsko.
Krom historické expozice má skanzen také ryze praktické vyuití. Vyhrazením ásti budovy pro místní knihovnu se podailo vyešit nkolik desetiletí trvající provizorium v nevyhovujících prostorách základní školy. Vhodným umístním pímo v centru obce nabízí také malohoštický skanzen mnohostranné spoleenské vyuití, napíklad pi tradiním odpustu v záí nebo pi oslavách vánoních a velikononích svátk.
10 - Tlovýchovné zaízení, Opava
Projekt - Ing. arch. Jaroslav Chvátal, Ing. Zdenk Heinz a kolektiv projektant specialist, 2006.Realizace - Ridera stavební a.s., 2014-2015.
Investor - Moravskoslezský kraj.
Stavba tlovýchovného zaízení sestává ze tí stavebních objekt, a to z novostavby haly tlovýchovného zaízení, rekonstrukce stávajícího objektu a pístavby. Vlastní tlocvina je navrena jako ocelová hala opláštná sendviovými panely. S ohledem na zaloení pod úrovní okolního terénu je spodní stavba monolitická elezobetonová vana. Zemní práce bylo nutno kvli hladin podzemní vody asov sladit s výškou vody v blízké ece Opav, pi realizaci hlubších ástí jámy bylo nutno vodu erpat. Nová pístavba je ešena jako zdná s monolitickými elezobetonovými stropy. Prvlaky a peklady jsou z ocelových válcovaných nosník. Souástí dodávky byla krom vlastních stavebních prací té realizace technologického zaízení, vnjší komunikace, sadové úpravy a realizace sportovního vybavení.
Sportovní plocha je rozdlena spuštnou oponou na dv plnohodnotné tlocviny, na kterých me probíhat výuka tlesné výchovy soubn. Zvednutím opony se získá hrací plocha pro všechny známé míové hry. Hledišt pojme 180 divák.
Pro cvience je zde pipraveno celkem 5 šaten s hygienickým zázemím, samostatná místnost posilovny a gymnastický sál.
11 - Základní škola Edvarda Beneše, Opava
Projekt - Ing. arch. Jaroslav Chvátal, Ing. Zdenk Heinz a kolektiv projektant specialist, 2012.
Realizace - 2015.
Investor - Statutární msto Opava.
Jedná se o stávající objekt obanské vybavenosti slouící jako základní škola. Škola se skládá z 5 pavilón a spojovacího krku. Kompletní rekonstrukce byla zamena pedevším na zlepšení energetické náronosti provozu stavby a estetického vzhledu. Práce zahrnovaly výmnu oken a dveí, ešení vstupních portál, zateplení plášt budovy a barevnou úpravu fasád.
Projekt byl spolufinancován Evropskou unií – Fondem soudrnosti a Státním fondem ivotního prostedí R, v rámci Operaního programu ivotní prostedí. Stavební innost byla zahájena 8. 6. 2015 a ukonena 31. 10. 2015. Školní areál je integrován do sídelního útvaru Opava – Kateinky – Východ, který byl vybudován v letech 1970 a 1974. Objekty byly vybudovány v konstrukní soustav MS-OB,
která z hlediska úspory tepelné energie dnešním poadavkm ji nevyhovuje. Revitalizací došlo meziron k úsporám tepelné energie v minimální výši 30%.
12 - Hasiská zbrojnice, Slavkov
Projekt - Ing. arch. Antonín ehulka, 2013.
Realizace - 2013-2014.
Investor - Obec Slavkov.
Ve Slavkov byla v roce 2014 rekonstruována hasiská zbrojnice s pístavbou klubovny v pate. Jedná se o pvodní, jednopodlaní stavbu, která byla vybudována v centrální ásti obce v sedmdesátých letech v akci „Z“. V roce 2013 bylo pistoupeno k její celkové rekonstrukci a modernizaci, která byla dokonena na jae 2014. Spojením inností sboru dobrovolných hasi a zízením výstavního prostoru stálé expozice obce Slavkov, vetn prezentace díla významného rodáka malíe Bohumíra Bociana, pináší nejen zlepšení a zkvalitnní dleitého prvku ochrany v obci, ale také nový pohled na historii obce.
13 - Komunitní centrum, Opava - Kylešovice
Projekt - Ing. arch. Petr Mlýnek, 2013 - 2014.
Realizace - Grigar s. r. o., 2014 - 2015.
Investor - Statutární msto Opava, podpoeno dotací EU.
Dvoupodlaní zastaralý objekt prošel kompletní rekonstrukcí. Jejím cílem bylo vybudovat vhodný bezbariérový prostor pro poskytování sociálních slueb pro osoby se zdravotním postiením ze spádové oblasti Opavy.
V rámci stavebních a dispoziních úprav se budova dokala nové fasády vetn zateplení, výmny oken, rekonstrukce stechy, nové elektroinstalace, zdravotechniky, vytápní i vzduchotechniky. Nov byly vybaveny i interiéry jednotlivých místností, kuchyn a tréninkové kavárny. Ta vznikla v pízemí objektu a provozuje ji nezisková organizace ANIMA VIVA z. s. v rámci poskytování sociálních a souvisejících slueb. Úpravami, v. sadové výsadby a osazením herními prvky, prošla také pilehlá zahrada. Kavárna se zahradou jsou oteveny široké veejnosti k aktivnímu trávení volného asu a slouí jako veejný prostor pro konání akcí poádaných obecn prospšnými komunitami, i k spolkové innosti.