Za Opavu, z.s. - Ovocná 43, 746 01 Opava
    č. účtu: 226684142/0300 / IČO: 270 53 644 / tel: 777 187 823 / kontakt@zaopavu.cz

O nás Kontakty Podpořte nás Chcete se stát členem o. s. Za Opavu? E-shop sdružení Sdružení na Facebooku
 Přednáška Tomáše Bindra v Matičním domě

 
o.s.Za Opavu - Kateřina Skalíková - Přednášky - 30. 05. 2016 - 468 přečtení  V polovině dubna se v prostorách spolku Za Opavu uskutečnila další z cyklu odborných přednášek, tentokrát zaměřená na veřejný prostor vesnice a města. Architekt Tomáš Bindr přednesl zcela zaplněnému sálu svůj příspěvek s názvem „Náves, park, krajina“.

Projekt byl podpořen Nadací české architektury a Statutárním městem Opavou.

Své téma ilustroval arch. Bindr na konkrétních příkladech projektů, na kterých se svým týmem pracoval v posledních letech.

Náves Pustá Polom – novému návrhu se zelení a vodním prvkem předcházel rozbor historický a podrobný průzkum území, který odhalil, jak funguje místní veřejný prostor (kudy chodí nejvíce lidí, kde se zastavují, kde se nacházejí veřejné stavby aj.).

Park ve Frýdlantu nad Ostravicí – v rozlehlém prostoru hustě osídlené oblasti byly zkoumány funkce jednotlivých center a především možnosti jejich propojení. Tvůrci návrhu se snažili podpořit to, co už v prostoru dobře fungovalo (např. potok) a zároveň hledali a navrhli nové iniciační body jako soubor uměleckých děl, in-line stezku, mobiliář s herními prvky, dopravní hřiště, šachy, amfiteátr, ohniště, sáňkařský kopec, výhled s dalekohledem aj.

Krajina Dolní Dunajovice – ve vinařské oblasti na jihu Moravy se tvůrci návrhu zabývali vytvořením nového prostoru určeného ke krátkodobému bydlení. Mimo jiné zde rovněž hledali iniciaci místa skrze jiné pobytové nebo cílové místo v krajině.

Poledník Pustá Polom – komunitní projekt byl realizován v roce 2012. Návrh upozornit veřejnost na skutečnost, že středem sídla prochází 18. poledník, vzešel z obyvatel a vedení obce. Reliéfy vyvedené v betonových panelech vyrobily děti. Jedinečný objekt před místní základní školou má funkci výchovnou, komunitní, edukační i interaktivní.   

http://www.pustapolom.cz/pusta-polom/fragment-18.-poledniku.html

Opavská pláž – návrh byl vytvořen při příležitosti opavského festivalu Landscape na téma Řeka. 

http://www.kulturissimo.cz/?landscape-festival-2016-opava&detail=3660


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Zpět ... | Komentáře: 4 | Přidat komentář |  Informařný e-mail  Vytisknout článek
 
Akce v Matičním domě  
 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server