Semínkovna v Opavě již v září!

Vážení přátelé,

obracíme se na vás se speciální výzvou.

V rámci Dnů evropského dědictví bude spolek Za Opavu v sobotu 9. 9. 2017 slavnostně otevírat zbrusu novou a zároveň první opavskou SEMÍNKOVNU, tedy kousek nového veřejného prostoru určeného pro sdílení osiva rostlin. Toto místo bude v Matičním domě v Opavě. V Moravskoslezském kraji se nachází semínkovny ještě např. v Havířově, Frenštátě pod Radhoštěm, Pstruží a Příboře.

Semínkovny jsou založeny na stejném principu jako knihovny, ale místo knih si vypůjčujete semínka.Výpůjční doba je, díky vegetační době rostlin, delší než u knih. Osivo v Semínkovně uložené je k dispozici zdarma a pro všechny. Pokud se vám rostliny podaří vypěstovat a získáte semena, vrátíte stejný balíček, jako jste dostali, aby je mohl využít někdo jiný. Rostliny můžete svobodně šířit dál, třeba mezi svými přáteli, podmínkou je nekomerční využití. Pokud budete chtít do Semínkovny věnovat vlastní osivo, mělo by pocházet ze zdravých rostlin, z chemicky neošetřené produkce, pěstované bez použití hnojiv. Semena nesmí pocházet z rostlin, na které se vztahuje některé z platných zákonných ujednání omezující jejich volnou distribuci (některé odrůdy jsou chráněné autorskými právy), není sdíleno ani osivo invazivních či zákonem chráněných nebo zakázaných druhů. Celá iniciativa je založena na dobrovolnosti a vzájemné důvěře všech zúčastněných.

Prosíme vás tímto o vaše semínka, která můžete již nyní přinášet do semínkovny v Opavě (po předchozí domluvě na e-mailu: skalikova@zaopavu.cz). Stanou se tak základem pro naši semínkovnu a v září, po jejím otevření, bude již možné odebrat jiné druhy semínek, o které budete mít zájem. Semínka ovoce, zeleniny či okrasných rostlin by měla být uložena v sáčcích či boxech a označená názvem, datem a místem původu.

Za vaše zapojení do našeho projektu předem děkujeme.

Krásné letní dny přeje
Kateřina Skalíková a kolektiv spolku Za Opavu

seminkovna_vyzva kopie

Komentáře jsou vypnuty.