DEN HRADU VIKŠTEJNA 2017

V sobotu 26. srpna se v Radkově uskutečnila již tradiční slavnost Den hradu Vikštejna. Sedmý ročník této akce nesl tentokrát téma stavitelství a architektura. Akce se uskutečnila na jednom z nejkrásnějších míst Přírodního parku Moravice, a to pro cca 500 návštěvníků.

Pro širokou veřejnost všech věkových kategorií bylo opět připraveno bohaté kulturní odpoledne. V úvodu byly slavnostně vyhlášeny výsledky výtvarné soutěže „Dům snů“, která byla společně s alejovou výstavou dětí ze ZUŠ Opava, instalována přímo v areálu hradu.

Následně byl slavnostně odhalen pomník stojící před Vikštejnem s původní kamennou deskou, jež prošla krátce předtím odbornou renovací. Kromě zástupců Obce Radkov a spolku Radkov byli přítomni také zástupci Města Vítkov a německého spolku Heimatbezirksgruppe Wigstadtl. K návratu této významné památky na původní místo byla vydána drobná publikace „Kamenný pomník před hradem Vikštejnem“.   

Návštěvníky dále čekalo kouzelné hudební a taneční vystoupení dětí ze ZUŠ Vítkov a z polských Kalet. V podvečer vystoupila ostravská hudební kapela Doktor Schneberger. Ve sklepení byl promítán historický záznam z akce konané na Vikštejně v 50. letech 20. století a návštěvníci se mohli pohoupat na zbrusu nové houpačce v areálu hradu.  

Pro malé návštěvníky byly v průběhu celého dopoledne připraveny aktivity přibližující dobu středověku. Děti si mohly vyzkoušet dobový oděv nebo stavební techniky. Nechyběla ani scrabooková dílnička pro děti či secondhand knih. Zvídavé uspokojila komentovaná prohlídka hradu, hladové a žíznivé pak výborné občerstvení. Nakoupit jsme opět mohli originální tradiční výrobky na hradním jarmarku. Areál doplnila putovní výstava „Necháme to tak“, která se zabývá problematikou obnovy církevních staveb.

Všem organizátorům a účastníkům letošní akce děkujeme. Zvláštní poděkování patří dobrovolníkům, hudebníkům, tanečníkům a pěvcům, členům spolků Radkov, Za Opavu a Za lepší Hradec, dále Městu Vítkov, Obci Radkov, ZUŠ Opava a ZUŠ Vítkov, MAS Opavsko, německému spolku Heimatbezirksgruppe Wigstadtl, Nadaci českoněmeckého fondu a Státnímu okresnímu archivu Opava.

 

Komentáře jsou vypnuty.