Za Opavu, z.s. - Ovocná 43, 746 01 Opava
    č. účtu: 226684142/0300 / IČO: 270 53 644 / tel: 777 187 823 / kontakt@zaopavu.cz

O nás Kontakty Podpořte nás Chcete se stát členem o. s. Za Opavu? E-shop sdružení Sdružení na Facebooku
 Tyršův stadion v Opavě po rekonstrukci

 
o.s. Za Opavu - Městské prostředí - 12. 08. 2011 - 3338 přečtení  
Druhý červnový den tohoto roku proběhlo slavnostní otevření tělocvičny na Tyršově stadionu, která prošla od října loňského roku nákladnou rekonstrukcí. Ta zahrnovala změnu dispozičního uspořádání budovy tělocvičny, její komplexní zateplení, přístavbu běžeckého tunelu a celkovou modernizaci, např. položení nového povrchu pro atlety a bezbariérové řešení objektu.

Původní tělocvična se stadionem byly vystavěny již v roce 1924. Centrální objekt byl následně v 60. letech 20. století kompletně přestavěn a v době před poslední rekonstrukcí v minulém roce se nacházel ve velmi špatném stavebně technickém stavu. Návrh na její přebudování vytvořil opavský ateliér QARTA architektura. 
 

Rekonstrukce, která si vyžádala celkové náklady ve výši téměř 38 milionů korun, byla spolufinancována ze zdrojů Regionálního operačního programu Evropské unie. Dotace přitom tvořila celkem 85% uznatelných nákladů.

Při projektování se kladl hlavní důraz na efektivní využití prostor a ekonomickou stránku. Interiér, jež je prioritně určen atletům, se nachází krytá běžecká dráha dlouhá 60m, dále doskočiště pro skok daleký a skok o tyči, univerzální povrch, který umožňuje i využitelnost pro míčové hry. Dalším vybavením je zázemí pro lukostřelbu, posilovna a místnost pro judo s povrchem tatami.
 
Budova je opticky tvořena 3 kvádry, z toho jeden, který je součástí kryté běžecké dráhy, zdánlivě levituje ve vzduchu. Vzdušná ocelová konstrukce, která jej vynáší, připomíná „hru mikádo“. Fasáda přízemní budovy je zpestřena asymetrickou hrou vertikálních oken. Tyto vertikály jsou dále rozvedeny do vzoru obložení fasády.

        
 
 
Další zajímavé odkazy:
 
 
 
 
 
 
Zdroj – dobové fotografie: www.fotohistorie.cz
 
Další historické fotografie:
http://www.staraopava.cz/stadion/

Zdroj - současné fotografie: archív o.s. Za Opavu

[Akt. známka: 2,67 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5

Zpět ... | Komentáře: 1 | Přidat komentář |  Informařný e-mail  Vytisknout článek
 
Akce v Matičním domě  
 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server